Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ЗАБРИЊАВАЈУ НАПЕТОСТИ И СТРАХ У ПЉЕВЉИМА

Објављено: 03.09.2020. 14:00 Аутор: ПР Слузба

Делегација Министарства за људска и мањинска права боравила је данас у радној посјети Пљевљима поводом интензивирања насиља у тој општини. 

 

Делегација Министарства за људска и мањинска права у саставу мр Александар Саша Зековић, државни секретар, др Исмет Латић, директор Директората за односе са вјерским заједницама и Мирела Рамчиловић, савјетница разговарала је са предсједником Општине Пљевља Игором Голубовићем, командиром станице полиције Центра безбједности (ЦБ) Миланом Јовићем, главним имамом Исламске заједнице у Пљевљима Самиром еф. Кадрибашићем.

 

Делегација Министарства за људска и мањинска права сусрела се и и са реисом Исламске заједнице у Црној Гори Рифатом еф. Фејзићем а разговарала је и са десетак особа које су жртве националистичких напада и насиља. 

 

Представници Министарства за људска и мањинска права посјетили су и сједиште угледне невладине организације “Бонафиде”. Са активисткињама и активистима разговорало се о актуленој ситуацији у Пљевљима, при чему су дискутовани конкретни примјери застрашивања и притисака на Муслимане и Бошњаке. 

 

Министарство за људска и мањинска права указује да је добро је што се догађајима у Пљевљима  посвећује потребна друштвена пажња јер је и то један од начина да се спријечи даља ескалација насиља и потенцијалних сукоба. 

 

Напетости и актуелно кршење мањинских права у Пљевљима представља озбиљан друштвени проблем чија манифестација почиње са нападима на припаднике вјерских и етничких мањина а може да се заврши њиховим искључивањем из јавног живота и прогоном. 

 

 

Заштита и остваривање права мањина не доводи у питање већинско уживање универзалних права и слобода. Зато они који славе изборне резултате и најављују формирање власти немају ниједан разлог и основ да осветнички и насилно поступају према припадницима мањинских народа. Представљање и слављање политичког и етничког идентитета оних који су задовољни резултатима изборима треба да се чини на цивилизован и прихватљив начин, без провокација, увреда и демонстрације надмоћи и силе према другима. 

 

 

Констатовано је да је Црна Гора осигурала квалитетно системску заштиту мањина Тај приступ је инклузиван и неизоставно укључује и димензију безбједности. Међународна заједница, у случају Црне Горе, континуирано региструје успјешан и афирмативан однос према мањинама који снажно почива на пуном поштовању свих стандарда. Од тако функционалног модела не треба одустајати па су и зато компромиси са структурама које промовишу национализам, мржњу и искључење неприхватљиви.

 

 

Полицијски службеници ЦБ Пљевља су представили све евидентиране инциденте и предузете радње тим поводом. Министарство је констатовало професионално и благовремено предузимање свих радњи,  уз уредно обавјештавање Основног државног тужилаштва (ОДТ) у Пљевљима. Поводом напада на просторије одбора Исламске заједнице и остављања пријетеће поруке - “Полећела црна птица, Пљевља биће Сребреница”, полицијски службеници су изузели трагове и току је њихова обрада. 

 

Узимајући у обзир историјско искуство и креирану атмосферу страха, Министарство за људска и мањинска права позива државне тужиоце да покажу потребну одговорност и посвећеност у примјени закона. 

 

 

Држава Црна Гора ће свим грађанима Пљеваља, без обзира на националну и вјерску припадност или другу особеност, осигурати пуно уживање слобода, права и свеукупног идентитета. Институције Црне Горе су у стању да осигурају безбједност свим грађанима и зато нема потребе за  тзв. српским милицијама које самим својим парамилитарним карактером доприносе додатном страху. 

 

 

Министарство за људска и мањинска права

 

 

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?