Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Уводно излагање министра финансија др Игора Лукшића на отварању семинара "Сузбијање прања новца и финансирања тероризма" у Колашину

Објављено: 07.12.2006. 18:02 Аутор: Насловна страна
Уводно излагање министра финансија др Игора Лукшића на отварању семинара "Сузбијање прања новца и финансирања тероризма"

Колашин, 7.децембар 2006. године


''Уважене даме и господо,

Задовољство ми је да отворим семинар "Сузбијање прања новца и финансирања тероризма" у организацији ОСЦЕ-а, и у име Владе Црне Горе учесницима пожелим успјешан рад током овог тематски веома интересантног програма.

Користим ову прилику и да изразим захвалност представницима ОСЦЕ-а -Мисији у Црној Гори, на помоћи и подршци коју нам континуирано пружају у различитим сегментима, при чему је важно указати на чињеницу да је организација овог семинара само наставак подршке реформским процесима у Црној Гори од стране ОСЦЕ-а.

Влада Црне Горе је веома јасно, одговорно и организовано приступила проблематици спрјечавања прања новца и финансирања тероризма, а наше чврсто опредјељење је проистекло из апсолутног разумијевања озбиљности тог проблема, као и генералног опредјелјенја Црне Горе да у борби против свих облика криминала буде саставни дио широког европског фронта савремених држава.

У том смислу смо, у првом реду, створили правне претпоставке за адекватно и ефикасно функционисање тог процеса. Прање новца и финансирање тероризма су у Кривичном законику Републике Црне Горе инкриминисани као кривична дјела. Законом о спрјечавању прања новца, усвојеним у октобру 2003. године , створене су претпоставке за организовање борбе против прања новца, у складу са свим релевантним међународним стандардима, директивама и препорукама. Измјенама и допунама тог Закона, у марту 20о5.године, укључене су и одредбе о спречавању финансирања тероризма, чиме је та област готово у потпуности нормативно усклађена и тиме створене претпоставке за приступање Црне Горе међународним институцијама које се боре против прања новца и финансирања тероризма.

У том контексту важно је подсјетити да је Влада Републике Црне Горе крајем 2003.године формирала Управу за спрјечавање прања новца, самосталан оперативни орган Управе, чији је превасходни задатак имплементација поменутог Закона и предузимање свих активности и мјера у борби против прања новца и финансирања тероризма.

Чињеница да код сваке евалуације добијамо све боље оцјене о стању у овој области испуњава нас задовољством, пружајући нам доказ да смо и на том плану на правом путу.

Пријем наше Управе за спрјечавање прања новца у Егмонт групу 2005 године, резултат је потпуне имплементације најбољих свјетских стандарда и праксе, а такође, представља својеврсно признање Црној Гори да је створила услове за ефикасну контролу сумњивих финансијских токова.

Константно учешће представника Црне Горе у раду МонеyВал-а (Комитета Савјета Европе за спрјечавање прања новца), знак је пуног континуитета и истовремено, веома важно за однос Црне Горе са том европском организацијом.

Указао бих и на изузетну сарадњу са земљама у региону, чија су искуства су, на почетку овог процеса била веома драгоцјена за наше суочавање са бројним изазовима у тој области, а поред тога и на сарадњу са другим државним органима који уз Управу имају своје мјесто и улогу у борби против прања новца и финансирања тероризма (Управа полиције, Управа царина, Пореска управа, и др.). Посебно је значајна њихова међусобна сарадња, као и сарадња са другим државним институцијама које су укључене у овај процес као што је Тужилаштво, Централна банка, Комисија за хартије од вриједности и друге.

У циљу потпуног имплементирања најновије (Треће) директиве ЕУ, која се односи на ову проблематику, Министарство финансија је прихватило иницијативу Управе за спрјечавање прања новца и организован је рад на новим измјенама и допунама Закона о спрјечавању прања новца и финансирања тероризма. Тиме ћемо постићи да овај Закон буде до детаља усаглашен са поменутом директивом и прије крајњег рока, дакле краја 2007.године.

Тема семинара, садржај предвиђених предавања и компетентност предавача, указују на изузетну амбициозност и озбиљност коју ће имати ова дводневна едукација.
С друге стране, изражавам задовољство што се превасходно водило рачуна о квалитетном саставу учесника, тј. томе да најзначајнији субјекти у спрјечавању прања новца и финансирања тероризма добију неопходне информације о најновијим достигнућима на овом плану.

Зато оправдано очекујем да ће овај семинар дати нови импулс за даљи развој система борбе против прања новца и финансирања тероризма у нашој држави.

Желим вам успјешан рад и захваљујем на пажњи.''
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?