- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Од шалтера до клика – заврши електронски -Прибилов...
Од шалтера до клика – заврши електронски -Прибиловић: Грађани треба да мијењају навике и да се навикавају на електронски начин функционисања
Министарство јавне управе организовало је конференцију "Од шалтера до клика – заврши електронски''. Конференција је организована у оквиру кампање ,,Заврши електронски'' која има за циљ информисање и повећање коришћења електронских услуга на порталу еУправа (www.еуправа.ме) и других електронских услуга које пружају државни органи, посебно имајући у виду актуелну епидемиолошку ситуацију.
Фокус конференције је био на електронским услугама државних органа које су доступне грађанима и привреди, дигиталној трансформацији јавне управе и пословних процеса, посебно у контексту актуелних глобалних дешавања усљед пандемије корона вируса.
Министарка јавне управе, Сузана Прибиловић, изразила је задовољство што су данас уприличили конференцију „Од шалтера до клика - Заврши електронски“ коју Министарство јавне управе организује у оквиру пројекта „Ефикасна интерна и екстерна комуникација Стратегије реформе јавне управе“, а који финансира Европска унија.
„Користим прилику да захвалим Делегацији ЕУ у Црној Гори која је подржала овај догађај у оквиру кампање „Заврши електронски“, али и која у континуитету подржава процес дигитализације јавне управе. Сама кампања је усмјерена ка информисању грађана о свим оним доступним електронским услугама које пружају државни органи, поготову у контексту актуелне ситуације са пандемијом корона вируса. Посљедња истраживања, прије избијања пандемије, су показала да наши грађани воле шалтер и лични контакт, али управо посљедњих мјесеци смо свједоци да традиционалне обасце понашање и навике можемо лако да мијењамо кад затреба", казала је министарка Прибиловић.
Према њеним ријечима, наши грађани су показали да су флексибилни и да се лако прилагођавају новим околностима.
"Биљежимо пораст коришћења електронских услуга за око 20% на порталу еУправе, а статистике коришћења других сервиса показују да је у порасту и коришћење услуга других ресора. Било короне или не, грађани треба да мијењају навике и да се навикавају на електронски начин функционисања. Не видим зашто би млади људи, у ери дигиталних технолгија, подносили пријаву за полагање стручног испита путем шалтера, ако то могу урадити једноставно електронски. Или зашто би неки привредник захтјев за извод из казнене и прекршајне евиденције, подносио физички Министарству правде, кад то може урадити преко портала еУправе. Или зашто би грађани чекали у редовима да закажу преглед, преузму рецепте за терапију за хронична обољења, ако то могу завршити са два клика преко портала еЗдравље", додала је министарка Прибиловић.
Влада Црне Горе, како је напоменула Прибиловић, годинама ради на процесима које имају за циљ дигиталну трансформацију друштва.
"Истовремено, предузели смо бројне активности у области дигитализације јавних услуга и пословних процеса. Направили смо значајне кораке, али смо итакако свјесни да је пуно тога пред нама, и зато је важно да у наредном периоду искористимо сав наш домаћи потенцијал, али и подршку коју нам пружају наши ЕУ и међународни партнери. Протеклих година радили смо пуно на препознавању одрживог и квалитетног стратешког оквира. Добар стратешки и нормативни оквир представља основ за даљи развој процеса дигитализације у Црној Гори", нагласила је министарка Прибиловић на онлине на данас одржаној онлине конференцији.
Министарка Прибиловић је подсјетила да је недавно донијет Закон о електронској управи, којим је омогућено да грађани и привредни субјекти комуницирају са јавном управом у било које вријеме и са било којег мјеста.
"Подсјетићу и на успостављање нове личне карте и сарадњу са Министарством унутрашњих послова, реализацију система за електронско плаћање, система за електронску идентификацију чија нас имплементација ускоро очекује, коришћење јединственог система за размјену података у е-услугама, уписа дјеце у образовне установе и е-услуга Главног града, учешћа у успостављању е-услуге за регистрацију предузећа и др. Успостављањем оваквог амбијента за развој електронских услуга претходних година развијен је велики број пословних информационих система и електронских услуга које су грађанима омогућиле да своја права остварују електронским путем", истакла је данас министарка Прибиловић.
Напоменула је да је на порталу еУправе тренутно је достопно 596 услуга, од чега 218 за грађане, а 356 за привреду.
Грађанима је, како је казала, омогућено активно креирање јавних политика у процесу доношења закона и стратешких докумената путем система е-партиципације, као и подношење електронских петиција.
„Свједоци смо, такође, да је развој електронске управе додатно добио на важности у претходном периоду, када је цијели свијет био суочен са пандемијом корона вируса. У тренутку када је било неопходно успоставити физичку дистанцу са грађанима и привредним субјектима, како би пружање услуга било одрживо и квалитетно, јавна управа је одговорила креативним и иновативним рјешењима, иако је и сама била суочена са бројним изазовима", поручила је министарка јавне управе.
еУправа за грађане
Након излагања министарке Прибиловић, услиједио је први панел "Од шалтера до клика - еУправа за грађане". Панелисти су говорили о значају коришења дигиталних услуга, садашњем стању, али и бројним побољшањима како би грађанима биле што доступније електронске услуге и сервиси.
Мирјана Беговић, из Министарства јавне управе је казала је да су грађани у претходном имали одређени оптор према коришћењу елетронских услуга, али напоменула како се то помјерило са мртве тачке. Беговић је казала да је кампања Заврши електронски имала велики одјек код грађана." На нама је да урадимо све да грађанима понудимо нове електронске услуге, а треба да све оне дијељене ресурсе, информациони системи и платформе, додатно унаприједимо и електронске услуге заокружимо. Велики посао нас чека да унаприједимо постојеће електронске услуге и да креирамо неке нове", истакла је Беговић.
Говорећи о новој електронској личној карти, Миланка Баковић из Министарства унутрашњих послова, казала је да је тај документ остварио све прептоставке да се масовније користе еуслуге. "Новим документима успостављена је сигурност највишег степена. Нова лична карта садржи биометријске и личне податке грађанина, али и чип у који су уграђени сертификати за електронску идентификацију и квалификовани електронски потпис. До данасје издата 21.521 лична карта нове генерације", казала је Баковић. Напоменула је да је циљ увођења електричних докумената је да комуникација грађана са државом буде ефикаснија и квалитетнија.
Представник Министарства правде, Дарко Ковачевић, јасно је истакао да нас је пандемија брже гурнула у дигитализацију. "Министарство је препознато као институција која се посветила овом дијелу и међу водећимим смо институцијама по броју услуга еУправе, те да је активно укупно тридесет
три услуге. Напоменуо је да постоје и услуге које нијесу у потпуности електронске, те нагласио да услуге треба учинити транспарентнијим за грађане, да све то реализује на бржи и ефикаснији начин.
Стеван Љумовић из Министарства здравја, на панелу је данас нагласио значај три сервиса.
"Сервис е-заказивање, да грађанин закаже преглед код изабраног љекара. Важан сервис нам је е-наручивање, који је имао посебан значај. Намијењен је хроничним болесницима. Грађани су могли да наруче односно да продуже терапију. Ту је и сервис е-налази. Могућност да се преузму лабораторијски налази из домова здрављау којима су грађани дали своје узорке. Овим услугама спријечено је око 400.000 контаката", нагласио је Љумовић.
Представник Главног града Подгорица на панелу је био Џемал Лекић, који је поменуо неколико најзначјанијих сервиса које нуде у оквиру апликације Моја Подгорица. То су "Мој предмет" који омогућава праћење тока предмета паметним путем, у свакој фази одлучивања. Други сервис, како је казао Лекић, је "Моји порези". Главни град је ланисаро и нови портал, гдје посебан сервис је заузео електронски шалтер. Портал је доступан и на енеглеском језику. Нуди мноштво интерактивних мапа. "Извршили смо дигитализацију градског позоришта", казао је Лекић, који је истакао и значај електронске карте за градски саобраћај у Подгорици, која је од недавно у употреби.
Министарство јавне управе организовало је други панел "Од шалтера до клика -еУправа за привреду".
У фокусу је била дигитална тарнсформација јавне управе и колико је она значајна, посебно у току пандемије коронавируса.
Душан Половић из Министарства јавне управе, казао да је у времену пандемије, дигитализација изашла у први план управо због околности у којима смо живјели у претходном периоду. " Издвојио бих портал који смо направили, а то је Цоронаинфо.ме. Успјели да подигнемо такав сајт на којем моћете доћи до ливе података који су се ослањали на податке Института за јавно здравље", истакао је Половић.
Најавио је сервис електронске регистрације предузећа, те електронску наплату административних такси, те нагласио важност израде Стратегије дигиталне трансформације ћије се доношење очекује у наредном периоду.
Бојана Бошковић из Министарства финансија указала се ситуација промијенила уназад неколико године, те да се данас пријаве за порезе могу поднијети електронски.
"У новим измјенама Законама о ПДВ-у обавезна је електронска пријава ПДВ. Драго ми је да привреда и грађани користе елктронске сервисе. Уводимо систем електронског плачања административних такси. Успоставља се систем е-лиценци. Најавила бих и електронски регистар намета. Ради се у сарадњи са ЕБРД-ом, а то је регистар свих намета, пореске и непореске, таксе и накнаде", казала је Бошковић.
Душан Бановић, Савјет страних инвеститора Црне Горе, поручио је да је дигитална коалиција, коју је иницилрал привреда заједничко удруживање снага и знања, Владе, привреде, научно-истраживачке и академске заједнице, прав пут да се дође до рјешења који ће омогућити убрзан економски раст, јер ћемо имати конкурентнију привреду, што ће унаприједити продуктивност, и омогучити нова радна мјеста, и оно што је битно за развој дигиталних сервиса, подразумијева промоцију свих учесника у том процесу да би се повећала пенетрација дигиталних сервиса.
Панелиста у име Привредне коморе била је Нада Ракочевић, која је казала да су у марту формирали онлине упитник према привреди. Истакла је да је трећи пакет мјера учинио велики искорак по питању ИЦТ сектора.
"Улагање у ИЦТ сектор, није намијењен само ИЦТ сектору јер он има мултипликативан утицај на бројне друге секторе. Дигитана трансформација није само питање које се тиче ИЦТ и ИТ сектора већ цјелокупног друштва и едукације. Основни проблем приче о дигиталној транформацији је недостакатк ИТ кадрова", нагласила је Ракочевић на данашњем панелу.
Према ријечима Предраг Лешића, Америчка привредна Комора, казао је да Влада је лансирала сервис којем се не даје довољо пажње. То је сервис ГСБ – систем јединствене размјене података.
"Мислим да је то кичма развоја свих електронских сервиса јавне управе, укључујучи владине и општинске сервисе. Ради се о томе да разни регистри унутар јавне администрације у реалном времену између себе комуницирају. То је изузетно веллики напредак и основа развоја ове државе", казао је Лешић.
Конференција ,,Од шалтера до клика - заврши електронски'' организује се у оквиру пројекта ,,Ефикасна интерна и екстерна комуникација Стратегије реформе јавне управе“, који финансира Европска унија. Корисник пројекта је Министарство јавне управе Црне Горе, а пројекат спроводи конзорцијум који предводи КПМГ.
ВИДЕО И ФОТО: хттпс://www.флицкр.цом/пхотос/владацг/албумс/72157715282146678
МИНИСТАРСТВО ЈАВНЕ УПРАВЕ