- Влада Црне Горе
Пожари у Црној Гори тренутна ситуација и улога Вл...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Пожари у Црној Гори тренутна ситуација и улога Владе Црне Горе
Објављено: 13.08.2003. • 21:54 Аутор: Насловна страна
По подацима из Инспектората за заштиту од пожара при Министарству унутрашњих послова које координира акцијом гашења пожара на територији Црне Горе, најкритичније ситуације су на територији општина Подгорица, Бар, Тиват и Даниловград. На подручју Костајнице, према Горњој Ластви, пожар је захватио широки шумски појас и тамо су од раног јутра у акцији екипе ватрогасаца и авиони типа "дромадер" које је Влада Црне Горе ангажовала и који су готово непрекидно активни на кризним жариштима широм Црне Горе.
Ситуација у даниловградској општини, како нам је јављено из кризног штаба, такође је врло критична, тако да се размишља и о увођењу ванредних мјера. Потпредсједник Скупштине општине Даниловград и члан кризног штаба нам је потврдио да је најозбиљнија ситуација у индустријском дијелу, те да је уз огромне напоре спашен објекат Пилане.
Господин Ђуровић је потврдио да је МУП активно учествовао у гашењу пожара код Пилане, те да је акција координирана од стране стручњака Министарства.
С друге стране, данас је под контролом пожар који је претходних дана пријетио да уништи велику површину под маслинама у улцињској општини, (Валданос) и који је у једном тренутку запријетио да захвати и насељену област.
Градоначелник Улциња је данас изјавио да је тренутна ситуација у тој општини задовољавајућа, и да је ватра под контролом. Он је потврдио да без учешћа Владе Црне Горе ватрена стихија апсолутно не би могла бити савладана, те да су у "првој линији" борбе против пожара били и мин. Симовић, мин. Хајдинага и начелник инспектората за заштиту од пожара, г.Зоран Беговић.
Начелник Центра безбједности Улцињ, г. Сабро Бузуковић, је изјавио да је "срећу у несрећи" представљала чињеница да је мин. Симовић био на одмору у улцињској општини, те да је одмах остварена директна комуникација с Владом, а сам министар је даноноћно био на свим локалитетима на којима је вођена борба с ватреном стихијом. "Дугујемо велику захвалност Влади Црне Горе и мин. Симовићу лично, као и Војсци СЦГ", закључио је¸ г. Бузуковић.
У прилогу аудио фајл са интегралним изјавама.
За обуздавање ватрене стихије, која је претходних дана проузроковала штете огромних размјера у неким приморским општинама, Влада Републике Црне Горе ставила је на располагање два авиона типа "Дромадер - М 18, који су набављени првенствено за радове у пољопривреди и шумарству, али су се показали ефикасним и у гашењу великих шумских пожара.
Дромадер је једномоторни нискокрилац пољске производње, са уграђеним руским мотором (АСЗ-621 Рм18), снаге 967 КС и четворокраком елисом. Металне је конструкције и опремљен резервоаром за хемијско средство/воду запремине 2.500 литара, која се разбацује прскалицама или гранулатором, у зависности од тога да се у резервоару налази течна или прашкаста супстанца.
Распон крила је 17,7 метара, а укупна носећа површина крила 40 квадратних. метара Авион је дугачак 9,5 метара, а висок 3,7 метара. Минимална маса авиона у лету је 2.800 кг, а под пуним оптерећењем 4.200 кг, укључујући и дозвољену тежину средстава у резервоару од 1.500 кг.
Максимална дозвољена брзина авиона, без маневра у мироној атмосфери, износи 320 км/х, а максимална брзина за маневрисање 228 км/х.
Везани чланци:
Саопштење потпредсједника Владе Алексе Бечића 01.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?