- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Министарство економије одговорило омбудсману
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Министарство економије одговорило омбудсману
Објављено: 14.10.2020. • 20:46 Аутор: Министарство економије
Министарство економије је данас упутило одговор Заштитнику људских права и слобода Црне Горе у вези мишљења које се односи на поступање Министарства економије:
" У вези са мишљењем Заштитника људских права и слобода Црне Горе (Ваш број: 01-665/20-3 од 5.10.2020. године) а у дијелу који се односи на поступање Министарство економије, желимо да Вас обавијестимо о сљедећем.
Министарство економије је од почетка епидемије до данас ангажовало све расположиве људске, техничке и организационе капацитете у циљу правовремене и ефикасне реализације Програма пружања подршке привреди и запосленима у циљу ублажавања негативних ефеката епидемије новог корона вируса ЦОВИД19, па се не можемо се сложити Вашом констатацијом да „...надлежна министарства нијесу предузела потребне активности те успоставила међусобну сарадњу о овом питању, те је изостало доношење одлуке. Дакле, Министарство просвјете, Министарство здравља, као и Министарство економије, били су дужни да благовремено предузму све потребне радње како би се стекли услови да родитељи/старатељи хранитељи и самохрани родитељи користе најављену могућност.”
Сигурни смо да Министарство економије не заслужује да буде поменуто у овом контексту и да се то не би ни догодило да смо имали прилику да Вам појаснимо своје надлежности у директном контакту, па исто радимо овим путем.
Министарство економије није надлежно за доношење акта којим се родитељу/старатељу дјеце узраста до 11 година омогућава коришћење права на плаћено одуство, док траје прекид, односно док је на снази одлагање почетка школске 2020/2021 године. Наредбу за предузимање привремених мјера за спрјечавање уношења у земљу, сузбијање и спрјечавање преношења новог корона вируса, којом се наређује прекид образовно-васпитног рада у јавним и приватним образовно-васпитним установама, у првом таласу епидемије, као и мјеру којом је родитељима/старатељима било обезбијеђено право на плаћено одсуство са рада, донијело је Министарство здравља и иста је објављена у Службеном листу Црне Горе бр. 14/2020 од 13.03.2020. године.
Одмах након најаве Министарства просвјете о одлагању школске године 2020/2021 средином августа, на предлог Министарства економије, Влада Црне Горе је на сједници одржаној 28. 08. 2020. године, размотрила и усвојила Информацију о реализацији Програма субвенционисања зарада у циљу ублажавања негативних ефеката епидемије новог корона вируса ЦОВИД19, у којој је, између осталог, наведено: „Због забране рада предшколских установа, наставља се субвенционисање зарада запосленима који користе право на плаћено одсуство због чувања дјеце старости до 7 година и када су у питању августовске зараде. Због одлагања почетка школске године, септембарске зараде ће се субвенционисати и запосленима који користе право на плаћено одсуство због чувања дјеце старости до 11 година и то сразмјерно оствареној заради, а највише до 50% нето минималне зараде и 50% износа пореза и доприноса на минималну зараду.” Овај документ и закључак Владе је објављен на званичној интернет страници Владе Црне Горе.
Додатно, Министарство економије је на упит удружења “Родитељи” који нам је достављен 17.09.2020. године у којем су тражена појашњења у вези са коришћењем права на плаћено одсуство, одговорило већ сјутрадан, уз детаљно појашњење ко и на који начин може да оствари право на субвенцију у периоду у којем је на снази мјера одлагања почетка школске године.
У складу са наведеним, информишемо Вас да је у складу са Програмом субвенционисања зарада у циљу ублажавања негативних ефеката епидемије новог корона вируса ЦОВИД19, Министарство економије од 1. октобра 2020. године почело да прима захтјеве за субвенцију септембарских зарада родитељима дјеце до 11 година који користе право на плаћено одсуство. За првих 12 дана октобра исплаћено је укупно 1.039 субвенција у износу од 177 хиљада €. Право на подношење захтјева за субвенционисање септембарских зарада, послодавци и запослени могу остварити до краја мјесеца, тј, до 31.10. 2020. године. Од почетка примјене програма, по овом основу је исплаћено више од 7 хиљада субвенција у укупном износу од 1,47 милиона ЕУР.
Користимо прилику да Вас позовемо да се и лично увјерите у ефикасност рада Министарства економије у дијелу исплате субвенција запосленима који су користили право на плаћено одсуство у претходних 6 мјесеци".
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
БИРО ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ
Везани чланци:
Општи програм надзора производа на тржишту 31.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?