Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

УПРАВА ЗА САРАДЊУ СА ДИЈАСПОРОМ-ИСЕЉЕНИЦИМА УЧЕСТВОВАЛА НА ОКРУГЛОМ СТОЛУ У ОРГАНИЗАЦИЈИ ОЕЦД-а

Објављено: 01.07.2022. 19:43 Аутор: УСДИ
У петак, 1. јула 2022. године, испред Управе за сарадњу са дијаспором-исељеницима самостална савјетница И Милица Радојичић учествовала је на округлом столу у организацији Органисатион фор Ецономиц Цо-оператион анд Девелопмент (ОЕЦД-а) на тему „Лабоур Мигратион ин Монтенегро-Хоw то маке тхе мост оф ит?“.

Поздравним говором округли сто су отворили Анита Рицхтер, извршна директорка ОЕЦД-а, Рицхард Кохли, отправник послова  Амбасаде Швајцарске у Црној Гори, Карл Муллер, амбасадор Аустрије у Црној Гори и Дамир Давидовић, државни секретар у Министарству економског развоја и туризма.

У првом дијелу округлог стола презентовани су извјештаји главних закључака везаних за Црну Гору, као И истраживања која су спровођена ради максимизирања бенефита од стране имиграната, а самим тим ублажиле негативне посљедице. Након извјештаја уследила је панел дискусија на којој је дискутовано питање како Црна Гора може побољшати њене полисе да би редуковала снагу потенцијалних фактора од стране дијаспоре И максимизирала развој бенефита. Модератор панел дискусије био је Мартин Кохтзе, аналитичар/менаџер пројеката ОЕЦД-а, а панелисти су били Марко Ћиповић, виши савјетник у Министарству рад и социјалног старања, Младен Перазић, директор сектора за едукацију Привредне коморе Црне Горе и Милица Радојичић, самостална савјетница И у Управи за сарадњу са дијаспором-исељеницима.

USDI

Представница Управе презентовала је резултате Црне Горе на пољу сарадње са дијаспором. Радојичић је навела да се са највиших државних адреса препознаје интенција да се наше исељеништво у мјери могућег интегрише у савремено црногорско друштво. Имајући у виду бројност црногорске дијаспоре која се мјери са већом популацијом од оне која живи у Црној Гори, Радојичић је говорила и о изазовима са којима се Управа за сарадњу са дијаспором-исељеницима суочава у дијелу прикупљања података и одржавања комуникације због географске удаљености земаља пријема.

На крају свог излагања додала је: “Неопходност континуиране комуникације у циљу стварне улоге и присутности дијаспоре у црногорском друштву, али и наше намјере да у директном контакту са институцијама, организацијама и појединцима на најлакши и најучинковитији начин побољшамо ту сарадњу намеће се као трајни императив државе. С тим у вези, програми које спроводимо, а нарочито креирање нових у сарадњи са дијаспором, надлежним државним институцијама, локалним управама, али и свим заинтресованим организацијама и појединцима, усмјерени су ка снажном и континуираном присуству наше дијаспоре у развој и уређење свих сфера друштва у Црној Гори”.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?