- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Економска комисија Уједињених нација за Европу ука...
Економска комисија Уједињених нација за Европу указује да пандемија ЦОВИД-19 не може оправдати било какво ограничење права јавности на информисање, учешц́е јавности и приступ правди у питањима животне средине
Економска комисија Уједињених нација за Европу, тј. Одбор за праћење спровођења Архуске конвенције усвојио је 2.септембра 2020.године Изјаву о примјени Архуске конвенције током пандемије ЦОВИД 19 и фазе економског опоравка.
У наведеној Изјави, Одбор изражава забринутост да би Стране Конвенције могле покушати да ограниче права загарантована Конвенцијом и да та ограничења оправдају, позивајући се на пандемију ЦОВИД-19 или на потребу за брзим економским опоравком усљед посљедица пандемије.
Одбор јасно ставља до знања да чак и у кризи као што је пандемија ЦОВИД-19 и каснијој фази економског опоравка, обавезујуц́а права утврђена Конвенцијом не могу се умањивати или ограничавати.
Сходно томе, Стране Конвенције не могу оправдати никаква ограничења права из Конвенције позивањем на ЦОВИД-19 или на потребу за брзим економским опоравком усљед посљедица пандемије. Умјесто тога, ако се не могу примијенити устаљене праксе обезбјеђивања приступа информацијама, учешц́а јавности у доношењу одлука или права на правну заштиту у питањима животне средине, било која алтернативна средства која се уводе како би се обезбиједило остваривање права, морају у потпуности испуњавати захтјеве Конвенције.
Одбор такође подсјец́а Стране да сваки недостатак у обезбјеђивању ефективног приступа информацијама, учешц́а јавности у доношењу одлука или приступа на правну заштиту у складу са Конвенцијом, током пандемије ЦОВИД-19 или касније фазе економског опоравка, може бити предмет оспоравања од стране јавности у складу са одредбама члана 9 Конвенције.
Архуска конвенција је једини глобални правно обавезујуц́и инструмент који јавности даје широка и конкретна права, тј.право на приступ информацијама, учествовање у доношењу одлука и право приступа на правну заштиту у вези са питањима из области животне средине. Циљ Архуске Конвенције је „давање доприноса заштити права сваког појединца садашњих и будућих генерација на живот у животној средини адекватној његовом здрављу и благостању“.
Као еколошка држава изузетних природних богатстава, Црна Гора придаје посебну важност имплементацији Архуске конвенције и свој развој базира на принципима одрживости и очувању животне средине, што је један од кључних стандарда у процесу европских интеграција у обезбјеђивању ефикасне заштите животне средине.
Поглавље 27-Животна средина је несумњиво једно од најзахтјевнијих поглавља, које носи са собом значајан број изазова, а који се постављају пред друштво у цјелини.
У том смислу потребни су заједнички напори свих актера друштва, јер са изазовима у области животне средине суочава се не само Црна Гора, већ и читав свијет. Климатске промјене, одлагање отпада, емисије штетних гасова, очување биодиверзитета и остала значајна питања у тој области, утичу на све сегменте друштва и захтијевају озбиљан приступ.
Учешће јавности и сталан међусобни дијалог су предуслови за успјешно дефинисање политика и процеса доношења одлука, као и за успостављање транспарентног, отвореног и демократског управљања у овој области.
Посебно је значајно унапређивање транспарентности управљања кроз правовремено пружање информација заинтересованој јавности и унапређивање могућности јавности да изношењем мишљења и примједби утиче на рад јавне управе у раној фази процеса доношења и спровођења прописа, јавних политика, програма и пројеката.
На крају желимо да укажемо да су боља доступност информација, веће учешће јавности у процесима доношења одлука и ефикасна правна заштита, кључни услови за остваривање заједничких циљева одрживог и еколошког развоја друштва.
Изјава о примјени Архуске конвенције током пандемије ЦОВИД-19 и фазе економског опоравка
Статемент он тхе апплицатион оф тхе Аархус Цонвентион