- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Извјештај: Реализација Програма пост-регистрацијск...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Извјештај: Реализација Програма пост-регистрацијске контроле средстава за заштиту биља – Резистентност
Објављено: 17.12.2020. • 15:00 Аутор: УБХВФП
Реализацијом овога Програма током 2020. године, добијени су резултати који указују на одсуство резистентности псеудогљиве Пласмопара витицола према активној материји металаксил – М у прегледаним виноградима.
Неопходно је у наредном периоду наставити са започетим испитивањима јер постоји реална опасност од појаве резистентности према наведеној активној материји која се користи дуги низ година.
Дио пост-регистрацијске контроле средстава за заштиту биља односи се и на могућу појаву резистентности појединих штетних организама на активне супстанце које се налазе у средствима за заштиту биља.
Појава резистентности је уобичајена и до ње углавном долази због прекомјерне употребе средстава за заштиту биља и коришћења веће дозе од прописане.
Уколико дође до појаве резистентности штетни организам постаје отпоран према активној супстанци и средство за заштиту биља губи ефикасност.
Веома је важно пратити појаву резистентности у културама и на штетним организмима код којих се највише користе средства за заштиту биља због спровођења антирезистентне стратегије у програмима заштите.
Током 2020. године обављено је тестирање активне супстанце металаксил-М која се користи за сузбијање проузроковача пламењаче винове лозе псеудогљиве Пласмопара витицола.
Ова активна супстанца је изабрана јер се у Црној Гори употребљава дужи низ година, а у досадашњем раду није било испитивања из ове области.
Појава резистентности Пласмопара витицола према а.с. металаxyл је позната одавно. Први налаз ове појаве је уочен 1981. године (Стауб & Соззи 1981, Плант Дисеасе) и уочена је у више виноградарских подручја широм свијета.
Активна материја Металаксил -М се налази у препаратима који се често користе у Црној Гори, као што су: Ридомил Голд МЗ 68-WГ (Металаксил –М 40г/кг + Манкозеб 640 г/кг), Ридомил Голд Цомби 45 WГ (Металаксил - М 50г/кг + Фолпет 400г/кг) и сл.
Оглед испитивања резистентности металаксила-М припремљен је по методологији преузетој из рада: Фирст репорт оф металаxyл ресистанце оф грапевине доwнy милдеw ин Аустралиа. Паге 319 ин: 15тх Биенниал Аустралас. Плант Патхол. Соц. Цонф. Хандб. Хортицултуре Аустралиа, Сyднеy, Аустралиа, аутори: Wицкс, Т. Ј., Халл, Б. Х., анд Сомерс, А.) из 2005. године.
Током вегатације винове лозе прикупљени су листови из 10 винограда са израженим симптомима обољења пламењача винове лозе на којима се могла уочити спорулација са наличја листова. Виногради су били лоцирани на сљедећим локалитетима: 3 винограда у општини Даниловград (локалитети: Фрутак, Сладојево Копито и Косић), 3 винограда у општини Подгорица (локалитети: Љешкопоље, Толоши и Горње Мрке), 2 локалитета у градској општини Голубовци (локалитети: Балабанско поље и Никољ Црква) и 2 винограда у општини Бар (локалитет Годиње).
За тестирање у лабораторијским условима коришћени су дискови (пречника 1цм) узети са листова винове лозе која није третирана. По изолату коришћено је по 28 дискова који су претходно потапани у различите концентрације фунгицидног раствора 0,01; 0,1; 1 и 10 ппм активне материје. За контролу коришћени су дискови који су потапани у обичну воду. Након потапања листови су постављани у Петри кутије у којима се налазила хранљива подлога Водени агар. На претходно припремљене дискове наношена је суспензија спора Пласмопаре витицола на сваки лист у количини од 10 мл (слика 1). После инкубације од 7 дана у термостату на температури од 25°Ц, прегледани су дискови винове лозе. Према процедури сви дискови који су потапани у концентрације веће од 1 ппм сматрају се отпорним.
Након прегледа утврђено је да се само код два изолата појавила спорулација гиљиве на листовима који су потапани у расатвор од 0,01 ппм (листови узети са локалитета Фрутак и Годиње).
Везани чланци:
Одржан ИX Конгрес о заштити биља 05.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?