- Влада Црне Горе
Министарство здравља Министарство здравља РЦГ: Црна Гора има најширу По...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Министарство здравља РЦГ: Црна Гора има најширу Позитивну листу која пацијентима омогућава адекватну заштиту и терапију
Објављено: 24.06.2003. • 21:05 Аутор: Насловна страна
Савјет Фонда за здравство је на сједници од 23. маја 2003. године, донио Одлуку о утврђивању Позитивне листе љекова, који се могу прописивати и издавати на терет средстава Републичког Фонда за здравство.
Прије усвајања Позитивне листе, Фонд за здравство је формирао Комисију за израду нацрта Позитивне листе, која је била на јавној расправи у свим здравственим установама два мјесеца. Министарство здравља је преко своје Комисије фармацеута усаглашавало приједлоге и сугестије из јавне расправе, а које је Савјет Фонда усвојио једногласно.
Током јавне расправе било је довољно простора и могућности за све сугестије и потпуну информисаност свих субјеката система здравства, посебно љекара који су најпозванији да цијене терапеутске ефекте предложених љекова.
Због неинформисаности појединих љекара и могућих посљедица које појединачне изјаве љекара у јавности могу изазвати, Министарство здравља издаје сљедеће:
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
1. Позитивна листа љекова садржи 365 препарата (без контраста) и 8 контраста. Поређења ради усвојена листа је са бројем препарата најшира листа у односу на Републику Србију 280 препарата и земље из окружења: република Српска 120, Федерација Босне и Херцеговине 200. Велика Британија 120 препарата итд.
Црна Гора има најширу позитивну листу која омогућава адекватну заштиту и терапију пацијентима на терет Фонда осигурања.
2. Са фармаколошког и клиничког аспекта листа је иновирана са савременим и ефикасним препаратима. На листи су и препарати који су конфорнији по начину употребе од љекова који су раније били на листи.
3. Посебан акценат при изради листе је дат терапији ризичних група: дјеца, омладина, труднице, хронични болесници од кардиоваскуларних болести и дијабета, болесници од малигних болести за које су утврђени сви препарати савремени љекови који се употребљавају у свијету и који су доказано ефикасни, а што није случај са земљама које су наведене. Посебно је значајно стављање на листу савремених цитостатика и имуносупресива.
4. Терапија хроничних болесника међу којима су најбројнији пензионери је обухватила сва хемодинамска подручја, карактеристична за ову популацију. Много боље него до сада, покривени су и заштићени пацијенти са:
· коронарним дилататорима,
· антихипертензивима,
· антиреуматицима,
· антидијабетицима,
· антиреуматицима,
· препаратима за лијечење остеопорозе и
· за лијечење простате.
5. Дилкоран је скинут са претходне позитивне листе, а исти се не налази ни у Србији гдје се и производи. Проскар- лијек за личење хиперплазије простате и Бонефок за остеопорозе су укључени на листу. На листу су укључене капи за лијечење глауцома - Трусопт, затим за лијечење епилепсије Топамаx који су савремени препарати и који дају поуздане терапеутске ефекте.
6. Основни циљ измјена листе је био да се заштите грађани и пацијенти од болести и да се доказаним препаратима побољшавају фекти лијечења. Листом су се настојала покрити сва индикациона подручја која савремена медицина прихвата и усваја кроз ставове и препоруке Свјетске Здравствене Организације и позитивних клиничких искустава.
7. Листа је промјенљива сагласно савременим фармаколошким сазнањима и напретку медицинске науке, којом се обавезују љекари и фармацеути.
МИНИСТАР
Др Миодраг Павличић
Везани чланци:
Државна секретарка Влаховић Андријашевић на састанку ЕУ-Западни Балкан о дрогама у Бриселу 18.11.2024.
Подршка у развоју и унапређењу медицине рада 18.11.2024.
План дежурства здравствено-санитарне инспекције 12.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?