- Влада Црне Горе
Управа за инспекцијске послове Интервју са тржишном инспекторком: Инфраструктура ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Интервју са тржишном инспекторком: Инфраструктура квалитета у земљама региона и ЕУ
Објављено: 01.12.2021. • 15:33 Аутор: ти
Управа за инспекцијске послове укључена је у пројекат (СЕЕ QИ Фонд) који спроводи њемачки национални Институт за метрологију (ПТБ), а који има циљ да мотивише заинтересоване стране у области инфраструктуре квалитета да искористе могућности и бенефите регионалне сарадње у овој области.
Овим пројектом подржане су иницијативе које подстичу веће препознавање услуга инфраструктуре квалитета у земљама Западног Балкана (ЗБ6) и тиме олакшава њихову интеграцију у заједничко тржиште Европске Уније и друга тржишта.
Компонента личне заштитне опреме (ЛЗО) пројекта о тржишном надзору је почела у љето 2020. године размјеном искуства о тржишном надзору личне заштитне опреме за заштиту од цовид-19 и обуком о Регулативи ЕУ о личној заштитној опреми (ЕУ 2016/425) и њеном значају за земље Западног Балкана. Током 2021. године практичне компоненте овог пројекта, прије свега заједничко тестирање компоненти личне заштитне опреме и посјета лабораторији, су преиначени у виртуелну заједничку акцију о рефлектујућим прслуцима. На основу лабораторијских резултата група за тршишни надзор започела је оцјену ризика рефлектујучих прслука који су узорковани у пет земаља Западног Балкана. Марина Јанковић, тржишна инспекторка из Управе за инспекцијске послове и координаторка за групу послова за технички надзор из Црне Горе, била је једна од учесника која је присуствовала свим активностима пројекта везано за тржишни надзор над производима личне заштитне опреме.
Наша инспекторка дала је инстервју за билтен ПТБ-а, гдје је говорила о искуствима инспекције у оквиру овог пројекта.
ПТБ: На који начин сте Ви И Ваше колеге остварили бенефите учешћем у активностима СЕЕ QИ 4 пројекта о тржишном надзору личне заштитне опреме?
ЈАНКОВИЋ: Упркос условима Цовид пандемије, веома успјешно је реализована компонента ЛЗО. Током више виртуелних обука и размјене искуства, имали смо прилику да сагледамо најбољу европску праксу. Обуке је водио експерт Анте Фузул. С обзиром на то да је дугогодишњи инспектор у овој области, своје искуство нам је пренио на веома прагматичан начин.
Потражња за заштитном и медицинском опремом је, у условима брзог ширења вируса, била велика. Вођени искуством земаља ЕУ, инспектори су на тржишту Црне Горе пронашли заштитне маске за које нијесу дати сертификати о прегледу типа или су дати лажни сертификати. У том моменту, Тржишна инспекција је наложила повлачење и трајну забрану промета заштитних маски у количини од 10.590 комада.
Убрзо након ове размјене искуства, одржана је и виртуелна обука у вези са Регулативом о личној заштитној опреми (ЕУ 2016/425), у смислу садржаја и поређења са претходном Директивом о личној заштитној опреми (ЕУ 89/686/ЕЕЗ). Представници земаља Западног Балкана презентовали су примјере заштитне опреме коју су контролисали на својим тржиштима. Надаље, тим СЕЕ QИ пројекта се договорио да се у заједничкој акцији врши надзор рефлектујућих прслука. Као дио заједничке акције, одржана је виртуелна обука, на којој је презентована цхецк листа за рефлектујуће прслуке сходно стандарду и регулативи, као и комплетан ток инспекцијског надзора са извршеним узорковањем и тестирањем производа.
ПТБ: Услијед виртуелног спровођења активности и чињенице да су обуке имале хрватски и албански превод, могло је да учествује око 50 Тржишних инспектора, мање-више у континуитету, током прошле године, из шест земаља Западног Балкана?
ЈАНКОВИЋ: Обуке су биле веома садржајне. Предавач се потрудио да прикаже све детаље у вези са надзором личне заштитне опреме, примјере, разлике између оригиналног и лажног производа, процјену ризика, предузимање мјера зависно од нивоа ризика; доставио нам је потребан материјал за надзор. С обзиром на то да су радионице биле на језицима разумљивим за све присутне, сви појединачно су кроз питања и коментаре дали допринос што бољем разумијевању ове материје.
ПТБ: Услијед ограничења путовања, заједничка акција ЗБ6 о рефлектујућим прслуцима је одржана виртуелним путем. Који резултати су, до сада, остварени за Вашу земљу и регион?
ЈАНКОВИЋ: Као што сам претходно рекла, све активности за припрему заједничке акције рефлектујућих прслука су вршене на виртуалан начин: познавање стандарда и регулативе, припрема цхецк листи, начин узорковања, итд. Након што су инспектори узели узорке уз записник о узорковању и некомерцијалну фактуру, узорци су послати лабораторији која је пријављено тијело за ЛЗО у Хрватској. Од 5 узорака узетих од стране инспектора Црне Горе на испитивању нијесу прошла три узорка. На виртуелној обуци су анализирани сви појединачни извјештаји о испитивању. Извршена је и процјена ризика. У Црној Гори сви производи који нијесу испуњавали безбједносне захтјеве, а то су биле 3 врсте у количини од 2.223 комада, повучени су са тржишта и уништени. У два случаја је наређена мјера опозива од крајњих потрошача.
ПТБ: Који су то, по Вама, најкориснији аспекти СЕЕ QИ 4 пројекта? Да ли нам можете навести један примјер шта ћете другачије радити у будућности, као резултат Вашег учешћа у пројекту?
ЈАНКОВИЋ: Свака обука доноси одређене бенефите и научи се увијек нешто ново. Што се тиче мене, образац за процјену ризика и водича за процјену ризика (енгл. Риск Ассессмент Гуиде-РАГ) који је доступан на web страници РАПЕX ЕУ је био веома користан аспект. Убудуће ћу у вршењу процјене ризика користити РАГ.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?