Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министарство просвјете, науке, културе и спорта изражава забринутост поводом најновијег случаја вршњачког насиља у Бару

Министарство просвјете, науке, културе и спорта изражава забринутост поводом најновијег случаја вршњачког насиља у Бару, који се догодио ван школског окружења. 

Вршњачко насиље је вишеструк проблем који је потребно сагледати са психолошког, социолошког и педагошког аспекта. Свака појава насиља међу дјецом или над дјецом, било у школском окружењу или ван њега, поражавајућа је како за цијело друштво, тако и за министарство које у свом фокусу има образовање дјеце и стварање сигурног и подстицајног окружења.

На овом пољу је посљедњих година много учињено, но као друштво мораћемо још да радимо на томе да сви који су укључени у овај процес узму активну улогу и дио своје одговорности, почев од родитеља, школе, медија, саме дјеце, па до надлежних институција.

Када је ријеч о насиљу у школском окружењу, Министарство просвјете је крајем 2019. године у оквиру Програма за сузбијање насиља и вандализма у школама донијело нове мјере за борбу против насиља у школама. Отворена је линија за пријаву насиља у школама, формиран је национални тим за праћење појаве вршњачког насиља и вандализма у образовно-васпитним установама, формирани су школски тимови за безбједност у свим школама. Такође, школама је прослијеђено упутство "Подјела одговорности и поступање у циљу превенције и у случајевима појаве насиља и вандализма" у којем су детаљно разрађени кораци и активности које треба предузети приликом поступања у случајевима насиља и вандализма у школи.

Стога, апелујемо на све друштвене актере (посебно дјецу, родитеље и школе) да користе све доступне механизме за превенцију, пријаву и сузбијање ове друштвене појаве.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?