Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Државни секретар Пејановић: Насилни екстремизам и тероризам не смију бити асоцијација за религију и нацију

Објављено: 21.08.2020. 20:00 Аутор: МУП
На основу резолуције Генералне скупштине УН усвојене 28. маја 2019. године, 22. август је установљен као Међународни дан сјећања на жртве насиља заснованог на вјероисповјести и увјерењу. Међународним даном подсјећамо се и одајемо поштовање бројним трагичним жртвама мржње и насиља широм свијета чији је повод била другачија религија или увјерење.

Злоупотреба религије један је од главних покретача насилног екстремизма и тероризма, при чему насилни екстремизам и тероризам у свим својим облицима не смију и не могу бити асоцијација за било коју религију, нацију, цивилизацију или етничку групу.
Слобода мисли, савјести, вјероисповијести и увјерења су основна права човјека загарантована Уставом Црне Горе и најзначајнијим европским и међународним документима. Сваки појединац и свака група имају право да на сигуран и слободан начин испољавају своју вјеру и увјерења, и нико смије да трпи насиље на основу тога.

Нажалост, различити облици говора мржње на интернету и ван њега који се могу регистровати у Црној Гори, као и конкретни изрази етно-националистичке радикализације, разлог су за потребу за свеобухватним и системским приступом у бављењу овим негативним феноменима. Почетком године Влада Црне Горе је донијела Стратегију превенције и сузбијања радикализације и насилног екстремизма за период 2020-2024. године, с Акционим планом за 2020. годину, која као главни стратешки циљ поставља повећану отпорност друштва, бољи одговор институција и снажнију међународну позицију Црне Горе у борби против радикализма и насилног екстремизма.

Национални оперативни тим за превенцију и сузбијање радикализације и насилног екстремизма, који укључује представнике ресорних органа и представнике невладиног сектора, надлежан је за спровођење Стратегије и Акционог плана чије мјере су усмјерене на превенцију кроз промоцију дијалога, јачање локалних заједница, примјену стратешких комуникација, рад са младима, јачање медијске и дигиталне писмености. У оквиру Националног оперативног тима формиран је и Тим за помоћ и заштиту.
Полазећи од комплексности појава, Национални оперативни тим је у сарадњи са цивилним друштвом и уз подршку Мисије ОЕБС-а 2018. године покренуо Националну платформу за сузбијање насилног екстремизма и радикализације који воде ка тероризму, која окупља представнике државних институција, представнике локалних самоуправа, медија, политичких партија, НВО, вјерских заједница, академске заједнице и појединце са циљем да кроз дијалог различитих сегмената друштва допринесе свеобухватном одговору на ове феномене.

Национални оперативни тим остаје посвећен да кроз проактивно и превентивно дјеловање допринесе сузбијању радикализације и насилног екстремизма и поштовању права појединца да слободно и безбједно исказује и практикује своју вјеру и увјерења.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?