Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Радионица под називом "Презентација могућности у оквиру прве и друге компоненте Инструмента за предприступну помоћ

Објављено: 23.10.2009. 00:14 Аутор: Насловна страна
Министарство уређења простора и заштите животне средине организовало је данас радионицу под називом "Презентација могућности у оквиру прве и друге компоненте Инструмента за предприступну помоћ. Састанку су, поред представника Министарства, присуствовали представници Делегације Европске комисије у Црној Гори, ЈУ Центар за екотоксикололошка испитивања Црне Горе и Хидрометеоролошког завода. Предавања су држали представници Министарства за европске интеграције и Јединице за иплементацију пројеката ПРОЦОН.
На семинару су презентиране могућности коришћења и начин приступа средставима ИПА фондова и сумиране досадшње активности. Радионица је послужила као платформа за размјену искустава и подизање свијести о значају пријављивања квалитетних пројекта и њиховој реализацији, јер Европска Комисија одобрава средства само у случају да апликанти посједују способност да њима управљају.
Констатовано је да је Европска комисија за период 2007 - 2010. године за Црну Гору опредијелила 131,3 милиона еура, што је у региону Западног Балкана чини државом са највећом европском помоћи по глави становника. Важно је истаћи да су та средства бесповратна и да Црна Гора у појединим случајевима има кофинансирање које се односи на националну компоненту ИПА-е. Презентирани инструменти помоћи представљају изазов за нашу државу, која треба да сагледа и обезбиједи најбоље механизме за добијање тих средстава, за развој Црне Горе. Црна Гора и остале државе - потенцијални кандидати за чланство (Србија, Босна и Херцеговина и Албанија), има право на средства из двије компоненте ИПА програма (И подршка транзицији и изградња институција; ИИ - регионална и прекогранична сарадња), док државе које имају статус кандидата (Хрватска, Македонија, Турска) могу да користе и преостале три компоненте - регионални развој, развој људских ресурса и рурални развој. Аплицирање за наведене фондове је комплексан процес, због чега је Влада Црне Горе у фази формирања СПО канцеларија по релевантним министарствима, како би се припремила за коришћење фондова.
Компонента која се односи на подршку транзицији и развоју институција је намијењена министарствима и њеним органима, док су корисници средстава друге компоненте непрофитне организације, локална самоуправа, невладин сектор, удружења, асоцијације итд. Министарства и други органи управе достављају пројекте Министарству за европске интеграције које их



просљеђује Делегацији Европске комисије у Подгорици, да би се филтрирали најбољи и најпотребнији, који су приоритети за државу.
Након тога предлози пројеката се шаљу Европској комисији у Брисел, која даје посљедњу ријеч да ли их треба одобрити. Када се одобре средства, ЕК и држава која је у процесу приступања потписују финансијски споразум, након чега се иде у тендерску процедуру и спровођење пројеката.
Крајњи циљ ових пројеката из фондова за регионални развој је боље повезивање држава у Европи. Министарство за европске интеграције и Влада Црне Горе припремају се за увођење Децентрализованог система управљања (ДИС) средствима ИПА фонда. То значи да ће у будућности Црна Гора у потпуности самостално радити цјелокупни дио обимног циклуса који се састоји од идентификације, програмирања, реализације до мониторинга и евалуације пројеката који се финансирају из европских фондова.
Сада се то ради у централизованом систему управљања, гдје је у надлежности Европске комисије да спроводи набавку, уговарање и плаћање активности програма. Сврха ДИС-а је да постепено припрема државу која претендује да постане чланица ЕУ, да преузме одговорност за управљање европским фондовима након уласка у ЕУ.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?