Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

У ПРИВРЕДНОЈ КОМОРИ ОДРЖАН ОКРУГЛИ СТО ЗА ПРЕДСТАВНИКЕ ИЦТ ЗАЈЕДНИЦЕ НА ТЕМУ ЕЛЕКТРОНСКЕ ФИСКАЛИЗАЦИЈЕ

Privredna komora
Управа прихода и царина ће ускоро објавити нову функционалну спецификацију за потребе спровођења пројекта електронске фискализације. Ово је саопштено на округлом столу о електронској фискализацији са аспекта техничке имплементације, који је Привредна комора Црне Горе, у сарадњи са Управом прихода и царина, организовала 6. маја 2021. године.
 
У раду скупа који је отворио генерални секратар Привредне коморе Митар Бајчета, а модерирала Нада Ракочевић, секретарка Одбора удружења ИЦТ, учествовали су представници овог сектора и пружаоци рачуноводствених услуга на чија су питања одговарали Роберт Рајковић те Иван Бајић из Управе прихода и царина.

Генерални секретар Бајчета је казао да се организацијом скупа наставља веома добра сарадња са Управом прихода и царина. Упознао је учеснике да је на недавном састанку предсједника Привредне коморе Властимира Голубовића са директором Управе прихода и царина Александром Дамјановићем договорено да ће у фокусу будуће сарадње двије институције бити електронска фискализација и борба против сиве економије.
 
Секретарка ИЦТ сектора Нада Ракочевић казала је да овај састанак пружа прилику да представници Управе прихода и царина и тима извођача пројекта електронске фискализације са представницима ИЦТ сектора размотре евентуалне нејасноће и изазове у његовој реализацији.
- Нова функционална спецификација доноси новине којим смо уважили захтјеве привреде, а између осталог односе се на нови тип рачуна који ће бити везан за књижна одобрења. Захтјев привреде је био да се једним рачуном као књижним одобрењем може умањити промет, односно дати попуст на више рачуна из различитих обрачунских периода. То је нови тип рачуна а појаснићемо и начин како ће се попуњавати – рекао је Рајковић, додајући да ће бити појашњено и како ће се попуњавати сумарни рачун.
Новина ће бити и периодични рачун, додаје он.

- Периодичним рачуном ће обвезник фискализације моћи да обухвати промет у одређеном обрачунском периоду и прикаже га крајњем купцу – рекао је Рајковић.
Иван Бајић наглашава да се на периодичном рачуну могу књижити искључиво унифицирани артикли.

- Не може се направити периодични рачун који у себи садржи на примјер гориво, играчке, бомбоне и слично. Књиговодство мора да отвори очи по том питању – казао је Бајић.
Представници Управе прихода и царина су одговорили негативно на питање привредника да ли се овим рачуном може обухватити више обрачунских периода.

Током округлог стола приликом разматрања бројних недоумица привредника које се односе на примјену законских рјешења у пракси, најављена је могућност промјене члана 3 који се односи на дефинисање готовинских и безготовинских плаћања. Садашње рјешење плаћање картицом посматра такође као готовинско, што представници Управе прихода и царина оцјењују неадекватним те збуњујућим за привреднике. Залагаће се да се под готовинским плаћањем у закону подразумијева само оно извршено новчаницама или кованицама.
Учесници округлог стола имали су, између осталог, питања везана за активацију електронских наплатних уређаја и времену потребном да се прва наплата региструје.

- Неопходно је да прође сат од момента активације наплатног уређаја до слања првог фискалног рачуна преко њега, и то рјешење ће остати и даље – казао је Рајковић.
Исказане су и недоумице које се тичу корекција авансног рачуна, затим издавања сумарног и ордер рачуна. Објашњено је да се појединачни рачуни фискализују, а сумарни омогућавају већу прегледност и информативног су карактера.
- Сумарни рачун нема интервал ограничења, али сви рачуни у оквиру њега морају бити ордер – рекао Бајић.
Наиме законодавац је ордер увео на основу захтјева угоститеља као рјешење које регулише питање отворених столова. Сваки појединачни рачун који се односи на отворени сто, фискализује се у тренутку испоруке производа и услуга уз назнаку да је тип плаћања ОРДЕР и доставља се кориснику услуге, тј купцу. Када корисници услуге за отвореним столом желе да заврше конзумацију и изврше плаћање обавеза угоститеља је да изда збирни рачун са тачном назнаком начина плаћања са тим да у збирни рачун могу ући искључиво појединачни претходно фискализовани рачуни са ознаком ордер.
Према ријечима Бајића, уколико се унапријед не зна начин плаћања, евидентираће се ордер којим ће бити омогућено да се то уради на комбиновани начин.
 
Представници Управе прихода и царина објавиће на њиховом сајту одговоре на сва питања која су постављена од стране представника привреде током скупа, а остају отворени за организацију додатних округлих столова уколико то буде потребно.







 
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?