Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Извјештај: Реализација посебног надзора над штетним организмима из рода Епитриx

Објављено: 07.12.2020. 14:00 Аутор: УБХВФП
UBHVFP UBHVFP
У складу са Програмом фитосанитарних мјера за 2020. годину (Сл. лист ЦГ 9/20), реализоване су активности на Посебном надзору Епитриx цуцумерис, Епитриx папа, Епитриx субцринита, Епитриx туберис. Врсте из рода Епитриx, кромпирови бувачи, су штетни организми сјеверноамеричког поријекла и уколико се унесу на неку територију изазивају огромне штете на кромпиру. 

Према подацима Европске организације за заштиту биља (ЕППО), у Европи су до сада забиљежене двије врсте: Епитриx цуцумерис (Харрис) у Португалији и Грузији и Епитриx папа сп.н. у Португалији и Шпанији.

Епитриx врсте су карантински штетни организми који нијесу присутни на територијии Црне Горе и њихово уношење и ширење на територији Црне Горе је забрањено. Према досадашњим резултатима Посебног надзора над горе наведеним Епитриx врстама, који се спроводи од 2013. године, није забиљежено њихово присуство на територији Црне Горе

Циљ посебног надзора је благовремено откривање евентуалног присуства наведених врста ради хитног спровођења фитосанитарних мјера и спјечавања њиховог ширења. 

Надзор се врши визуелним вегетацијским прегледима меркантилног кромпира на присуство ситних рупица на листовима које причињавају имага и кечерањем усјева ради евентуалног хватања имага од стране одговорног лица Фитосанитарне лабораторије – Лабораторији за ентомологију. Надзор обухвата и прегледе узорака кртола меркантилног кромпира у ентомолошкој лабораторији који су узорковани од стране фитосанитарних инспектора на присуство оштећења које причињавају ларве бувача, као и узорака кртола из сјеменске производње и складишта кромпира. 

Током ове године визуелни прегледи су вршени на подручју Никшића, Колашина и Бијелог Поља уз главне магистралне путеве којима се врши транспорт робе. На подручју Никшића вршени су прегледи на локалитетима Грахова, Мокре њиве, Растовца и Вира. На подручју Колашина, прегледи су вршени на различитим локалитетима Липова и Требаљева. У Мојковцу су прегледане одређене производне површине кромпира Поља и Лепенца, а у Бијелом Пољу локалитети Крушево, Затон, Бубање, Срђевац, Поткрајци и Уневине. 

У прегледаним усјевима кечерењем нијесу утврђене врсте из рода Епитриx, а на листовима кромпира нијесу утврђена оштећења која изазивају имага ових врста. 

На прегледаним узорцима кртола кромпира су уочена оштећења од других одомаћених врста инсеката као што су жичњаци (ларве Елатеридае), ларве совица (Ноцтуидае), ларве гундеља (Сцарабаеидае), као и механичке повреде, али оштећења или знакови које изазивају врсте рода Епитриx нијесу уочени на прегледаним узорцима кртола кромпира.

У прилогу слике: Кечерање и биљке кромпира без присуства бувача и без знакова његовог присуства, као и слике кртола кромпира без оштећења од бувача кромпира-Епитриx сп. 
UBHVFP UBHVFP
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?