Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Изјава министра здравља др Миодрага Павличића поводом трагичног догађаја у Беранама

Објављено: 17.01.2005. 19:53 Аутор: Насловна страна
Уз жаљење, а поводом трагичног догађаја у Беранама и смрти мале Мартине Шћекић, Министарство здравља жели поново да саопшти да је објекат у коме су обављане услуге нерегистрован од стране Министарства здравља, а лице које је пружало услуге се илегално бавило здравственом заштитом, што представља криминално дјело, које је санкционисано кривичним Законом. Спречавање криминалних активности је надлежност другог органа. Министарство здравља одговорно је за надзор над здравственим установама и за пружање здравствене заштите.

Сензационалистички наслови у медијима у којима се трагичан и жалостан догађај, као што је смрт дјетета, користи да би се оптужило Министарство здравља, обавезује ме у првом реду као љекара и министра да јавно упитам: колико треба грађанске храбрости да се пријаве илегални објекти, посебно онима који знају да их има више него легалних, или шта и ко спречава појединце да те исте објекте и особе обзнане?

За оптужбу министра довољна је несрећа па да грађани схвате да је бављење здравственом заштитом услуга, која није као друге, јер све друго можете надокнадити, исправити и вратити, сем људског живота. Зато не могу да јавно не питам коме то наши грађани повјеравају своје здравље и због чега пристају да иду у илегалне ординације, а да не знају ко ће им и под којим условима пружити услугу. Зар је потребно да се деси трагедија у Црној Гори у којој се наводно све зна па да јавно проговоримо о илегалним објектима у којима се пружају здравствене услуге. Треба ли министар здравља да одговара што грађани пристају на ризике који им могу угрозити здравље, на жалост и живот.

Колико је лицемјерна прича о илегалним ординацијама, ако неко зна гдје су и које колеге се баве илегалним радом. Да ли су удружења основана због заштитите својих интереса или да заједно са Министарсвом унапријеђују здравље грађана. Да ли су сазнања која се сада јавно износе у овим околностима икада од њихове стране представљена министру. Министарство је отворено за све предлоге и ради, а не “чепрка”. Закони су ти који нас уче нормама и стандардима и демократији. Вишегодишње проблеме рада на црно, посебно у стоматологији управо ће Закон да ријеши. Закон је омогућио да љекари раде и допунски и да добију дозволу за такав рад. На основу Закона се спроводи надзор и региструју здравствене установе. Обилазе инспектори министарства, све здравствене установе, па кад у једном дану затворе девет апотека, јер у њима не раде фармацеути, онда се исто прозива министар. У тим истим здравственим установама се издају љекови и дјеци и то може имати фаталне последице, па ми то свакодневно покушавамо да спријечимо.

Закон је омогућио да се приватизује цјелокупна стоматолошка служба, али се то не може учинити за мјесец, нити исправити оно што ви кажете да деценијама постоји. То је реформа, као што су и закони због којих сам прозван. Реформа не зависи од једног човјека него од свих нас.

Зато треба да као грађани поштујемо законе да се не би поновила трагедија која треба свима да је опомена.
Министар здравља,
Др Миодраг Павличић

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?