- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Препорука: Малинари да примјене мјере за масовно и...
Препорука: Малинари да примјене мјере за масовно изловљаване азијске воћне мушице Дроспохила сузукии и спроведу мјере одржавање хигијене засада
У склопу мониторинга азијске воћне мушице Дроспохила сузукии извршен је обилазак локалитета на сјеверу Црне Горе и преглед клопки са јабуковим сирћетом постављеним у засадима малине ради утврђивања присуства и бројности популације Д. сузукии (слика 1).
Слика 1. Клопка са јабуковим сирћетом у засаду малине
На основу резултата мониторинга, препоручујемо произвођачима де се придржавају предвиђених мјера борбе за , а нарочито да воде рачуна о хигијени засада, односно да након завршене бербе изврше и комплетну хигијенску бербу плодова преосталих на биљкама. Ситни, неугледни плодови, презрели и отпали подови или они који из било ког разлога остану непобрани представљају сигуран и сталан извор одржавања популације (ово је изузетно значајно уколико се у близини засада налазе друге биљке домаћини чији плодови улазе у фенофазу зрења).
МЈЕРЕ БОРБЕ
Фитосанитарне и агротехничке мјере:
ü коришћење ловних клопки (пластичне флаше, тегле, кантице са поклопцем) са одговарајућим атрактантом од фенофазе зрења плодова биљака домаћина је једна од кључних мјера за контролу ове штеточине и подразумијева масовно изловљавање постављањем великог броја клопки у засаду. Препоручује се коришћење клопки запремине 250-750 мл које се праве од пластичних флаша, тегли, кантица са поклопцем. Са једне стране пластичне посуде се избуши 4-5 рупа пречника 5-10 мм (не веће како јабуково сирће не би брзо испаравало и како друге (нежељене) врсте инсеката не би улијетале у клопку. У овако припремљену клопку као атрактант (средство за привлачење) додати јабуково сирће које има добра привлачна својства и практично је за коришћење јер не ферментише брзо, провидно је и у њему се ухваћене јединке лако уочавају. У јабуково сирће додати кап детерџента за суђе ради смањења површинског напона да би имага које улете у клопку брзо потонула на дно.
ü уклонити све биљке домаћине Д. сузукии из спонтане флоре у близини засада;
ü стално одржавати хигијену засада што то подразумијева комплетну бербу плодова, а не само оних који су предвиђени за тржиште. Ситни, неугледни плодови, презрели и отпали подови или они који из било ког разлога остану непобрани представљају сигуран и сталан извор одржавања популације овог штетног организма (ово је изузетно значајно уколико се у близини засада налазе друге биљке домаћини чији плодови улазе у фенофазу зрења). Неопходно је уништити све ове плодове, а никако их не сакупљати на гомиле по ободу воћњака, у његовој близини или бацати у оближње контејнере и на ђубришта. Препоручује се њихово дубоко закопавање на најмање на 30 цм дубине, а има и навода да је ефикасно и сакупљање плодова у пластичне кесе које се чврсто завежу и оставе изложене директној сунчевој свјетлости најмање 7 дана;
ü вршити редовну фитосанитарну контролу и прегледе.