Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Бројне активности на унапређењу добробити животиња

Објављено: 05.10.2020. 00:00 Аутор: УБХВФП
Управа за безбједност хране и Министарство пољопривреде покренули су значајне активности које треба да допринесу даљем унапређењу заштите добробити животиња у нашој земљи. 

Свјетски дан заштите добробити животиња – 4. октобар прилика је да се подсјетимо на те активности и позовемо све на поштовање прописа у овој области, али и одговоран однос према животњама. 

Свјетски дан животиња обиљежава са се циљем побољшања односа према животињама и промоције активности везаних за дјеловање појединаца, цивилног сектора и надлежних институација ради унапређења заштите добробити, између осталог и напуштених животиња и кућних љубимаца.

Посебан допринос овим активностима даје Савјет за заштиту животиња који је прије двије године формирала Влада с циљем да се покаже ангажованији однос и надлежних институција и цивилног сектора  у овој области. Приритет у раду Савјета и цивилног сектора у досадашњем периоду било је стварање претпоставки за рјешавање изазова у дијелу одговорног власништва и популације напуштених паса.  

Идентификација и регистарција паса

Систем за идентификацију и регистрацију паса, који је успостављен крајем септембра прошле године, значајно ће унаприједити здравствену заштиту паса, али и омогућити даље спровођење мјера за контролу популације паса и одговорно власништво над њима. Кроз акцију чиповања и вакцинације, која је финансирана из Агробуџета, уз минималну партиципацију власника, до сада је регистровано око 20.000 паса. Очекујемо да ће чиповање и наредне године бити дио агробуџетског Програма обавезних мјера здравствене заштите животиња. То би био подстицај да се настави тренд раста броја регистрованих паса. Циљ је да популација паса у што већој мјери буде идентификована и регистрована. 

Програма за контролу популације паса 

Програм за контролу популације паса је у завршној фази израде и њиме ће бити дефинисане мјере за контролу ове популације, на бази стандарда Свјетске организације за здравље животиња (ОИЕ). Локалне самоуправе треба да дефинишу мјере које могу да примијене у складу са својим специфичностима, а на бази смјерница које ће бити припремљене уз Програм. Управа ће бити на располагању за стручну помоћ свим локалним самоуправама које имају законску обавезу да обезбиједе услове за добробит ових животиња.

Нови Закон о заштити добробити животиња

У наредном периоду интензивно ће се радити на новом Закону о заштити добробити животиња, како би се ова област  у потпуности ускладила са ЕУ легислативом и превазишли проблеми који постоје у примјени постојећег закона. Један од предлога Савјета за заштиту животиња је  да се у новом закону дефинише забрана употребе  дивљих животиња  у циркусима, са посебном пажњом на коришћење домаћих животиња  и заштите њихове добробити од стране надлежних инспекциских служби, као и забрана употребе крзаншица за произвоњу крзна.

Подршка пројектима НВО 

Препознајући могућност да НВО које се баве заштитом животиња значајно допринесу заштити добробити животиња, у периоду 2018-2020 године, Министарство пољопривреде је кроз конкурсе за финансирање пројеката НВО опредијелила подршку у износу од више од 390 хиљада еура.
Пројекти подржани у 2018. години углавном су успјешно реализовани, док су пројекти из 2019. године још у фази реализације која је успорена због пољедица пандемије ЦОВИД19.

Приоритетни изазови у области заштите добробити животиња, који се планирају рјешавати и финансирањем пројеката/програма НВО у 2020 години су: подизање свијести грађана и власника животиња о одговорном власништву/односу према животињама; израда локалних планова за контролу популације паса на локалном нивоу у сарадњи са локалним управама у складу са Програмом за контролу популације паса у Црној Гори; унапријеђење техничких услова у склоништима за напуштене животиње (кућне љубимце) уписаних у регистар који води Управа; унапријеђење услова заштите добробити за остале напуштене животиње; наставак едукације/промоције одговорног власништва на основу  кампање „Друг из снова, а без крова“; смањење и стабилизација популације напуштених паса кроз повећање броја удомљених паса. 

Препорука је и да се настави сарадња са међународним организацијама које су у претходном периоду давале подршку у обезбијеђивању бољих услова у склоништу, али и за спровођење програма за смањење популације паса методом – „ухвати, стерилиши, вакциниши и пусти“. 
У свијетлу свих мјера које се предузимају због пандемије коронавируса, Управа и Ветеринарска комора Црне Горе припремили  је препоруке за власнике  животиња ради превентивног дјеловања  како би заштитили здравље и добробит својих животиња.

Напомињемо да је у предходном периоду предузето низ мјера против неодговорних власника у смислу занемаривања, напуштања и злостављања животиња и кућних љубимаца. 

Сматрамо да су заједничким радом надлежних институција, Савјета и цивилног сектора у претходном периоду постигнути искораци на  унапређењу добробити животиња и подизању свијести у овој области. Такав приступ, уз још снажнију сарадњу, потребан је и у наредном периду, како би се одговорило предстојећим изазовима у застити животиња.


Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?