Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Одржан радни састанак са представницима Управе за шуме

Објављено: 09.12.2021. 18:00 Аутор: уип

Јуче је у просторијама Управе за инспекцијске послове на иницијативу Управе за шуме Црне Горе, уприличен радни састанак на којем су присуствовали помоћница директора у Сектору за заштиту животне средине, безбједност и здравље људи, социјалне и дјечје заштите Вишња Орбан, Помоћница директора у Сектору за међународну сарадњу Ана Вујошевић, начелница Одсјека за праћење прописа у области инспекцијског надзора Љиљана Јововић, Главни инспектор шумарства, ловства и заштите биља Алија Бралић и републички инспектор шумарства у Плаву Хакија Јасавић. Испред Управе за шуме састанку су присуствовали: в.д директора Управе за шуме мр Срђан Пејовић, в.д Помоћнице директора Јелица Палдрмић, начелница Одсјека за узгој и заштиту шума Зехра Демић и начелник Одсјека за уређивање шума Витомир Тепавчевић.

На састанку су изложени актуелни проблеми са којима се Управа за шуме тренутно суочава у Андријевици и Плаву, као и око пријаве МАНС за Рожаје, а који су великим дијелом и у надлежности Управе за инспекцијске послове, односно шумарске инспекције. Захваљујући детаљној анализи спорних сегмената у одређеним рјешењима републичког инспектора и на основу размјене аргумената, дошло се до заједничких закључака и одговарајућег рјешења поменутих проблема, обзиром да су истражне радње у току, уз прихватање сугестија којима се на законски утемељен начин одређени технички пропусти Управе за шуме могу ревидирати и исправити у наредном периоду, како не би дошло до кашњења у изради Годишњег програма газдовања шумама за 2022. годину.

Констатовано је да Управа за инспекцијске послове такође има проблем са недостатком стручног кадра, због чега је немогуће испратити све оне активности у мјери у којој би то требало да се ради. Тренутно је на располагању укупно једанаест шумарских инспектора за цијелу Црну Гору, што сигурно представља огроман проблем када је ријеч о детаљној контроли и пријави бесправних активности, због чега се дијелом и дешавају одређени пропусти. И поред тих недостатака, настоји се да код проблематичних ситуација у контролу иду по два шумарска инспектора, како би се што прије реаговало уколико је уочено кршење законских прописа. Управа за шуме је снажно подржала досадашње и будуће активности шумарске инспекције, са нагласком на још активнијој контроли и подношењу кривичних пријава за све оне бесправне активности које инспектори уоче на терену.

На крају састанка, свјесни тренутног, уназађеног стања у шумарском сектору, како због константног недостатка финансијских средстава и стручног кадра, тако и због досадашњих бесправних активности и непоштовања закона, учесници састанка су се сложили да је неопходно уложити додатне напоре обје стране како би се стање поправило. Закључено је да је потребно проактивно јачање међусекторске и међуресорне сарадње, а посебно сарадње шумарске инспекције и Управе за шуме, због чега у будућем периоду треба чешће организовати овакве састанке представника двије институције, гдје ће бити размјењивани аргументи. Усаглашено је да је шумарски сектор неопходно реформисати и размјеном мишљења из различитих углова пронаћи најбоље рјешење којим би наше шуме коначно биле заштићене од бесправних активности, као и бројних других проблема, који су се годинама уназад накупљали. Потребно је заједничким дјеловањем и активном сарадњом приступити измјенама одређених законских рјешења, због којих тренутно црногорско шумарство наилази на бројне, беспотребне проблеме и кочнице у рјешавању истих.


На крају, Управа за инспекцијске послове је изразила подршку Управи за шуме да истраје у својим плановима и да јачањем пословне сарадње постигнемо заједнички циљ, а то је заштита и очување националног шумског добра.

ПР Служба Управе за инспекцијске послове

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?