- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Ђаковић: Птичји грип под контролом, није се ширио ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Ђаковић: Птичји грип под контролом, није се ширио из парка
Објављено: 26.04.2022. • 16:00 Аутор: УБХВФП
У градској општини Голубовци и у општини Тузи на двије локације закопани су пеликани који су угинули због птичјег грипа, а цијела процедура је урађена на максимално безбједан начин и у консултацији са локалним самоуправама и националним парковима, казао је за "Дан" директор Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Владимир Ђаковић.
Он је навео да је за сада птичји грип под контролом и да се није проширио ван граница Националног парка Скадарског језера, захваљујући благовременој реакцији.
Одборник ДПС-а у Скупштини општине у оквиру Главног града Голубовци Мирослав Бољевић огласио се недавно са тврдњом да су у Матагужима на пољопривредном земљишту закопани лешеви пеликана заражених птичјим грипом. Он је навео да је локација одабрана одлуком Управе и Службе заштите Националних паркова.
„Подсјећамо доносиоце ове срамотне одлуке да су за одлагање опасног отпада одабрали пољопривредно земљиште, богато подземним водама, које је неријетко, током зимских мјесеци плавно подручје“, закључио је Бољевић.
Ђаковић у изјави за "Дан" каже да су Бољевићеве тврдње злонамјерне, те да је цијела процедура закопавања птица урађена у складу са законом.
„Угинуле птице су закопане на дубини од три метра, херметички су затворене, а сами вирус може опстати у идеалним условима највише 30 дана. На овај начин ми смо урадили оно што је било у најбољем интересу околине, јер птице нијесу смјеле остати на отвореном да их лешинари не би разносили и самим тим се зараза ширила. Угинуле птице су закопане на једној локацији у Голубовцима и у Тузима и у том процесу су учествовале локалне самоуправе, јер је закопавање урађено унутар зоне у којој зараза постоји“, истакао је Ђаковић, пише „Дан“.
Према ријечима Јоване Јањушевић из Центра за заштиту и проучавање птица, имајући у виду стручност кадра који спроводи комплетну акцију те протоколе који се примјењују на глобалном нивоу, вјерују да постоји професионалност и савјесност у поступању јер на крају, од посвећености ових људи зависи да ли ћемо успјешно сузбити ширење птичјег грипа или свједочити тоталној катастрофи.
„У погледу локације за одлагање пеликана немамо прецизну информацију осим да је исту обезбиједио Национални парк, и то на копненом дијелу. У вези са тим, можемо само претпоставити да је одабир локације извршен у односу на вирусно жариште“, наводи Јањушевић.
Привремене локације да не буду правило
Јањушевић додаје да привремене локације не смију бити правило, нити их смијемо оправдавати хитним ситуацијама, већ за одлагање отпада животињског поријекла морамо имати трајнија рјешења.
„Данас нити једна локална самоуправа нема ријешену локацију за одлагање ове врсте отпада, па се врло често код угинућа домаћих животиња исте просто закопавају на имањима, а нешто већи проблем представља кланични отпад који се или мијеша са комуналним или врло често заврши у коритима ријека“, казала је Јањушевић.
Извор: Портал Дан
Фото: Радио Слободна Европа
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?