Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Потписан уговор о сарадњи на пројекту „Црногорци у САД 1860. – 1910. „

Објављено: 13.11.2020. 19:54 Аутор: Управа за дијаспору

Управа за дијаспору и Матица црногорска потписали су уговор о суиздаваштву публикације радног наслова „Црногорци у САД 1860 -1910“.

Ради се о истраживању исељавања из Црне Горе у САД крајем XИX и почетком XX вијека,  кроз докуметоване факсимиле из архива САД-а.

На прикупљању грађе и њеном систематизовању радила је Шерон Новотни (Схарyн Новотнy), унука црногорског досељеника у САД Ј. Андијашевића, која је цио радни вијек провела у Федералном бироу САД за статистику и из разних архива и докумената прикупљала имена црногорских досељеника и податке о њима, и на тај начин формирала пројекат.

У књизи ће поред регистра исељеника, бити и увод ауторке Шерон Новотни, њене примједбе, појашњења и упуства за коришћење, намјенски енглеско – црногорски рјечник те примједбе и појашњења приређивача. 

Преко 10 000 Црногораца је стигло у УСА у периоду од 1900-1910. 99% исељеника чинили су мушкарци који су као главна радна снага најприје емигрирали уз економских потреба. Радили су у рудницима и на пољима, и тако учествовали у развијању инфраструктуре САД-а. Многи су основали породице и постали дио америчког друштва, а Први свјетски рат је проузроковао прекид веза са Црном Гором. Константни ратови, политичке промјене, уништавање записа и вријеме избрисали су трагове њиховог претходног живота у Црној Гори.

Имајући у виду чињеницу, да је Црна Гора током највећег дијела своје савремене историје била високо миграторна земља и како се у конкретном случају ради о иновативном истраживању, Управа за дијаспору ће на основу овог пројекта формирати дигиталну базу података о нашој дијаспори у САД-у, конкретно о оном дијелу дијаспоре која се у терминологији означава као „старо исељеништво“, са могућношћу уноса потомака првих наших досељеника у овој земљи.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?