- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове 28. септембар, Свјетски дан борбе против бјеснила ...
28. септембар, Свјетски дан борбе против бјеснила (Wорлд Рабиес Даy)
Данас 28. септембра, обиљежава се Свјетски дан борбе против бјеснила (Wорлд Рабиес Даy) у циљу јачања свијести о опасности коју ова болест представља за здравље људи и животиња и о мјерама којима се бјеснило може спријечити и искоријенити.
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове обиљежава овај дан промовисањем идентификације и регистрације паса чиповањем, континиуране вакцинације паса, наставком спровођења оралне вакцинације лисица, као и едукацијом становништва и стручне јавности, чиме заокружујемо борбу против ове опасне заразне болести.
Све ове активности Црне Горе у борби против бјеснила довеле су до резултата који је на завидном нивоу, имајући у виду чињеницу да је последњи случај бјеснила у Црној Гори забиљежен 2012. године. Од тада ни код домаћих, али ни код дивљих животиња, бјеснило у Црној Гори није потврђено. Овако повољна ситуација резултат је напора које су у циљу искорјењивања ове болести спроводили и настављају да спроводе Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, ветеринарске амбуланте, Специјалистичка ветеринарска лабораторија и Ловачки савез.
Бјеснило је најопаснија и најсмртоноснија заразна болест позната човјечанству, смртоносна за људе и животиње, од које у свијету годишње умре близу 60 000 људи, углавном дјеце, у неразвијеним земљама. Најсиромашнији у свијету су највише погођени јер не могу приуштити лијечење и превенцију. У више од 95% случајева бјеснило код људи је посљедица уједа невакцинисаних паса. Осим директне опасности по живот људи, ова болест има и велике друштвено-економске последице с обзиром да се годишњи губици усљед оболијевања стоке процењују на преко 500 милиона долара.
Уз редовну праксу вакцинисања паса и мачака, доказано је да је орална вакцинација лисица најдјелотворнији начин елиминисања бјеснила код дивљих животиња, чиме се ефикасно штите и домаће животиње и људи и стичу се услови за статус земље слободне од те болести. Уз подршку ЕУ, од 2011. године, Управа у континуитету спроводи оралну вакцинацију лисица и других дивљих животиња, ваздушном дистрибуцијом вакцина – мамаца на цијелој територији Црне Горе.
Један од најефикаснијих начина за спречавање појаве бјеснила је вакцинација паса и мачака. То је, уз идентификацију и регистрацију кућних љубимаца законска обавеза сваког држаоца кућних љубимаца. У Црној Гори, од почетка 2020. године закључно са данашњим датумом, у сврху вакцинације и ревакцинације паса против бјеснила утрошено је укупно 22 125 доза вакцина.
Управа упућује апел власницима паса и мачака, као и ловцима да своје псе редовно вакцинишу. Користимо ову прилику да позовемо органе локалне самоуправе да предузму све мјере из своје надлежности на збрињавању паса и мачака луталица у складу са Законом о заштити добробити животиња.