Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Излагање министра одбране Бора Вучинића на годишњој конференцији за новинаре

Објављено: 16.12.2009. 17:32 Аутор: Насловна страна
УВОДНО ИЗЛАГАЊЕ МИНИСТРА ОДБРАНЕ БОРА ВУЧИНИЋА НА КОНФЕРЕНЦИЈИ ЗА НОВИНАРЕ

Уважени представници медија, даме и господо,

На почетку, желим да се захвалим што сте се одазвали нашем позиву и што сте професионално пратили и извјештавали о раду Министарства одбране током 2009. године.

Година за нама биће снажно упамћена Црна Гора је добила Акциони план за чланство МАП и, рекао бих, већ се налази пред вратима НАТО-а. Остаће упамћена и по стицању пуноправног чланства у Процесу сарадње министара одбране у Југоисточној Европи СЕДМ-у, чиме смо заокружили партиципацију у свим регионалним безбједносним структурама.

Посебно, значајна је била посјета Сједињеним Америчким Државама, као и доношење одлука о упућивању припадника Војске Црне Горе у мировне мисије, као и њихова интензивна припрема.

Желим и овом приликом да поновим да су пријемом у МАП препознати индивидуални напори и достигнућа Црне Горе на пољу реформе система одбране.

Имајући у виду пријем наше земље у Партнерство за Мир, крајем 2006. године, и кратак период боравка у том НАТО програму, Црна Гора је, рекао бих, рекордно брзо, али уз, како кажу наши партнери, веома напоран рад добила МАП, односно статус кандидата за пуноправно чланство у НАТО. Успјешном реализацијом преузетих обавеза у оквиру ПАРП-а, односно испуњавањем Партнерских циљева, значајном реализацијом ИПП-а, ИПАП-а и успјешним разговорима у оквиру Интензивираног дијалога, завриједили смо безрезервну подршку савезника да наставимо, сада још интензивније, на путу ка НАТО.

Дакле, МАП је доказ и јасна потврда успјеха наших реформи у систему одбране, али и другим сегментима друштва, као и јак подстицај и обавеза да даље наставимо успјешним путем. Међутим, оно што је још важно јесу и бројне нове обавезе које се постављају пред нашу земљу, сада као чланицу МАП-а. Оне подразумијевају наставак реформе, не само у области одбране, већ и у бројним другим областима, кроз реализацију Годишњих националних планова.

Да закључим, одобравањем МАП-а започиње се процес припреме, а потом и реализације првог годишњег циклуса. Обзиром да смо спремни да уложимо максималне напоре како бисмо што успјешније реализовали оно што договоримо са НАТО-ом у оквиру МАП-а, вјерујем да ћемо се, као и до сада, убрзано кретати ка пуноправном чланству у НАТО.

Ранија и садашња подршка грађана Црне Горе за члантво у НАТО, према анкетама, слична је онима које су имале остале земље региона и новије чланице Алијансе, тако да нема дилеме да ће у наредном периоду грађани све јасније и са све већом подршком препознати сопствену корист од чланства наше земље у НАТО.

У овој години, као што знате, делегација Министарства одбране боравила је у званичној посјети САД, гдје сам имао прилику да се састанем са секретаром за одбрану Робертом Гејтсом. Посјета је потврдила укупно пријатељске односе двије земље, посебно у области одбране и додатно афирмисала и снажно унаприједила наше стратешко партнерство. Током посјете, добили смо јасну подршку нашем евроатлантском путу, а веома позитивно је оцијењена и одлука да упутимо наше војнике у Авганистан. Такође, били смо домаћин министрима одбране Србије, Босне и Херцеговине, Македоније, Естоније, Бугарске, Норвешке и, недавно, Аустрије, што је потврда добре, не само регионалне, већ и шире сарадње.

Јачали смо и војно-дипломатску мрежу, упућивањем војног изасланика у Нјемачку и војног представника при Команди здружених снага НАТО у Напуљу, а намјеравамо додатно да ојачамо војну Мисију у Бриселу почетком наредне године.

Ову годину смо посветили и изради важног документа - Стратегијског прегледа одбране, који смо привели крају, а чији ће завршетак услиједити у наредној години.

Подсјетићу да је 28. јула Скупштина Црне Горе донијела одлуке о упућивању припадника Војске Црне Горе у мировне мисије ИСАФ у Авганистану, УНМИЛ у Либерији и ЕУНАВФОРАТАЛАНТА у обалним водама Сомалије. На овај начин Црна Гора показује своју приврженост очувању свјетског мира и даје свој допринос колективној безбједности. То је Црну Гору учинило кредибилним и поузданим партнером у међународним односима, што је и потврђено пријемом у МАП.

Поновићу, дакле, ако желите да будете дио колективног система безбједности, није у реду бити само његов пуки корисник, већ требате дати и свој конкретан допринос његовом функционисању и развоју.

У складу са нашим плановима да учествујемо у мировним мисијима у свијету, донесен је и низ докумената који ближе дефинишу упућивање црногорских војника - Закон о мировним мисијама, уредбе које дефинишу попуну, припремање, обуку и опремање, затим зараде и друга новчана примања припадника Војске Црне Горе, као и одлука Владе о утврђивању износа накнаде на име осигурања.

На основу дефинисаног нормативног оквира, ове године смо интензивно радили на припреми, опремању и обуци припадника Војске за упућивање, прије свега, у мисију ИСАФ у Авганистану. Обука припадника црногорског контигента базирана је на извршењу конкретних задатака који ће појединци и јединица обављати у базама у Мазар е Схарифу и Пол-е-Кхомрију, на сјеверу Авганистана.
Досадашња обука у Црној Гори и Мађарској, гдје је наша јединица боравила током прошлог мјесеца, показују потпуну обученост, опремљеност и спремност наших војника. За обученост је припадницима контигента издат одговарајући цертификат. Ова јединица је већ дужи временски период пред собом имала само један задатак, а то је обука.

На полигонима за обуку у Црној Гори изводи се индивидуална обука са тежиштем на јачању психофизичких способности, учењу енглеског језика, усвајању знања и вјештина из ватрене, медицинске, тактичке обуке и обуке у процедурама које ће се примјењивати у обављању задатака и основама међународног хуманитарног и међународног права у оружаним конфликтима. У оквиру обуке, као што сам поменуо, реализована је и 26-тодневна заједничка обука у тренинг центру у Таборфалви, у Мађарској.

У Министарству одбране, и у цивилном и војном дијелу, многи потенцијали и ресурси тежишно су усмјерени на стварању што повољњих услова за њихову обуку, а све са једним, основним циљем - обезбиједити да у мисију ИСАФ упутимо у потпуности оспособљене војнике који ће извршити задатак, знањем штити свој живот и представити своју државу на најбољи начин. С обзиром на све предузете мјере у припремама контигента може се слободно рећи да са ниједном јединицом раније нијесу извршене свеобухватније и детаљније припреме за извршење задатака као са овом јединицом.

Веома значајна активност којом смо, још једном, потврдили нашу опредијељеност за регионалну сарадњу је и регионално крстарење школским бродом Јадран које смо реализовали уз учешће припадника морнарица скоро свих земаља региона. Црна Гора је у септембру ове године била и домаћин конференције начелника генералштабова земаља Америчко-јадранске повеље - А5.



Дакле, наредна година биће посебно важна, с обзиром да нас очекује упућивање првог црногорског контигента у мисију ИСАФ почетком марта, а друге ротације почетком септембра, али и припреме за учешће у мисији "АТАЛАНТА" и наставак учешћа у мисији "УНМИЛ" у Либерији.

Такође, предвиђена је и реализација новог пакета партнерских циљева Војске, у првој половини 2010. године, као и припрема и реализација вјежби које ће бити одржане унашој земљи војно-медицинска вјежба МЕДЦЕУР 2010, двије НАТО/ПфП поморске вјежбе - Цооперативе Мако у јуну и командно-штабна вјежба Цооперативе Марлин у октобру, као и наше учешће на НАТО-ПзМ вјежби Цомбинед Ендеавор 2010.

Када је ријеч о ангажовању Војске Црне Горе треба се присјетити да је током ове године препозната њена улога и у неким ванредним цивилним активностима, а посебно у тешким хуманитарним акцијама.

Осим значајних резултата на плану међународне афирмације наше политике одбране и реформи Војске, у години на измаку урађен је, и поред честог неразумијевања и противљења дијела грађана, значајан напредак на плану рјешавања вишкова наоружања и муниције.

У оквиру МОНДЕМ пројекта који реализујемо са УНДП и ОСЦЕ, уз подршку међународних донатора, укупне количине муниције у складиштима Војске Црне Горе сведене су на количину од око 8.500 тона, од чега су око 2.500 тона убојних средстава предвиђене за потребе Војске, а око 6.000 тона су вишкови, од којих је 2000 тона муницја која је продата, али није преузета од стране купаца.

Дакле, данас око 4000 тона представља вишак који треба делаборисати или уништити. По Техничком споразуму који реализујемо са САД настављен је рад на делаборацији и уништавању вишкова муницје, а до сада је делаборисано око 450 тона.
Такође, урађен је и пројекат реконструкције складишта ТАРАШ, а од стране УНДП-а расписан је међународни тендер за избор извођача радова и у току је рад комисије на избору најповољнијег понуђача.

Када је ријеч о опремању, у току ове године испоручено је 13 теренских возила ТОYОТА Ацхлаитнер, затим аутоматске и снајперске пушке марке Хеклер и Кох за потребе специјалних јединица, уговорене су набавке борбених комплета за мисију ИСАФ, опреме за спасавање на реморкеру ПР-41, муниције и АБХО опреме, затим завршен је ремонт преостала два хеликоптера типа ГАЗЕЛА.

Важно је истаћи да је потписан споразум о уласку Црне Горе у НАТО кодификациони систем путем првог нивоа спонзорства НАТО Комитета АЦ/135 за кодификацију, који тренутно представља најнапреднији систем номенклатуре материјалних средстава у свијету.

Министарство одбране је радило и на развоју информационо-комуникационог система, тако да је уведен интернет сервис у Министарству и на готово свим издвојеним локацијама широм Црне Горе, а у првом кварталу 2010. године имплементираћемо прву зону интерне комуникације, која ће омогућити сигурну комуникацију трупа у мировним мисијама и војнодипломатских представништава. Такође, пројектовна је дигитална радио-релејна мрежа, која треба да буде главна телекомуникациона окосница система одбране и урађене су студије Јединственог надзора акваторије и Надзора ваздушног простора.

Као што сте упознати, радимо на изградњи стамбено-пословног објекта на Старом Аеродрому, гдје је предвиђена изградња 76 стамбених јединица, као и стамбене зграде у Толошима, гдје је за наше потребе предвиђена изградња око 50 станова. У наредној години ћемо урадити пројекат и надамо се почети изградњу стамбеног објекта на локацији Рсојевица у Даниловграду, гдје је планирана изградња око 120 стамбених јединица, а отпочећемо и заједничку изградњу стамбено-пословног објекта у Тивту. Такође, у 2009. години извршена је расподјела 18 расположивих станова.

Када је ријеч о људским ресурсима, у 2009. години школовање је завршило 5 официра у војним школама САД, Италије, Србије и Хрватске. За потребе Војске Црне Горе у војним академијама у иностранству школује се 34 кадета, и то 2 у САД, 5 у Њемачкој, 15 у Грчкој и 12 у Србији. У току је одабир кадета за школовање на престижној академији копнене војске Wест Поинт у САД.

Као најмлађе министарство, посебну пажњу посвећујемо младим кадровима, тако да је ове године приправнички стаж успјешно одрадило 15 приправника. Такође, примљено је 18 државних службеника и намјештеника, а усокоро ће почети стаж за још 8 приправника. Током године, у Војску је примљено 17 официра, 7 подофицира и 120 војника по уговору, чиме је Војска наставила улогу атрактивног и сигурног послодавца.

Министарство је почетком године донијело Нове формације Команди и јединица ВЦГ по моделу од 2,356 формацијских мјеста, чиме је створена нова организација по угледу на савремене европске армије. У наредној години, отпочећемо ис а формирањем активне резерве.

Учествовали смо и у припреми одговора на 90 питања из упитника Европске комисије, од којих смо за 36 били носиоци, а за 54 учесници у давању одговора.

И на крају, укратко бих се осврнуо на финансијски аспект рада Министарства. Због утицаја економске кризе, одобрена средства у 2009. години била су умањена и износила су 40.874.473,03 , а утрошена су на бруто зараде и остала примања 62 %, текуће расходе и обуку 22 %, капиталне издатке 16% и нешто око 1 одсто утрошено је на социјални програм.



И поред знатног умањења средстава, финансирање створених обавеза вршено је на вријеме и у складу са висином средстава одобрених мјесечним планом потрошње. Сматрамо да је приједлог буџета за одбрану за наредну годину значајно смањио расходе за капиталне издатке, али да ћемо бити у прилици да ускладимо наше потребе са расположивим средствима.

И за крај, желим да изнесем оцјену да је 2009. година била најзначајнија од формирања црногорског система одбране, да смо напорним радом на међународној афирмацији наше политике, али и потврдом онога што смо урадили код куће на плану реформе система одбране, заслужено добили статус кандидата за НАТО.

Наредна година биће такође својеврстан изазов за ресор одбране, с обзиром да ћемо први пут радити на изради Годишњег националног плана, али и по први пут учествовати у мисији као што је ИСАФ у Авганистану.

Такође, посветићемо и пуну пажњу даљој модернизацији Војске, рјешавању стамбених потреба њених припадника и уништавању вишкова наоружања и муниције. Одговорно тврдим да смо за три године рада, стекли значајна искуства и преопоруке да предвиђене обавезе можемо реализовати успјешно, што смо и до сада потврдили.

Стога, наредна година је за нас нови изазов, али и нова шанса да покажемо наше знање и спремност на напоран рад како би допринијели стратешком државном циљу чланству Црне Горе у НАТО, у што скоријем времену.Audio
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?