Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

На питања дијаспоре Црне Горе у Америци одговорио в. д. директор Управе за сарадњу са дијаспором – исељеницима

Објављено: 28.07.2021. 06:01 Аутор: УСДИ
ВД директор Управе за сарадњу са дијаспором мр Сеид Хаџић одговорио је на питања дијаспоре у Америци у интервјуу за Портал Ревије Фокус из Њујорка.

„На сједници Владе од 26. марта ове године донесена је Уредба о измјенама идопунама уредбе о организацији и раду државне управе којим је измијењен називУправе за дијаспору у Управу за сарадњу са дијаспором, а на основу које јесмијењен дотадашњи руководећи кадар. На истој сједници најављене су измјенеЗакона о регистрима пребивалишта и боравишта којима се планира брисање дијаспореиз бирачких спискова. И једно и друго изазвало је оштре реакције наших људи широмсвијета који у свему овоме виде намјеру Владе ЦГ да искључи дијаспору из политицког живота у домовини док је истовремено позива на сарадњу управо преко органа на чијем сте челу?

Прије свега желим да Вам се захвалим на уступљеном простору и прилици да у мом домену појасним одређене ствари које се директно тичу дијаспоре. Питања која сте поставили везана су за изузетно комплексан проблем који се зове – неуређени бирачки спискови у Црној Гори.
Прво шта сам дужан нагласти јесте стварна потреба да се бирачки спискови среде због бројних манипулација и злоупотреба током изборних процеса што је евидентирано много пута до сада и са те стране разумијем намјеру Владе да се то питање ријеши. Оно што је по мени изазвало оправдан револт дијаспоре јесу поприлично несмотрене изјаве и најаве измјене закона о пребивалишту и боравишту нарочито ако имамо у обзир да дијаспору конкретно нико ништа није питао ни за мишљење ни за евентуалне сугестије, приједлоге и сл. Такав наступ је логично изазвао револт дијаспоре након чега истини за вољу није било активности нити на том закону а нити реално постоји политичка воља за такво нешто у овом тренутку а нарочито на тим основама. Бићу слободан да читаву ту причу окарактеришем као неспретан покушај да се уради нешта добро. Чак мислим да су и сами актери, предлагачи тих измјена закона брзо схватили да се кренуло погрешним путем и да је процес заустављен што мислим да је тренутно и најбоља опција узимајући све у обзир.
Са политичке стране врло брзо након најаве измјена закона испоставило се да практично нико у Црној Гори нема вољу да тако нешта уради тј. да иде у том правцу стављања бирачког права дијаспоре под упитник. Локални избори у Херцег Новом додатно су оголили политичку демагогију и покушаје да се на изјавама за и против гласа дијаспоре добију јефтини политички поени. Након почетних позиција у којима тренутно најјача парламентарна опозициона странка ДПС брани право гласа дијаспори а највећа парламентарна владајућа странка ДФ оспорава то право уочи локалних избора у ХН замијенили су улоге па је ДПС оспоравао право гласа дијаспори и људима са двојним држављанством а ДФ им бранио та права. Шта нам то заправо говори ? Да се покушава наставити досадашња пракса у којој су политичке структуре у ЦГ, дијаспору користиле за стицање јефтиних политичких поена и да на њих гледају само као на гласачку базу. Најбољи доказ за то вам је учестали покушаји опструкције намјера Управе којом руководим да направимо стратешко партнерство са дијаспором на партнерским принципима и тако ојачамо стварни утицај дијаспоре у Црној Гори.

Велики број наших људи широм свијета нема друго држављанство осим црногорског. У земљама у којима се тренутно налазе немају бирачко право и имају само привремену дозволу боравка. Намјеру Владе Црне Горе према нама већ знамо, интересује нас Ваш лични став?

Сваки закон или измјене закона морају проћи скупштински одбор и парламентарно гласање. Поновићу још једном моје мишљење да се одустало од таквог начина измјене закона о пребивалишту и боравишту али и напоменути да Влада не може сама по себи да донесе такав акт. Оно што је сигурно скупштинска већина за одузимање права гласа дијаспори непостоји.
Посланици коалиције Црно на бијело којој и сам припадам никада неће гласати за било шта што није у сагласју са дијаспором. А мој лични став је следећи : прво ћемо организовати дијаспору у правом смислу те ријечи, затим ћемо успоставити дијалог са владиним институцијама а затим уз договор на обострано задовољство упутити скупштини приједлог закона. То се неће скоро десити и зато позивам дијаспору да учинимо први корак – да се организујемо. Дакле не на начин да се дијаспора ставља у улогу дневно политичког конституента у ЦГ нити да дозволи манипулацију а нити да представници дијаспоре који нису компетентни расправљају о томе и воде главну ријеч.
У плану нам је формирање правног тима дијаспоре који ће синхронизовано наступити у име дијаспоре. Бројне су позитивне праксе у Европи и свијету и не видим разлога зашто правни тим цг дијаспоре неби учествовао у изради таквог закона као заступника једне од заинтресованих страна. То је мој лични и професионални став као директора Управе за сарадњу са дијаспором-исељеницима. Ако неко има бољи приједлог позивам га да се укључи или преко наше Управе или самостално. Ми смо спремни подржати све оно што је прихватљиво и држави и дијаспори.

У протеклом периоду бројна наша удружења су на адресу Владе Црне Горе слала писма везана за најављене измјене Закона о регистрима пребивалишта и боравишта. Због чега је Влада игнорисала своје држављане? Шта смо то лоше по Црну Гору урадили да Влада и Ваши коалициони партнери из Демократског фронта дижу оволику хајку на нас?

Морамо раздвојити двије ствари. Прво ја заиста немам одговор зашто представници Владе нису одговарали на ваше упите али сматрам да је чињеница да тај приједлог измјена и допуна закона о пребивалишту и боравишту још увијек није упућен ни скупштинском одбору најреалнији одговор. Оно што ја конкретно могу рећи јесте да сам имао састанак са министром МУП и да сам добио увјеравања да се са тим неће ићи да тако кажем на хо-рук и да ће се тражити најбоље рјешење за све заинтресоване стране. Са друге стране на страначке иступе, ставове и размишљања ДФ морате имати у виду потпуно другу димензију читавог проблема.
Навео сам вам већ примјер јавних иступа ДФ гдје они бране то право дијаспори, наравно узмите у обзир и то да се радило о Херцег Новом и људима који су претежно српске националности. Ако још узмете у обзир однос ДФ према актуелној Влади још од оснивања па закључите тренутном ситуацијом да ДФ бојкотује Скупштину управо ради Владе доћи ћете до једноставног закључка. Уско политички интреси, позиционирање и манипулација су саставни дио црногорске политичке сцене.
Понављам, посланици коалиције Црно на бијело, а увјерен сам и 2/3 парламента су гарант да се неће одузимати право гласа како је то ДФ најављивао или ДПС пред изборе у ХН. Јако, јако комплексно питање које би требало да рјешавају правници а не дневна политика. Како неко мисли да регулише статус бројних држављана Црне Горе који имају и србијанско држављанство ако Србија не дозвољава приступ њеним подацима ? Ово је само једна од бројних енигми поред бројних етичких питања.

Савјет за сарадњу са дијаспором јос увијек је у свом пуном мандату. То је савјетодавно тијело владе који чине представници дијаспоре које су предлагале углавном најбројније и најактивније организације дијаспоре широм свијета, као и припадници дијаспоре који су се својим радом истакли у области науке, културе и промоције Црне Горе. Познато је да нова Влада Црне Горе није усвојила Извјештај о раду овог тијела у претходној години. Да ли су тачна тумачења дијаспоре па и чланова Савјета да Влади није подобан састав Савјета јер се ради махом о доказаним суверенистима који нијесу на фону актуелне политике. Да ли сте успоставили контакт са Савјетом с обзирим да сте у свим вашим досадашњим јавним обраћањима наглашавали да је Управа на чијем сте челу отворена за сарадњу и разговор “у било којем моменту и на било коју тему”, и ако јесте како тече та сарадња?

Комуникација између Управе за сарадњу са дијаспором-исељеницима и Савјета за сарадњу са дијаспором уопште не постоји, нема је. Питате се зашто је нема ? Једноставно и из врло практичних разлога, предсједник тог савјета никада није исказао спремност за сарадњу, напротив. Савјет за сарадњу са дијаспором, од мог доласка на челну функцију Управе никада и нигдје није исказао спремност за сарадњу са Управом. Напротив. Елементарно пристојно је да када добијете новог сарадника а директор Управе би то свакако требао бити, пожелите му добродошлицу, упознате се, разговарате о сарадњи и сл. То се никада није десило, и не само да од предсједника Савјета господина Перовића није исказана спремност за сарадњу већ напротив услиједила је потпуна блокада те сарадње.
Врло циљано, врло свјесно и врло тенденциозно што је предсједник Савјета експлицитно потврдио прије пар дана у изјави за један црногорски портал. Чак се није ограничио уопштеним тезама већ врло директно дневну политику ставио као брану наше сарадње. Што је само по себи јако неодговорно и шарлатански али то говори о њему а не о мени. Уколико чланови Савјета из дијаспоре, они са којима до сада нисмо остварили контакт (са многима јесмо) искажу било какву жељу за сарадњом - моја врата су отворена а рука испружена. Шта више чим нађем времена све представнике дијаспоре из Савјета ћу лично контактирати и понудити им конкретну сарадњу. Добар број цланова савјета из дијаспоре ће узети учешће на предстојећим Данима дијаспоре. На жалост, господин Перовић ваљда мисли да ће Управа молити некога за сарадњу што је ван памети. Као што нећемо ни одређивати са ким ћемо сарађивати а са ким не.
Наш приоритетни посао је да дијаспори створимо могућности за несметан ангажман како у дијаспори тако и у Црној Гори. Ко изабере самоизолацију само ће себе оставити по страни неко вријеме што је по мом мишљењу класично губљење времена. Ми правимо систем у којем нити један појединац или организација неће моћи опструирати другог или друге који желе ангажман. А свеобухватни ангажман дијаспоре у Црној Гори је императив дијаспоре.
Политичка номенклатура која ће у будућности обављати власт у Црној Гори биће равноправни партнери дијаспоре а никако ментори. Очигледно да се то некима не свиђа и да би радије наставили систем менторства као до сада. Али, то је вријеме прошло.


Какви су планови за бројне функционере из ЦГ који су се нашли у Савјету за сарадњу са дијаспором?

Планови за њих као и за све остале су следећи – свако онај који је спреман дати свој допринос унапређењу сарадње са дијаспором, на уско специјализованом пољу свог дјеловања више је него добродошао. Понављам по ко зна који пут – направићемо систем у којем ће љекар радити са љекаром а фолклорни играч ће играти на приредбама, не потцјењујући ни мало тај свеобухватни приступ култури, напротив. Свако онај који се кандидовао или је тренутно на некој позицији која се тиче сарадње са дијаспором а ту је из личне промоције, политичких игрица или било чега другог – сам ће да оде. Вјерујте ми. Уопштене позиције ће бити позитивно маргинализоване од стране огромног броја образоване, успјешне и у својим областима признатих чланова дијаспоре широм свијета.
Ми смо годинама живјели у клишеу да је особа само зато што је политички подобна или се на одређеној позицији нашла стицајем околности незамљењива, Богом дана да проведе на позицији 10, 20 или 30 година и да нико други на свијету не познаје материју боље од њега, да нема способнијег и сл. Та времена су иза нас. Правимо систем у којем ће се питати струка а када као ја на располагању имате 600.000 људи, махом високо образованих, успјешних који живе и познају уређена друштва, послују на фер принципу, руководе савременим технологијама, предају или се усавршавају на најпрестижнијим универзитетима…А све то јесте наша дијаспора и много више од тога, онда немате бојазан нити се оптерећујете са глупостима типа како контролисати и управљати са дијаспором. То су неозбиљна размишљања временски остала у прошлом вијеку. Могу да вам гарантујем када систем сарадње профункционише у пуном капацитету – нико више и никад неће моћи да се поиграва са дијаспором, да их злоупотребљава а нарочито не да управља са њима на некоректан начин. Огроман талас науке, знања, искуства и капитала спојен са љубављу коју носе у срцу спрам Црне Горе однијеће све мешетаре са сцене и пронаћи искрене партнере у домовини.


Годишња манифестација Дани дијаспоре ће се ове године одржати у Бијелом Пољу. Међутим, изостала је организација сједнице Савјета за сарадњу са дијаспором која је практично била саставни дио манифестације. Због чега?

У јуну мјесецу смо најавили да је је Љетња школа отказана а да ће сједница Савјета бити накнадно организована. Разлози су измедју осталог и кашњење усвајања буџета као и релативно кратак период да се организује сједница ако имамо обавезу расписивања тендера за организацију поменутога. Када већ поновно у овом разговору третирамо Савјет желим јос једном нагласити да ми имамо сарадњу и комуникацију са добрим бројем чланова Савјета из дијаспоре док предсједник савјета Миленко Перовић је изабрао да се самоизолује и на то има право. Вјерујем да ће врло брзо увидјети да је у заблуди и да би најбоље било да се повуче и сачува достојанство јер изјаве које је дао прије пар дана нису достојне функције коју обавља. Човјек је толико изгубио смисао за реалност да су му и ЕУ и остале релевантне међународне адресе постале такозване и небитне. Како да очекујете од таквог човјека да сагледа слику дијаспоре која је пуно комплекснија од просте чињенице да су Брисел, Вашингтон, Берлин и Лондон релевантне међународне адресе ?! Ту је почетак и крај наше комуникације, ако успије сагледати реалност моја рука сарадње је пружена као и свакоме.


Иво Ђукановић, хуманиста који живи у САД, одбио је да прими награду Управе и неће доћи у Бијело Поље. Имамо информације да ће бројни исељеници због намјере Владе Црне Горе о одузимању бирачком права својим држављанима, бојкотовати Дане дијаспоре. Какав је Ваш коментар?

Господин Ђукановић је првобитно прихватио награду да би касније одустао од исте. Наиме, као иницијалне разлоге одбијања награде навео је наводну небригу и изостанак подршке од стране нас из Управе према дијаспори што свакако не стоји имајући у виду активности које је Управа којом руководим за нешто више од три мјесеца колико сам на челу Управе имала или које су у завршној фази реализације, као и јавно исказане планове унапређења рада Управе у наредном периоду.
Управа за сарадњу са дијаспором-исељеницима и ја на челу, апсолутно смо посвећени унапређењу сарадње матичне државе Црне Горе са нашом дијаспором, креирању платформи и садржаја путем којих ће са једне стране државне институције на челу са нашом Управом пружити суштинску подршку нашим људима широм свијета у очувању, изградњи и његовању властитог идентитета, језика, културе и осјећаја припадности Црној Гори ма гдје и ма колико живјели. Иако се Црна Гора воли срцем и носи у срцу увјерени смо да сте сагласни да је прилика да дијаспора активно утиче на друштвени амбијент и развој матичне државе у сваком смислу корак напријед у односу на досадашњу праксу институција Црне Горе. Управо тај осјећај који изазива могућност доприноса изградњи просперитетније Црне Горе улагањем сопственог капитала или оно што Ви засигурно јако добро разумијете – осјећај филантропског односа према родном граду (држави у цијелини) наш је мотив да наставимо нашу мисију без обзира на неутемељене оптужбе које нам импутирају поједини представници дијаспоре.
Наша мисија је створити могућности да буквално сваки појединац који је заинтресован да помогне свој матични град и своју матичну државу то и уради. Наравно, свако у својим могућностима. Неко ће дати свој допринос хуманитарним ангажовањем, неко инвестирањем капитала, неко стручним савјетима и преносом знања а неко волонтерским ангажманом. Корисници тих могућности дијаспоре биће како државне институције тако и локалне самоуправе, организације, компаније, појединци што ће у будућности елиминисати недоумицу дијаспоре да ли треба сарађивати са матичном државом јер је одређена политичка структура тренутно на власти.
Намјера нам је да дијаспори осигурамо трајан утицај на друштвене токове у Црној Гори јер они то и заслужују а матична држава је у потреби за тим. Ако се вратимо на почетну мисао и тезу да активно учешће дијаспоре у друштвеним токовима Црне Горе даје надоградњу очувања идентитета и осјећаја припадности Црној Гори, језику, култури лако је закључити да све оно што радимо и имамо намјеру урадити само јача матични идентитет, културу, језик наших грађана у дијаспори.


Можете ли нам нешто више рећи о програму Дана дијаспоре?

Задовољство ми је представити програм који Управа за сарадњу са дијаспором-исељеницима, у сарадњи са Општином Бијело Поље, организује у склопу манифестације „Дани дијаспоре-исељеника “ која ће у четвртак 29. и петак 30. јула 2021. године бити одржана у Бијелом Пољу.
Манифестацију отварамо, у четвртак у 10:00х у Центру за културу, представом за дјецу „Заљубљени витез од Мораче “ и аниматорским програмом у извођењу Удружења Црногораца Југоисточне Србије из Алексинца. Гдје зелимо послати поруку да дјецу треба везати за земљу одакле су, бас у том узрасту како би у каснијем добу имали људе који ће итекако знати да допринесу… Након тога имамо и једну неформалну активност гдје ћемо са члановима Савјета, представници удружења из дијаспоре, упосленицима Управе као и домаћинима из Бијелог Поља обићи Ђаловића пећину….
Истог дана, у предвечерје у Кући Риста Ратковића, биће одржано пјесничко вече са 14 пјесника и изложба слика наших 5 умјетника из дијаспоре и Црне Горе. Тема је опет љубав према домовини изражена кроз риму и дух како то само умију овакви умјетници. На овом догађају, присутни ће имати прилику да чују и мини концерт гитарског дуа Срђан Булатовић и Дарко Никчевић.
Манифестације се наставља у петак, када ће у Центру за културу, са почетком у 10:00х, бити одржан Округли сто на тему „ Улога дијаспоре Црне Горе у процесу европске интеграције “. На округлом столу излагања ће имати главна предоварачица са ЕУ Зорка Кордић, представници Министарства вањских послова, Управе за сарадњу са дијаспором-исељеницима, Општине Бијело Поље, невладиног сектора, чланови Савјета за сарадњу са дијаспором-исељеницима, као и припадници наше дијаспоре у свијету.
Након завршетка округлог стола, такође у Центру за културу, са почетком у 13:00х, биће одржан Бизнис форум. Ово је први Бизнис фоум у организацији Управе, са циљем да се усаглашеним дјеловањем ради на активирању финансијских и других ресурса дијаспоре у циљу развоја Црне Горе, али и увезивању наше дијаспоре у глобалну развојну мрежу дијаспоре Црне Горе (ГРМ ЦГД). У склопу Бизнис форума организована су три тематска панела, а учешће на истом најавили су близу 80 учесника, и то предсједник Владе, министри у Влади Црне Горе, представници надлежних државних институција, предсједници општина претежно са сјевера, десетак страних инвеститора, привредници из Црне Горе, као и преко 30 наших бизнисмена из дијаспоре.
Истог дана, на Главном градском тргу, са почетком у 20:00х, биће одржана централна прослава манифестације, уз директан пренос на РТЦГ и РТЦГ Сат, гдје ће се присутнима обратити између осталих и предсједник Владе Здравко Кривокапић. Припремљен је богат културно-умјетнички програм и на опсте задовољство и поред многих притисака једна малена Управа ће успјети да подигне љествицу и ниво и вјерујем искорачити једним модернијим, квалитетнијим кораком ка сустинском унапређењу односа са нашом дијаспором. Овом приликом позивамо дијаспору прије свих али и представнике медија и све заинтересоване да присуствују и да заједнички доживимо емоције оних који су далеко од домовине.


Примијетили смо да поред Вас у посјети исељеницима редовно иде и савјетница премијера Кривокапића, а често се на истим скуповима појављује и савјетник предсједника Ђукановића. Можете ли нам нешто више рећи о овим експертима за дијаспору? Да ли се ово може тумачити и као борба за утицај?

Тачно је да су савјетница премијера и савјетник предсједника чести чланови делегације и ја не видим проблем у томе. Тачно је да су делегације које посјећују дијаспору бројне ал ја у томе не видим борбу за утицај. Напротив. Радује ме то. Као што сте већ навели то су савјетници премијера и предсједника државе, двије најодговорније личности у Црној Гори. Поред њих врло често је присутан и министар вањских послова господин Радуловић. Било би добро за све да су још бројније, да су у делегацијама и уско стручни људи, представници и других институција. Увијек су директан разговор, посјета и сусрет бољи начин комуникације од дописа, маилова, телефонских позива.
Управа на чијем сам челу форсира максималну транспарентност и директан разговор па сходно томе подржавам присуство горе наведених особа приликом посјета удружењима у дијаспори. Ако су намјере особа које сте поменули часне, а док се не увјерим у супротно сматраћу их часним, имају моју подршку. Свако ће имати прилику да допринесе успостави партнерске сарадње са дијаспором а посебно особе са најодговорнијих позиција у држави.

Ове године планирана је реализација пописа становништа у неколико земаља региона. Знамо колико су резултати пописа важни за будући положај наше мањине у овим земљама, за заустављање снажне асимилације која је нарочито изражена у Србији. Који је став нове Владе по овом питању, и да ли и шта предузима Управа на чијем сте челу у циљу унапређења положаја наших заједница у земљама региона?

Наравно да ће имати апсолутну подршку Управе којом руководим. Модалитете сарадње и дјеловања ћемо усагласити са нашим удружењима из тих држава. Осим Македоније гдје сам имао разговоре са представницима удрузења и Косова на којем сам имао састанке са предсједником Куртијем и највишим званичницима државе и са којима смо иницирали рјешавање одређених питања који се тичу црногорске заједнице, разговоре са представницима других држава у региону као и наших удружења по том питању нисмо имали. Овим путем их позивамо да усагласимо планове дјеловања и заједнички третирамо то изузетно важно питање.


Планирате ли неке иновативне активности у раду са дијаспором?

Намјера нам је да Управу за сарадњу са дијаспором-исељеницима устоличимо на мјесто које јој реално и припада - стратешког партнера осталих државних институција, локалних самоуправа, организација и појединаца у Црној Гори а свеобухватни сервис свим нашим грађанима од Канаде до Аустралије и све то на понос свих нас заједно.
Посао није лак, изазова је јако много, опструкција такође, наши ресурси су јако ограничени и усудио бих се рећи минорни за посао који обављамо како кадровски тако и финансијски али ћемо успјети сасвим сигурно. За почетак ћемо унаприједити комуникацију, отворити врата инвестирању дијаспоре и профилисати платформу коју смо назвали Глобална развојна мрежа цг дијаспоре а која ће нам послужити у свим даљим активностима. Упркос појединим неоснованим писањима зелим истаци да имамо одличне инпуте из дијаспоре. Људи након почетног грча све више препознају правац којим се крећемо и нуде помоћ и подршку што нам је свакако јако битно. Истина, наступамо изузетно опрезно и темељито.
Да би каналисали огромне потенцијале дијаспоре морате створити предуслове, прихватити сарадњу на партнерским основама и слагати коцкице успјеха. Једну по једну. Тако и наступамо према дијаспори. За почетак смо фокус ставили на бизнису јер то су процеси који се најбрже реализују. И зато вас и овим путем позивамо да уколико сте у могућности дођете у Бијело Поље. Потврђен нам је долазак јако успјешних људи, инвеститора, привредника из дијаспоре. Имамо одличне теме за бизнис форум. Свакако, ту започињемо читаву причу формирањем бизнис клуба дијаспоре који ће континуирано радити на том пољу. Одмах након тога крећемо у формирање и осталих тематских клубова који ће имати директну комуникацију са државним институцијама, локалним самоуправама, организацијама, појединцима и третирати уско специјализоване области. Процес ће бити двосмјеран и биће основа за умрежавање наше дијаспоре.
Укратко, стварамо нове вриједности који ће бити понос Црне Горе и свих наших људи широм свијета. Вриједности које ће помоћи Црној Гори у очувању и снажном јачању грађанског друштва и просперитета и које ће у коначници бити снажан вјетар у једра ка пуноправном чланству у ЕУ.“

Извор: Портал Ревије Фокус


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?