- Влада Црне Горе
Министарство дијаспоре Делегација Управе за сарадњу са дијаспором-исељени...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Делегација Управе за сарадњу са дијаспором-исељеницима присуствовала је обиљежавању 30. годишњице депортације босанско-херцеговачких избјеглица из Херцег Новог
Објављено: 26.05.2022. • 16:11 Аутор: УСДИ
У Херцег Новом јуче је обиљежено 30 година од депортације босанско-херцеговачких избјеглица из овог града. Овај догађај обиљежавања организовале су Акција за људска права (ХРА), Центар за грађанско образовање и Центар за женско и мировно образовање АНИМА.
Делегација Управе за сарадњу са дијаспором-исељеницима коју су чинили в.д. помоћник директора Арбен Јакупи И савјетница у Управи Далила Нишић, присуствовала је обиљежавању годишњице депортације, гдје су испред подручне јединице Министарства унутрашњих послова у Херцег Новом положили цвијеће и заједнички одали почаст жртвама.
Црногорска полиција је у мају 1992. незаконито ухапсила најмање 66 цивила, углавном Бошњака, старости од 18 до 66 година, доминантно избјеглих од рата који је већ буктао у Босни и Херцеговини, и као таоце их предала војсци босанских Срба под вођством Радована Караџића и Ратка Младића да им послуже за размјену ратних заробљеника. О овој чињеници свједоче писана документа.
Сви изручени из Херцег Новог 27. маја 1992. су непосредно након тога убијени, док је друга група 25. маја 1992. године упућена у концентрациони логор у Фочу и од њих је само неколицина преживјела. Још увијек нијесу пронађена тијела свих жртава депортованих из Херцег Новог 27. маја1992. године, нити се поуздано зна мјесто на коме су страдали.
У име Владе су на обиљежавању 30 година од депортације били присутни и министар унутрашњих послова Филип Аџић, министар правде Марко Ковач, министар рада и социјалног старања Адмир Адровић. Поред директора УП, меморијалном скупу је присуствовао и начелник Центра безбједности Херцег Нови Предраг Зижић, предсједник Општине Плав Нихад Цановић, чланица Савјета за грађанску контролу рада полиције Милена Поповић-Самарџић и реис Исламске заједнице у Црној Гори Рифат Фејзић.
Меморијалном присуствовали су и чланови породица страдалих Санина Крџалије, Османа Бајровића и Суада Топаловића који су се обратили присутнима.
Сејда Крџалија, мајка 21. годишњег Санина, који је 25. маја 1992. године из полиције у Херцег Новом депортован у логор у Фочи, гдје је убијен, у емотивном обраћању захвалила се невладиним организацијама које годинама обиљежавају овај датум.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?