Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Ниво резистенције на антибиотике и даље је висок код бактерија које узрокују инфекције преносиве храном

Објављено: 12.04.2021. 14:00 Аутор: УБХВФП
Значајан број бактерија из родова Салмонелла и Цампилобацтер и даље је отпоран на антибиотике који се често користе код људи и животиња као и претходних година, објављено је у извјештају Европског центра за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ) и Европске агенције за безбједност хране (ЕФСА).

Код људи је забиљежен висок ниво резистенције специфичног типа салмонеле познатог као С. Кентуцки на ципрофлоксацин (82,1%). Посљедњих година С. Ентеритидис резистентан на налидиксинску киселину и/или ципрофлоксацин све је чешц́и у неколико земаља. Све вец́а појава резистенције на флуорокинолон и/или кинолон код ових врста салмонеле вјероватно одражава ширење посебно резистентних сојева.

Код рода Цампилобацтер, резистенција на ципрофлоксацин је сада толико честа у вец́ини земаља да овај антибиотик има ограничену употребу у лечењу инфекција Цампилобацтером код људи.

Међутим, извјештај такође укључује и неке позитивне налазе. Током периода 2015-2019, примијец́ен је пад резистенције на ампицилин у осам и тетрациклине у једанаест држава чланица у изолатима Салмонеле код људи.

Тренд опадања такође је примијец́ен у преваленци б-лактамазе продуженог спектра (ЕСБЛ) која производи Е. цоли у узорцима животиња које производе храну из 13 држава чланица између 2015. и 2019. Ово је важан податак, јер одређени сојеви ЕСБЛ Е. цоли су одговорни су за озбиљне инфекције код људи.

Комбинована резистенција на два критично важна антимикробна средства - флуорокинолоне и цефалоспорине трец́е генерације код Салмонеле и флуорокинолоне и макролиде код Цампилобацтера остаје ниска. Ови критично важни антимикробни љекови се обично користе за лијечење озбиљних инфекција од салмонеле и кампилобактера код људи.

Број Е. цоли бактерија у узорцима животиња које се гаје за производњу хране, а које реагују на све антибиотике је такође повећан што је примијец́ено у девет држава чланица током периода 2014-2019.

Извештај се заснивао на подацима прац́ења антимикробне резистенције које су државе чланице прикупиле као дио својих обавеза према ЕУ и заједнички су нализирани од стране ЕФСА-е и ЕЦДЦ-а.


На страници хттпс://ефса.гитлаб.ио/мултимедиа/датавиз-2019/индеx.хтм?ланг=ен је интерактивни алат са визуелизацијом података о антибиотицима, патогенима и домаћинима.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?