Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Мост на Ђуревића Тари, који се уздиже над канјоном истоимене ријеке, туристичка и архитектонска атракција Црне Горе од када је изграђен, захваљујући подршци Владе Народне Републике (НР) Кине биће реконструисан

Објављено: 01.12.2020. 22:02 Аутор: МСП

MSP 


Данас су у Подгорици, Уговор о донацији средстава за реализацију пројекта реконструкције моста на ријеци Тари у Црној Гори уз подршку Кине, у име Владе Црне потписали министар саобраћаја и поморства, Осман Нурковић, и директор Управе за саобраћај, Саво Парача, док је у име Владе НР Кине, односно Агенције за међународну економску сарадњу Министарства трговине НР Кине Уговор потписао Бао Схунqинг, први савјетник за економију и трговину у Амбасади НР Кине у Црној Гори.

Велики бетонско-лучни мост, који је грађен у периоду од 1938. до 1940. године, пројектовао је Мијат С. Тројановић. Према избору портала „Бригхт сиде”, мост на Ђурђевића Тари се нашао међу 20 најљепших на свијету, док га је британски магазин „Тимес“ уврстио у 10 атракција које треба посјетити.

Од 2017. године између представника Владе Црне Горе и Владе НР Кине потписано је више оквирних споразума у вези са реализацијом овог пројекта, док данас потписани Уговор о донацији средстава, представља акт који је основа за почетак конкретних активности на терену, на начин који треба да осигура безбједност, потпуност, дуготрајност и функционалност објекта, у оквиру постојећих габарита, не нарушавајући признате културолошке вриједности моста, као једног од симбола препознавања Црне Горе.

Разлике између правних система двије земље, уз додатан изазов у виду глобално изражених посљедица пандемије Цовид-19 која је и потекла из земље донатора, били су разлог за дуги преговарачки процес који је успјешно окончан захваљући координацији Кабинета потпредсједника Владе за економску политику и финансијски систем Црне Горе и ангажману Амбасаде Црне Горе у НР Кини.

Вриједност донације по данас закљученом Уговору је 55 милиона кинеских јуана, чија против вриједност је око 7,1 милион еура, и овај буџет је намијењен за израду главног пројекта реконструкције и извођење конкретних радова реконструкције на предметном објекту, док одређене обавезе и црногорска страна преузима на себе (израда елабората процјене утицаја на животну средину, припрема пролаза за саобраћај и постављање водоводних, канализационих, електроенергетских и комуникационих инсталација, експропријација, прикупљање релевантних података, обезбјеђење ревизије, надзора и техничког пријема, те помоћ кинеској страни за коју се може указати потреба током имплементације).

Израда главног пројекта би требала да траје око 6 мјесеци од дана потписивања Уговора, док ће се датум почетка и период изградње утврдити у допунској документацији коју ће стране потписати након одабира главног извођача.

Уговором је и дефинисано да се пројекат мора реализовати у складу са домаћим примјењивим прописима, процедурама и стандардима, и на начин који неће угрозити начела једнаког поступања, слободне конкуренције и недискриминације.

Поводом потписивања Уговора, амбасадор НР Кине у Црној Гори, Лиу Ђин, је истакао сљедеће: “Мост на Ђурђевића Тари је важан саобраћајни, историјски и туристички објекат у Црној Гори. Као прототип и мјесто снимања филма “Мост”, веома је познат у Кини и постаје атракција за кинеске туристе који дођу у Црну Гору. Драго ми је видјети што је Уговор данас потписан, и захваљујем радним тимовима обје стране на њиховом напору. Вјерујем да ће реконструкција моста на Ђурђевића Тари помоћи Црној Гори у убрзавању интеграције у европској економији, унапређењу туристичке привреде на сјеверу и укупном економском и социјалном развоју.”

Уговор о донацији средстава за реализацију пројекта реконструкције моста на ријеци Тари у Црној Гори уз подршку Кине МНЕ .пдф

Уговор о донацији средстава за реализацију пројекта реконструкције моста на ријеци Тари у Црној Гори уз подршку Кине ЕНГ.пдф

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?