- Влада Црне Горе
Министарство правде ОДУСТАТИ ОД НАЦИОНАЛИСТИЧКЕ ПЕДАГОГИЈЕ
ОДУСТАТИ ОД НАЦИОНАЛИСТИЧКЕ ПЕДАГОГИЈЕ
Редакција портала “Антена М” обратила се Министарству за људска и мањинска права (МЉМП) поводом организовања такмичења за дјецу од стране естрадне умјетнице госпође Данице Црногорчевић.
У допису портала “Антена М” је наведено:
„Поштовани пратиоци, ових дана добијамо много снимака дјечице која пјевају пјесму „Весели се српски роде“. Тим поводом организујемо мало такмичење, те нам снимке ваше дјечице шаљите у ДМ. Снимак који буде имао највише лајкова добиће на поклон ЦД и књигу“, навела је Црногорчевић у објави на Инстаграму. На њеном Инстаграм налогу објављени су протеклих дана снимци дјеце која пјевају ту пјесму, а у то се можете и сами увјерити јер је профил јаван.
Ово су стихови те пјесме:
“Весели се српски роде, српски роде због слободе,
И због славних Немањића, Обилића, Петровића,
И због славне Грачанице, Студенице, Раванице,
Нек’ се српски барјак вије од Призрена до Румије.
Одјекнула звона са старих Дечана,
Ово је земља Лазара и Стефана.
Весели се српски роде...
Овдје су гробови славних предака,
Што одбранише свету вјеру од Турака”
Такође чује се и пјесма:
Не дамо те, земљо Душанова.
Не дамо те, земљо
Немањића, Обилића,
браће Југовића.
Сви ће Срби као Југовићи
за крст часни на Косово ићи…
Занима нас сљедеће:
1. Да ли су позивањем дјеце да учествују у такмичењу ове врсте и објавом снимака прекршена права дјетета?
2. Како коментаришете такмичење ове врсте?
3. Да ли је ријеч о злоупотреби дјеце у политичке сврхе?
4. Уколико јесте, како ћете реаговати?
МЉМП је Редакцији портала “Антена М” упутила овај одговор:
Конкретну активност треба сагледати и коментарисати пажљиво јер укључује сложене димензије дјечијих права, дјетињства и одрастања. Организаторка такмичења није довољно обазрива и рекло би се да њену објаву не прати потребно и очекивано објашњење. Евентуална сагласност родитеља да им се дјеца такмиче у пјевању једног пар еxцелленце политичког и великонационалног текста није довољна позитивна легитимација. Нијесу наведене ни референце које потврђују способност да уприличи својеврсни дјечији фестивал и капацитете за јавни рад са дјецом. Тако је, можда и намјерно, отворен простор да се јавност испровоцира али и да размишља о политичким посљедицама (зло)употребе дјеце односно да можда није суштина у дјечијем умјетничком изражавању колико у политичкој, великонационалној и великодржавној пропаганди.
Садржај пјесме недвосмислено указује да је својеврсни дјечији фестивал на инстраграму заправо наставак политичког инвестирања у пројекат “Не дамо светиње”. Сада се додаје иновирани контекст који је упитан за дјецу јер је питање колико она могу разумјети понуђена историјска, вјерска, политичка и друштвена значења од којих су многа чињенично неутемељена и неоснована.
Демократски приступ образовања дјеце и младих, којем је привржена званична Црна Гора, иду у правцу тражења и подстицања надахнућа да се препознају и подрже универзалне вриједности, људска права и мир међу нацијама.
Министарство за људска и мањинска права, осуђујући сваки примјер искориштавања дјеце у политичке сврхе, подржава јачање заштите дјеце и позива све друштвене актере и појединце да одустану од активности које су типичне и својствене националистичкој педагогији.
Комплетан текст са портала Антена М је доступан на овом лику: хттпс://www.антенам.нет/друство/173280-ко-је-у-цг-дузан-да-застити-дјецу-од-васпитања-мрзњом
Министарство за људска и мањинска права