Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Потписан билатерални Споразум између Владе Црне Горе и Владе СР Њемачке у оквиру Париског клуба повјерилаца

Објављено: 16.11.2007. 21:29 Аутор: Насловна страна
Министар финансија Црне Горе др Игор Лукшић и амбасадор СР Њемачке Томас Шмит, потписали су данас Споразум између Владе СР Њемачке и Владе Црне Горе о преузимању Споразума о преузимању, смањивању и репрограмирању спољњег дуга, склопљеног 15. марта 2002. године између влада СР Њемачке и СР Југославије и о његовој истодобној измјени. Ријеч је о билатералном споразуму са СР Њемачком, у оквиру Париског клуба повјерилаца.

На основу препорука Секретаријата Париског клуба повјерилаца и Споразума између Србије и Црне Горе о регулисању чланства у међународним финансијским организацијама и о разграничењу финансијских права и обавеза, од 10. јула 2006. године, Министарство финансија је почело процес закључивања билатералних споразума са земљама кредиторима из Париског клуба, а у циљу формално правног разграничења обавеза између Црне Горе и Србије.

Билатералним Споразумом између Владе СР Њемачке и Владе ЦГ преузима се дуг Црне Горе, установљен Споразумом између влада СР Њемачке и СРЈ, који је потписан 15. марта 2002. Одредбама новог Споразума мијењају се само одређене одредбе досадашњег, док остале значајне одредбе које дефинишу каматну стопу, отплатни период, датуме плаћања, остају важеће из Споразума из 2002. године. У циљу реализације тог Споразума потписана су и два техничка споразума са њемачким кредиторима, КфW банком и њемачком агенцијом за осигурање Еулер Хермесом. Њемачка је иначе највећи повјерилац Црне Горе у оквиру Париског клуба, са укупним износом дуга од око 44,7 мил. еура.

На основу одредби Усаглашеног засписника са земљама Париског клуба о консолидацији спољнег дуга бивше СРЈ, потписаног 28. децембра 2001. у Паризу, Споразумом је предвиђена могућност да потраживања ОДА (званична развојна помоћ) у договору влада СР Њемачке и Црне Горе, може бити предмет конверзије дугова у корист пројеката за заштиту и очување човјекове околине, сузбијање немаштине и унапређења образовања. Код Њемачке, ОДА кредити износе око 13,2 мил. еура, налазе се у портфолиу КфW банке и тај износ може бити предмет конверзије дуга.

Споразум са СР Њемачком је трећи билатерални споразум који је Црна Гора потписала за чланицама Париског клуба од проглашења независности, послије споразума са Италијом и Аустријом. Париски клуб кредитора је други највећи ино повјерилац Црне Горе са укупним износом дуга од 136,4 мил. еура.

ПР СЛУЖБА
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?