- Влада Црне Горе
Министарство здравља У КЦЦГ у току имплементација интегралног информаци...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
У КЦЦГ у току имплементација интегралног информационог система, једног од круцијалних пројеката Министарства здравља
Објављено: 13.11.2020. • 17:58 Аутор: Министарство здравља
У Клиничком центру Црне Горе у току је имплементација новог информационог система која се спроводи у оквиру пројекта “Јачање система здравства у Црној Гори”. Пројекат реализују Министарство здравља и канцеларија Програма Уједињених Нација за развој (УНДП) у Црној Гори у својству имплементационог партнера и техничке подршке. Имплементацијом овог пројекта, вриједног 1.1 милон еура и формално је започета информатизација највеће здравствене установе у Црној Гори.
Ово је један од круцијалних пројеката када се говори о дигаталној трансформацији у здравству и подразумијева комплетну информатизацију и информатичку интеграцију свих система у КЦЦГ, почев од основног – медицинског система (Хелиан) , преко пословног (ПИС) и других помоћних система све до управљачког дијела и “паметног менаџмента” (бусинесс интеллигенце – БИ).
Послије више покушаја информатизације у претходном периоду, у марту ове године отпочела је имплементација која је нажалост, због епидемије ЦОВИД 19, два пута прекидана али је почетком септембра поново настављена у мјери у којој су то епидемиолошки услови дозвољавали. Систем је тренутно имплементиран на неколико клиника и дјелова КЦЦГ и већ се показао као врло прихватљив од стране медицинског особља уз пружање комфорнијег рада и веће ефикасности.
Медицински информациони систем (Хелиант) медицинском особљу доноси бенефите у раду који подразумјевају вођење медицинске документације у електронском облику, на једном мјесту, уз значајну уштеду времена и повезивање поликлинике и одјељења. На овај начин пацијенти ће ефикасније остваривати здравствену заштиту на терцијаном нивоу јер ће сви подаци (историја болести, терапија) који се једном унесу у систем бити доступни ординирајућим љекарима у свим организационим јединицама КЦЦГ.
Нови информациони систем допринијеће прецизнијем управљању веома сложеним системом какав је КЦЦГ, а односи се између осталог, на управљање финансијским, материјалним и људским ресурсима КЦЦГ у циљу њихове што веће рационализације као и пружања што квалитетније здравствене услуге по принципу ''пацијент у центру система''. Систем ће омогућити и прецизније праћање потрошње љекова и потрошног материјала, као и прецизнију примјену ДРГ система и фактурисања услуга.
Пословни информациони систем (ПИС) ће замијенити скуп апликација и појединачних информатичких алата који се тренутно користе у задовољавању оперативних пословних потреба у Клиничком центру. Новим дизајном и имплементацијом ПИС-а, Клинички центар ће унаприједити пословање кроз коришћење овог намјенског софтвера. Једна од главних предности новог пословног информационог система над претходним системом је његова способност консолидације свих података који се користе у процесима управљања КЦЦГ од запослених до одржавања опреме и генерисања извјештаја у реалном времену и анализе стања финансијских и материјалних ресурса.
Приликом израде система остварује се интеграција медицинског информационог система са пословним информационим системом у циљу праћења потрошње љекова и медицинских средстава, као и њихове следљивости у систему.
Поред ова два, заначајне бенефите донијеће и бусинесс интеллигенце (ДWХ/БИ) систем чија је сврха напредно извјештавање за Клинички Центар Црне Горе ,као и интегрисање најкориснијих елемената клиничких и пословних података који могу да послуже менаџменту и стручном кадру као база за доношење стратешких одлука, преглед стања различитих параметара кроз вријеме, као и иницијативе за унапређење његе пацијената кроз здравствени систем.
Неки од саставних дјелова бусинесс интеллигенце система је сет извјештаја као што су: број и проценат пацијената по дијагностичким групама кроз вријеме, као и по клиникама и одјељењима, упоредни приказ пријема и отпуста пацијената , тренутно стање попуњености болничких кревета , кроз вријеме и по клиникама и одјељењима, број реализованих прегледа по клиникама, одјељењима и амбулантама, као и по љекарима, по дану и кроз вријеме, потрошња медицинских средстава, потрошња љекова по дијагностичким групама и пацијентима , итд.
И поред отежавајућих околнисти изазваних ЦОВИД19 пандемијом наставиће се рад на имплементацији система тако да се поред медицинских дјелова КЦЦГ очекује да ће од 2021.године радити и дио новог информационог система који обухвата пословни систем чиме ће се створити и услови за генерисање првих података и њихово коришћење у дијелу информационог система који представља тзв. “паметни менаџмент” (бусинесс интеллигенце – БИ).
МИНИСТАРСТВО ЗДРАВЉА
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?