Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Спроведена обука тренера кроз пројекат ПЕФМЕД ПЛУС

Објављено: 24.02.2022. 19:00 Аутор: УБХВФП
Управа  за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, партнер на пројекту ПЕФМЕД ПЛУС чији је циљ Размјена и пренос метода и искустава о утицају пољопривредно-прехрамбених производа на животну средину у државама јадранског региона“ је у периоду од децембра 2021.године до фебруара 2022. године била учесник на активности 3.2 – „Обука тренера кроз онлине семинаре и радионице“.

Обука тренера кроз онлине семинаре и радионице је  активност која је дефнисана потписаним протоколом о сарадњи између водећег партнера (Италијанска национална агенција за нове технологије, енергију и одрживи економски развој - ЕНЕА, Италија) и партнера на пројекту (Федералиментаре Сервизи срл - ФЕДСЕРВ, Италија, Савез грчке прехрамбене индустрије - СЕВТ, ГРЧКА, Регионални центар за иновације и трансфер технологија Агрофоод - ЦРИТТ-ПАЦА, Француска, Универзитет у Мостару - Пољопривредно-прехрамбени факултет - СУМ АПТФ, Босна и Херцеговина, Сплитско-далматинска жупанија - СДЦ, Хрватска, Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове – УБХВФП, Црна Гора).

Носилац ове активности је Регионални центар за иновације и трансфер технологија Агрофоод - ЦРИТТ-ПАЦА, Француска, који за циљ има пренијети знање и обучити заинтересована лица за даљи пренос ПЕФ алата и еко означавања пољопривредно-прехрамбених производа. 

Први тренинг семинар, одржан је 22. децембра на тему „Утицај пољопривредно-прехрамбених производа на животну средину“, на којем су еминентни стручњаци, као прву и уводну тренинг сесију, свим учесницима, представили легислативу на нивоу Европске Уније, истраживачке радове и важне информације које се односе на ову област. УБХВФП је за организацију овог догађаја пружила потребну техничку помоћ у виду онлине платформе за праћење семинара, као и симулативни превод за све учеснике. Осим тима УБХВФП формираног за спровођење пројекта, семинару су присуствовали и представници других институција и организција из Црне Горе - Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма, НВО „ЕЦОМ“, Центар за екотоксиколошка испитивања. Висок степен заинтерсованости за учешће и спровођење ПЕФ методологије у Црној Гори, доказује велики број представника који су учествовали како на овој тако и на осталим тренинг сесијама. Такође, наш тим је за саму организацију догађаја добио највише оцјене.

Преостале двије тренинг сесије организоване су од стране партнера: Универзитет у Мостару - Пољопривредно-прехрамбени факултет - СУМ АПТФ, Босна и Херцеговина и Сплитско-далматинска жупанија - СДЦ, Хрватска и то 26.јануара 2022.године, односно 10.фебруара 2022.године на тему: „Утицај пољопривредно-прехрамбених производа на животну средину– употреба ПЕФ алата“. Циљ ове двије тренинг сесије јесте обучити тренере како би субјектима у пословању храном пренијели стечено знање и дали препоруке да у склопу свог пословања спроводе ПЕФ алате - методе за смањење утицаја пољопривредно-прехрамбрених производа на животну средину. 

Након сваке тренинг сесије, свим учесницима су достављени материјали и упитник који је потребно доставити водећем партнеру. Такође, извршене су додатне консултације у виду онлине сесија, за сва додатна питања и појашњења. 

Сумирајући наведену пројектну активност и одржане тренинг семинаре и радионице, наш тим је показао висок степен заинтересованости за усвајање нових знања и даљи трансфер алата, који ће побољшати и поспјешити производњу прехрамбених производа, као и повећати конкурентност на тржишту. 

У нарендом периоду наш тим очекује огроман посао у виду организације трећег Управног одбора партнера на пројекту као и округлог стола на тему животне средине и њеног утицаја на производњу прехрамбених производа у Црној Гори. Осим наведене активности, у периоду од априла до јуна мјесеца, наш тим има задатак да стечено знање пренесе на субјекте у пословању храном кроз организацију догађаја и теренских посјета, а с циљем презентације и спровођења ПЕФ алата. 
Такође, нијесу изостале и активности везане за припрему и објављивање пост-ова на званичним налозима пројекта на друштвеним мрежама (Инстаграм: @пефмед_плус_мне, Тwиттер: @пефмед_плус_мне), што доприноси ширењу свијести о важности ове теме као и таргетирању већег броја потрошача, субјеката у пословању храном, невладиних организација и других заинтересованих страна. 

Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове ће и у наредном периоду наставити да испуњава радне задатке који ће допринијети што бољој реализацији активности везаних за ПЕФМЕД ПЛУС пројекат, а у циљу ширења знања и преноса метода и искустава о утицају пољопривредно-прехрамбених производа на животну средину. 
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?