Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Позив за учешће у анализи стања у области циркуларне економије у оквиру регионалног пројекта ЦЕ БЕАЦОНС (ЕИТ ЦЛИМАТЕ КИЦ)

Објављено: 03.11.2020. 20:47 Аутор: Министарство науке

Министарство науке објављује позив заинтересованим странама за попуњавање Упитника у области циркуларне економије у пословању у Црној Гори који се спроводи у оквиру пројекта ЦЕ Беацонс („Светионици циркуларне економије“) подржаног од стране Цлимате КИЦ-а Европског Института за иновације и технологију (ЕИТ). 

Кључни корак за постизање заједничког успјеха на пројекту ове године је анализа стања у овој области и процјена потреба. Резултат овог истраживања ће помоћи да се јасније схвати и прикаже ниво знања и развоја у области циркуларне економије у Црној Гори, као и да се заинтересовани актери придруже реализацији овог регионалног пројекта.

Пројекат има за циљ стварање иновативног циркуларног пословног еко-система који ће обухватити читаво Балканско полуострво и повезати га са западним земљама које су поодмакле у развоју иновација циркуларне економије. Пројекат тренутно повезује Србију, Бугарску, Грчку, Румунију и Нјемачку. Конзорцијум који реализује овај пројекат састоји се од шест организација директно укључених у развој иновација на Балкану, које имају за циљ превазилажење празнина у транзицији ка климатски неутралној циркуларној економији у региону, а то су недостатак стручности на појединачним тржиштима и недостатак циркуларних иновативних рјешења.

ЦЕ БЕАЦОНС ће путем креирања мреже експерата у предметној области припремити компаније за системско увођење принципа циркуларне економије уз подизање капацитета локалне радне снаге и експертизе, створити одговарајуће услове за развој иновативне, паметне и профитабилне циркуларне економије, те помоћи доносиоцима одлука да уклоне препознате пословне препреке.

Циљ овог пројекта је спровођење анализе мапираних потреба и потенцијала за пословну (пост ЦОВИД-19) сарадњу у смислу транзиције ка циркуларној економији у нашем региону. Такође, намјера је да се током 2020. године створе оквири за примјену циркуларних одрживих рјешења у пословању, уз директно повезивање искустава из 4 балканске земље и уз укључивање још двије земље Балкана и двије земље ЕУ.

Имајући у виду да је намјера пројекта стварање мреже стручњака и формирање нових оквира имплементације циркуларне економије како би тржишта обухватила додатну вриједност у смислу интегрисања принципа циркуларне економије, укључивање у ЦЕ Беацонс пројекат је отворено за организације (научно-истраживачке установе, привредна друштва и државне институције) које би постале члан ове мреже и на тај начин приступиле изградњи тржишта базираног на принципима циркуларне економије.

Пројекат Беацонс, којим ове године координира компанија ЦирЕкон из Србије, укључиће додатне партнере који би постали дио конзорцијума са циљем умрежавања ради размјене знања, искустава, препрека и изазова, а како би се убрзао процес преласка са линеарног на циркуларни начин пословања.

Попуњавањем упитника, поред учешћа у истраживању, подижете видљивост своје организације међу европским партнерима за област циркуларне економије и отварате могућности за боље позиционирање у будућој циркуларној привреди региона и Европе. Европски институт за иновације и технологију (ЕИТ) је једна од кључних карика европског иновационог екосистема.

Упитник можете попунити најкасније до 30. новембра 2020. године.

За субјекте из приватног сектора, упитник можете преузети ОВДЈЕ.

За субјекте из јавног секотра, упитник можете преузети ОВДЈЕ.

За субјекте из области образовања и иновација, упитник можете преузети ОВДЈЕ.

Више информација о овом пројекту можете наћи ОВДЈЕ.

Мапу пута израде ЦЕ Беацонс пројекта можете преузети са овог ЛИНКА.

За додатне информације о овом пројекту можете се обратити др Ивану Томовићу путем е-маил адресе: иван.томовиц@мна.гов.ме.

 

МИНИСТАРСТВО НАУКЕ

ДИРЕКТОРАТ ЗА ИНОВАЦИЈЕ И ТЕХНОЛОШКИ РАЗВОЈ


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?