- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове ХИТНО ХЕМИЈСКО ТРЕТИРАЊЕ ВИНОВЕ ЛОЗЕ У ГОДИЊУ И ДР...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
ХИТНО ХЕМИЈСКО ТРЕТИРАЊЕ ВИНОВЕ ЛОЗЕ У ГОДИЊУ И ДРУГИМ ПОДРУЧЈИМА
Објављено: 22.06.2022. • 17:00 Аутор: УБХВФП
У случају да држаоци винове лозе нису до сада извршили препоручено обавезно хемијско третирање у јуну, треба га одмах одрадити у свим подручјима у којима је забиљежено присуство ларви (ИНФОРМАЦИЈА дата у претходном периоду на сајту Управе хттпс://убх.гов.ме/вијести/246609/Резултати-мониторинга-вектора-Сцапхоидеус-титанус-и-препорука-дрзаоцима-биља-винове-лозе-о-обавезном-хемијском-третирању.хтмл ).
Хемијско третирање треба извршити и у другим подручјима уколико су држаоци биља самосталним досадашњим прегледима наличја листа винове лозе, у својим виноградима, примијетили ларве или егзувије. Ово се односи на све виноградаре: и на произвођаче који имају веће засаде, али и на оне мање, као и власнике по неколико чокота.
Хемијско третирање се препоручује препаратима на бази циперметрина, бупрофезина, бупрофезин+фенпироксимат, флупирадифурона, у складу са упутством за употребу ради ефикасности препарата и поштовања добре пољопривредне праксе и заштите животне средине.
Топло вријеме и доста влаге у досадашњем периоду, уз интензиван вегетативни пораст винове лозе, повољно утичу на животне активности ларви: кретање тј. њихов прелазак на нове листове унутар чокота/биљака (имају задње ноге за скакање), на њихову исхрану и развиће и појаву имага.
Имајући у виду прошлогодишњи први налаз фитоплазме Ца. Пхyтопласма витис, проузроковача болести златастог жутила винове лозе Флавесценце дорéе, и чињенице да је њен главни вектор цикада виниове лозе С. титанус први пут нађен у Црној Гори 2008. године (Шушуња), а затим се проширио и одомаћио и у другим виноградарским подручјима (Црмница, Подгорица, Грахово-Нудо), прегледи засада винове лозе на присуство ларви цикаде С. титанус треба да постану саставни дио обавезних мјера које виноградари примјењују у својим виноградима.
Подсјећамо држаоце винове лозе и да обавезно поставе жуте љепљиве плоче у наредних 7-10 дана ради праћења почетка појаве одраслих јединки (имага) и евентуалног инсектицидног третмана (Наредби о хитним фитосанитарним мјерама за спречавање уношења златне жутице винове лозе ("Сл. лист ЦГ", бр. 18/18) и Наредба о хитним фитосанитарним мјерама за спречавање ширења и сузбијање златне жутице винове лозе ("Сл. лист ЦГ", бр. 103/21).
Везани чланци:
Ажурирана Листа обиљежених подручја ЕУ у којима је утврђено присуство Xyлелла фастидиоса 30.01.2025.
Појава слинавке и шапа у Њемачкој 14.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?