Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Кроз прекограничну сарадњу до јачања одговора на изазове у области заштите и спашавања

Објављено: 24.12.2020. 18:02 Аутор: МУП
„Пројекат „САФЕ ТОГЕТХЕР“ – Превенција ризика у прекограничном подручју допринијеће јачању одговора на изазове повезане са елементарним и другим непогодама“, саопштио је генерални директор Директората за ванредне ситуације у МУП-у Мирсад Мулић на уводном састанку пројектних партнера.

Мулић је овом приликом истакао да је пројекат изузетно важан за систем заштите и спашавања у Црној Гори, јер ће омогућити јачање капацитета у одговору на елементарне непогоде и друге несреће. „Најважнији бенефит је свакако адаптација просторија у Служби заштите и спашавања Подгорица, које су дате на коришћење Министарству унутрашњих послова, чиме ће се створити претпоставке за изградњу и развој модерног националног тренинг центра за заштиту и спашавање“, нагласио је.

Фокус пројекта, који спроводи Директорат за ванредне ситуације МУП-а Црне Горе, као водећи партнер у сарадњи са Градом Градишка (БиХ) и Градом Дарувар (Р.Хрватска) је јачање материјалних и људских капацитета за реаговање у случају елементарних непогода, али и заштита природе и животне средине у прекограничном подручју.

Поред националног тренинг центра за заштиту и спашавање у Подгорици, пројектом је предвиђено успостављање регионалних тренинг центара у Градишци и Дарувару и њихово опремање, набавка теренског возила и личне и колективне спасилачке опреме за заштиту и спашавање, оснивање Горске службе спашавања у Градишци и Дарувару, организовање специјализованих обука за субјекте система заштите и спашавања, одржавање заједничке теренске вјежбе, израда локалних процјена ризика од катастрофа, као и информисање становништва о ризицима од елементарних непогода.

Укупна вриједност пројекта, који је финансиран у оквиру ИПА ИНТЕРРЕГ Програма прекограничне сарадње између Хрватске, Босне и Херцеговине и Црне Горе је 1.276.113,89 ЕУР еура, од чега је допринос Европске уније 1.084.696,79 еура, или 85% укупних пројектних трошкова. За Црну Гору је опредијељено 519.961,54 еура, од чега ЕУ финансира 441 967.30 еура. Пројекат је почео са реализацијом 1. октобра ове године и трајаће 26 мјесеци.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?