- Влада Црне Горе
Министарство дијаспоре Музичке и фолклорне вечери Црне Горе у Елбасану и ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Музичке и фолклорне вечери Црне Горе у Елбасану и Скадру
Објављено: 17.12.2021. • 19:08 Аутор: УСДИ
Уз финансијску подршку Управе за сарадњу са дијаспором – исељеницима, у понедјељак 13. и уторак 14. децембра, одржане су умјетничке вечери у Елбасану и Скадру у Р. Албанији. Као представник Управе у организовању поменутих догађаја учествовао је Зоран Ђукановић, самостални савјетник И, који је у име своје институције поздравио домаћине и присутне и укратко истакао значај оваквих манифестација за наше исељеништво, као и за узајамне међудржавне односе.
Домаћин и модератор је био предсједник Заједнице Црногораца Албаније из Елбасана, Маринко Ћулафић.
Обје вечери је уприличена промоција књиге „Ксенија Цицварић – живот и пјесме“, коју су реализовали Сенад Гачевић, композитор и професор на Музичкој академији на Цетињу и Милорад Мићо Мирановић, аутор књиге. Присутни су од њих могли чути неке детаље из живота и рада познате црногорске умјетнице, пјевачице изворних народних пјесама из Црне Горе, а нарочито старе Подгорице.
У Елбасану, у модерној сали државног универзитета „Александер Џувани“, присутне су, поред Ћулафића и Ђукановића, поздравили и Роберт Гајда, комесар за заштиту од дискриминације националних мањина у Албанији, као и професорица лингвистике Универзитета у Елбасану Теута Тоска. Представљене су и народне ношње са простора Црне Горе, које су презентиовали млади чланови АКУДа „Мирко Срзентић“. Представљена је традиционална црногорска, бошњачка, албанска и ношња Боке Которске, уз коментар Милорада Мирановића.
У сали реномираног позоришта „Миђени“ у Скадру, поред промоције књиге, одржана је фолклорна манифестација у извођењу АКУД „Мирко Срзентић“, а представљене су игре из традиције Црногораца, Бошњака, Албанаца и Бокеља. Такође, представљено је извођење на традиционалним музичким инструментима: гуслама, диплама (гајде), кавалу и тамбури (ћифтелије).
Током боравка у Елбасану, Ђукановић је искористио и за разговор са Заједницом Црногораца Албаније, коју врло успјешно предводи Маринко Ћулафић. Заједно са Милорадом Мирановићем и Сенадом Гачевићем, посјетили су манастир Св. Јована Владимира, у близини Елбасана, гдје су гости упознати са основним подацима о манастиру и великом свецу Св. Владимиру Дукљанском. Због сазнања да је велик дио књига и истраживачких радова посвећен Црној Гори, обишли су и библиотеку Универзитета у Елбасану.
У Скадру је Ђукановић имао краћи разговор са Волтаном Адеми, градоначелницом Скадра, која је прихватила позив да посјети Управу за сарадњу са дијаспором – исељеницима.
Манифестације су пропраћене великим интересовањем домаће јавности, као и албанских медија.
Везани чланци:
Новогодишња честитка министра Аземовића 25.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?