Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Одржана друга тематска Јавна расправа о заштити животне средине

Објављено: 11.06.2007. 17:00 Аутор: Насловна страна
Министарство туризма и заштите животне средине у сарадњи са министарством за економски развој у суботу, 09. јуна организовало је другу тематску Јавну расправу о Нацрту Просторног плана РЦГ до 2020. год из области заштите животне средине. Јавна расправа је одржана у хотелу Планинка од 17-21 х. Јавној расправи присуствовало је 40 так градјана, који су дали 22 формална предлога. Расправу су пратила 4 републицка медија.

Уводно излагање су имали: Синиша Станковић представник Министарства за туризам и заштиту животне средине, Ратимир Мугоша координатор израде ПП-а, Миодраг Чановић, помоћник министра за енергетику, Василије Бушковић представик Обрадјивача плана, Веселин Перовић,представник Обрадјивача плана.

Истакнути су ресурси и потенцијали Жабљака: Национални парк „Дурмитор”, са канјоном Таре; изграђени туристички капацитети, те традиција И реноме Жабљака као центра за двосезонско коришћење; значајни комплекси шума и пашњака.
Приоритети развоја: Туризам, укључујући и специфичну понуду сеоског туризма; пољопривреда, оријентисана на развој сточарства; индустрија прераде дрвета (на постојећој локацији).
Након уводних излагања представника Министарства туризма и заштите животне средине, Министраства за економски развој, обрадјивача и аутора базних студија, почеле су дискусије стучне јавности.
Највише су истакнута слиједећа питања: отпор према преусмјеравању воде из Таре у Морачу; потреба да се одреди интензитет енергетског развоја Црне Горе у односу на еколошко-просторне принципе, критеријуме и захтијеве; контрадикторности у Плану као напр. Цијевна и Комарница; колики збиља проценат територије треба заштити; укључити област ловства у Плану; Неколико подруцја у улцињском крају (Ада Бојана, Велика плажа, Валданос, Порт Милена итд.) није довољно заштићено; могућност мораторијума на градњу на приморју до доношења плана; питање нелегалне девастације шума; боље препознавање одредаба НСОР ЦГ у државном просторном плану; Јасно прецизирати смјернице за планове нижег реда.
Поред домаћих стручњака, учествовали су и г. Петер Нелсон консултант УНДП-а и гдја. Силвиа Дворфс, из Канцеларије за одржви развој.
Након дискусија, представници обрадјивача и Министарства су одговарали на питања истакнута у дискусијама експерата.
На расправи је подијељено 28 примјерака плана.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?