Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Регистар стварних власника при Централном регистру привредних субјеката

Објављено: 20.12.2021. 20:35 Аутор: Управа прихода и царина

Привредна комора Црне Горе у сарадњи са Управом прихода и царина Црне Горе, организовала је 15. децембра 2021. године округли сто на тему: „Регистар стварних власника при Централном регистру привредних субјеката“.

Директор сектора за образовање и квалитет, др Младен Перазић казао је да је округли сто организован у циљу информисања црногорских привредника о Регистру стварних власника, у оквиру Централног регистра привредних субјеката, а у складу са одредбама Закона о спрјечавању прања новца и финансирања тероризма и подзаконских аката.

Представници Управе прихода и царина, в.д. помоћнице директорице Душанка Вујисић и Енис Хуремовић су кроз презентацију упознали учеснике округлог стола са законском регулативом, обавезама и регистрацијом стварних влансика при Централном регистру привредних субјеката, те како приступити порталу у циљу испуњавања ових обавеза.

Uprava prihoda i carina

Вујисић је казала да је регистар успостављен 1. августа 2021. године, а дефинисан је Законом о спречавању прања новца и финаснирању тероризма, те истакла важност тачних података.

– На основу овог закона донијет је Правилнико о регистру стварних власника, који представља електронску базу података у којој се чувају тачни подаци о стварним власницима, а све у циљу обезбјеђивања транспарентности власничких структура и спровођења мјера за спрјечавање прања новца и финансирања тероризма – истакла је Вујисић.

Према ријечима Хуремовића, регистар се налази искључиво у онлине формату, те му се само на такав начин може приступити.

Он је казао да се стварним власником привредног друштва, односно правног лица, сматра физичко лице које је посредно или непосредно ималац најмање 25% учешћа акција, права гласа или других права, на основу којих учествује у управљању, односно капиталу са више од 25% удјела или има одлучујући утицај у управљању имовином привредног друштва, односно правног лица. Такође, стварним васником се сматра и оно лице у привредном друштву, односно правно лице које посредно обезбиједи или обезбјеђује средства и по том основу има право да одлучујуће утиче на доношење одлука органа управљања привредним друштвом, односно правним лицем приликом одлучивања о финансирању и пословању.

Током презентације истакнуто је да су привредна друштва, правна лица, удружења, установе, политичке партије, вјерске заједнице, умјетничке организације, коморе, синдикати, удружења послодаваца и други пословни и правни субјекти, дужни да у Регистар уносе податке о стварним власницима и промјенама власника у року од осам дана од дана уписа лица из овог става у привредни или порески регистар, односно у року од осам дана од промјене података о власнику. За тачност унијетих података одговорна су лица која региструју податке

Ове обавезе ослобођени су: предузетници; једночлана друштва са ограниченом одговорношћу; као и директни и индиректни буџетски корисници.

Ако се подаци о правном субјекту не налазе у Централном регистру привредних субјеката, Регистру пореских обвезника и Централном регистру становништва врши се унос података којима правни субјекат располаже. Уколико подаци којима располаже правни субјекат не одговарају подацима који се налазе у регистрима, правни субјекат ће тражити измјену података у одговарајућем регистру у којем се воде ти подаци.

На Порталу еФирма на сајту црпс.ме, поред електронске регистрације привредних субјеката налази се и Регистар стварних власника који омогућава: регистрацију и претрагу стварног власника , те наручивање извода.

Наведено је да је поступак регистрације, претраге и наручивања на порталу ближе објашњен корисничким упутством, које је доступно на порталу, а да је онлине регистрација стварних власника могућа искључиво за кориснике са цертификатом. Корисници који имају регистрован дигитални цертификат овлашћеног правног лица и овлашћење могу да региструју стварног власника за конкретан привредни субјекат.

Током дискусије која је услиједила, учесници скупа су постављали питања која су се односила на крајњи рок за регистрацију, евидентирању, приступу и броју стварних власника које је могуће регистровати, те поступку доказивања уколико стварни власник није познат.

Наредни догађај Привредна комора организује 22.12.2021. године, са почетком у 10 часова, на тему: „Процјена вриједности предузећа и одређивање цијене капитала“, а предавач ће бити проф.др Милан Лакићевић,  професор Универзитета Црне Горе за научне области: Рачуноводство и ревизија и Финансије.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?