- Влада Црне Горе
Министарство поморства Уредба о одржавању реда у лукама и на осталим дјел...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Уредба о одржавању реда у лукама и на осталим дјеловима обалног мора и унутрашњим пловним путевима
Објављено: 29.03.2006. • 21:00 Аутор: Насловна страна
ПРЕДЛОГ
На основу члана 89 став 1 Закона о поморској и унутрашњој пловидби (''Сл. лист СРЦГ'', бр. 19/78, 19/87, 22/90, 13/91 и "Сл. лист РЦГ", бр 48/91), Влада Републике Црне Горе, на сједници од ____ априла 2006. године, донијела је
У Р Е Д Б У
О ОДРЖАВАЊУ РЕДА У ЛУКАМА И НА ОСТАЛИМ ДЈЕЛОВИМА ОБАЛНОГ МОРА И УНУТРАШЊИМ ПЛОВНИМ ПУТЕВИМА
И - ОПШТЕ ОДРЕДБЕ
Члан 1
Овом уредбом прописују се услови и начин одржавања реда у лукама и на осталим дијеловима обалног мора и унутрашњим пловним путевима.
Члан 2
Ред у лукама и на осталим дијеловима обалног мора и на унутрашњим пловним путевима одржавају правна и физичка лица (у даљем тексту: лица) којима је лука, односно дио обалног мора или унутрашњи пловни пут дат на коришћење.
Члан 3
Надзор над одржавањем реда у лукама и на осталим дијеловима обалног мора, пристаништима и унутрашњим пловним путевима врши лучка капетанија (у даљем тексту: Капетанија).
Члан 4
У вршењу послова из члана 2 ове уредбе, Капетанија надзире нарочито:
1. пловидбу, пристајање, привезивање, одвезивање и сидрење бродова, чамаца, плутајућих објеката и других објеката који су оспособљени за пловидбу и који учествују у пловидби (у даљем тексту: пловни објекти);
2. укрцај и искрцај путника и терета;
3. постројења, уређаје, опрему и направе смјештене у луци и на осталим дјеловима обале, ако та постројења, уређаји, опрема и направе могу угрозити људске животе, пловидбу или загадити обалу и воду;
4. одржавање реда у купалиштима, купање, пливање, роњење и спортске активности на води;
5. одржавање чистоће обала и мора од загађења са пловних објеката;
6. поморску пилотажу.
Члан 5
Корисник луке дужан је објавити границе луке са сидриштем у наутичким публикацијама, као и означити акваториј луке јасно видљивом таблом са натписом "Лука", са њене морске и копнене стране, а копнени дио луке оградити одговарајућом оградом.
ИИ - РЕД У ЛУКАМА
Члан 6
Лице које управља пловним објектом приликом пловидбе, маневрисања, пристајања, привезивања, одвезивања и сидрења у луци и на сидришту дужно је те радње извести тако да не угрози људске животе, не загади море или не нанесе штету свом и другим пловним објектима, обали, направама, уређајима и постројењима сударом, ударом, насукањем, загађењем итд.
Члан 7
Пловни објекти не могу ометати јавни саобраћај у луци. Чамци и друга пловила са бродова, привезана или усидрена у луци могу се спуштати у море само уз претходно одобрење Капетаније.
Члан 8
Брод који се налази у луци мора бити спреман за маневрисање.
Изузетно од одредбе става 1 овог члана, Капетанија може на захтјев лица које управља бродом, одобрити поправак бродске машине у луци, а уз претходну сагласност корисника луке.
Члан 9
Риболов, спортске и друге активности могу се обављати у луци само на основу одобрења Капетаније, а уз сагласност корисника луке.
Захтјев за издавање одобрења из става 1 овог члана подноси се Капетанији најмање петнаест дана прије дана предвиђеног за обављање спортске или друге активности у луци.
Члан 10
Пловни објекат који се налази у луци или на сидришту, мора увијек бити сигурно привезан односно усидрен сагласно постојећим околностима.
По потреби, када је угрожена безбједност људских живота, пловних објеката или осталог, по наређењу Капетаније пловни објекти су дужни да исплове из луке или са сидришта, односно да уплове у луку, односно на сидриште.
На захтјев заповједника, Капетанија може пловном објекту дозволити упловљење на сидриште и сидрење, а ради безбједности пловног објекта, лица и терета на њима, до проласка невремена, односно до оправке квара уз асистенцију тегљача.
На захтјев заповједника, Капетанија може, пловном објекту дозволити упловљење у луку са или без тегљача, а ради спашавања људских живота и имовине на мору, на ризик и терет власника брода, те у сагласности са лицем које управља луком привезати или усидрити пловни објекат на одређеном мјесту у луци.
Члан 11
Везни конопи пловних објеката привезаних у луци не могу ометати пловидбу других пловних објеката и кретање лица и возила по оперативној обали.
Изузетно, ако не постоји друга могућност, Капетанија може дозволити привез бродова или чамаца на начин супротан одредби из става 1 овог члана.
Ако везни конопи пловних објеката привезаних у луци ометају пловидбу другим пловним објектима или кретање лица и возила по оперативној обали, исти везни конопи дању и ноћу морају бити означени флуоресцентном траком, а по потреби везне конопе попустити или затегнути, односно одвезати и послије завршеног пролаза поново затегнути или попустити, односно везати.
Одредбе ст. 1, 2 и 3 овог члана односе се и на сидрење пловних објеката у луци.
Члан 12
Ако испред или иза брода, привезаног уз оперативну обалу у луци може пристати други брод, на привезаном броду морају се ноћу, бијелим свијетлом видљивим са свих страна, означити прамац или крма, а по потреби и оба дијела брода.
Ако је брод привезан уз оперативну обалу у луци тако да су му крајњи дијелови истурени, ти дијелови се морају означити на начин утврђен у члана 11 став 3 ове уредбе.
Члан 13
Лице које управља бродом или чамцем дужно је, по наређењу Капетаније, дозволити да се уз бок брода, односно чамца којим управља, привежу један или више других бродова, односно чамаца и да преко тог брода, односно чамаца одржавају везу с обалом.
Начин везивања пловних објеката из става 1 овог члана одређује Капетанија.
Члан 14
Приликом одабирања мјеста за сидрење на сидришту луке, лице које управља бродом или чамцем мора водити рачуна о већ усидреним бродовима и чамцима, тако да сидрењем не омета пловидбу других бродова.
Ако брод или чамац омета пловидбу других пловних објеката на сидришту, Капетанија ће наредити да се тај брод односно чамац измјести на друго мјесто.
Лице које управља пловним објектом дужно је након сидрења обавијестити Капетанију о позицији сидрења.
Члан 15
Корисник луке, по претходном писменом обавјештавању и сагласношћу Капетаније, одређује пловном објекту који намјерава да уплови у луку мјесто за привез пловног објекта на оперативној обали или мјесто на лучком сидришту.
Капетанија може наредити заповједнику или власнику пловног објекта да се премјести на други вез, да се помакне, да напусти луку, да се усидри, пресидри, да плута на сидришту да напусти сидриште и плута на отвореном мору и да се потопи, уколико се том радњом смањује ризик по људске животе, имовину луке и ризик од загађења мора.
Капетанија неће дати сагласност за привез пловног објекта на мјестима из става 1 овог члана, ако би се тиме угрозили безбједност пловидбе, људски животи, објекти на обали и животна средина.
Члан 16
Корисник луке је дужан да обезбиједи редовно обављање обавезне пилотаже од мјеста укрцаја пилота до мјеста на оперативној обали одређеног за везивање сваког брода и обратно.
Члан 17
Капетанија ће ускратити сагласност за привез или сидрење пловних објеката на оперативној обали или мјесту за сидрење када прими накнадно обавјештење од корисника луке да се тиме угрожава безбједност пловидбе, људских живота и објеката на обали или на мору, као и ако је пловни објекат у таквом стању да би се тиме загадило море.
Ако Капетанија ускрати сагласност, у смислу става 1 овог члана, иста може поступити у складу са чланом 15 став 2 ове уредбе.
Члан 18
Корисник луке је дужан да чисти водене површине и морску обалу у луци и сидриштима од зауљаних и других материја, контролише и редовно одржава дубину у луци и на сидриштима, те да редовно одржава оперативне обале, уређаје и опрему на њима.
Заповједник или власник пловног објекта је дужан да чува отпадна уља до доласка у луку, гдје их је дужан предати.
Члан 19
Пловни објекти се растављају (касирају), само у бродоградилиштима или резалиштима.
Изузетно од одредбе става 1 овог члана, корисник луке, уз сагласност Капетаније, може одобрити да се пловни објекат растави у луци.
Члан 20
Насукани, неупотребљиви или потонули пловни објекат, може се држати у луци само на основу одобрења корисника луке, уз сагласност Капетаније.
Ако пловни објекат из става 1 овог члана угрожава безбједност пловидбе или постоји опасност загађења мора, власник пловног објекта дужан је, на захтјев Капетаније, премјестити пловни објекат из луке на мјесто које одреди Капетанија.
Ако власник пловног објекта не поступи по захтјеву Капетаније из става 2 овог члана, Капетанија може наредити кориснику луке да тај пловни објекат премјести из луке на мјесто које она одреди, и то на терет пловног објекта.
У случају да посада напусти брод, Капетанија ће утврдити чињеницу да је брод напуштен, те наредити чување брода кориснику луке.
Корисник луке је дужан чувати брод којем је Капетанија забранила испловљење као и по основу изричитог налога надлежног суда.
Пловни објекат у распреми може се држати у луци само на основу одобрења корисника луке, уз сагласност Капетаније, ако се тиме не угрожавају људски животи, безбједност пловидбе и околина.
Члан 21
Капетанија ће за сваки пловни објекат посебно одредити, у сагласности са заповједником брода, начин упловљења/испловљења тих пловних објеката у/из луке у случајевима када штрајкују пилоти, чланови посаде реморкера или привезивачи.
Члан 22
Ако лице, које управља пловним објектом примијети да у луци има предмета који угрожавају безбједност људских живота и пловидбе или који могу оштетити друге пловне објекте, лучке објекте, направе, уређаје и постројења или загадити море, дужни су о томе одмах обавијестити Капетанију и корисника луке.
Члан 23
Корисник луке и друго правно лице или грађанин може извлачити, доковати или спуштати пловни објекат у воду на подручју луке, само уз претходну сагласност Капетаније.
Члан 24
О пловном објекту који је привезан у луци стара се његов власник и он одговара за штету коју почини лицима, другим пловним објектима, обали, уређајима, направама или постројењима.
Члан 25
Ако пловни објекат изгуби дио опреме или терета у луци, лице које управља пловним објектом дужно је одмах о томе обавјестити Капетанију, уз назначење позиције догађаја.
Члан 26
Док се на поморском техничком пловном објекту налази пловни објекат, мора се око истог поставити заштитна плутајућа брана.
Члан 27
Лице које управља бродом дужно је благовремено затражити асистенцију тегљача за намјеравани маневар.
Када више бродова истовремено траже асистенцију тегљача, а нема довољно тегљача или када је угрожена безбједност пловидбе или људски животи или може доћи до загађења мора, Капетанија одређује редосљед тегљача.
Члан 28
Тегљење у луци обавља се само на захтјев лица које управља пловним објектом и са бројем тегљача које оно затражи.
Изузетно од одредбе став 1 овог члана, у случају невремена, претрпаности луке, истовременог маневрисања више бродова или ако брод превози опасне терете и у другим оправданим случајевима, Капетанија може одредити број тегљача који се морају користити за одређени маневар бродом.
Члан 29
Забрањено је у луци:
1. на било који начин угрожавати људске животе, безбједност пловидбе и околину;
2. закрчити направе за привез и приступ њима;
3. премјештати, мијењати или уклањати везове, сидра и уређаје другог пловног објекта без сагласности заповједника односно водитеља чамца, осим када је то потребно ради спречавања непосредне штете или кад је то у интересу пристајања другог пловног објекта;
4. везивати пловне објекте за пловидбене и друге ознаке, направе и уређаје који нијесу намијењени за привез и кретати се по њима;
5. неовлашћено постављати, премјештати, мијењати, уклањати или оштећивати пловидбене и друге ознаке или направе за привез;
6. оштећивати оперативне обале сударом, ударом, потапањем, неправилним оптерећивањем брода при укрцају/искрцају терета, у односу на уздужни или попречни стабилитет брода, тешким возилима, смјештањем предмета преко допуштеног оптерећења, забадати у обалу клинове, греде и слично, као и уклањати камење с обалних зидова или обављати било коју другу радњу, којом се наноси штета оперативним обалама, лукобранима, уређајима и направама на тим обалама;
7. заваривати, ложити ватру на отвореном огњишту на обали или на пловном објекту, спаљивати отпад на пловном објекту или палити ватру на поклопцима и на направама за привез или било којом радњом проузроковати пожар или експлозију на пловном објекту, обали, уређајима и направама на њој;
8. чистити, стругати или бојадисати надводни или подводни дио оплате брода у пливајућем стању изузев имена брода, загазница и ознаке надвођа;
9. загађивати море, опасним или штетним материјама са бродова и других транспортних средстава, загађивати ваздух испуштањем прашине, дима или гасова изнад дозвољених количина утврђених посебним прописима;
10. држати у погон бродски пропелер, осим ради обављања потребног маневра брода;
11. купати се, ронити, глисирати, вући скије или учити скијање на води;
12. држати чамац на којем се не обављају радови или држати било какав материјал на мјесту одређеном за извлачење чамца на обалу;
13. постављати риболовне мреже и други риболовни прибор у луци, на улазу у луци и сидришту, те изловљавати рибе и друге морске животиње;
14. оштећивати подводне каблове и цјевоводе;
15. упловљавати пловним објектом у подручје лучког акваторија, гдје постоји гранични прелаз, осим на доласку из иностранства;
16. на страном броду, односно пловном објекту, за вријеме његовог боравка у луци, не вијати заставу своје државне припадности, као и заставу наше земље;
17. пловним објектом упловити/испловити у/из луке, без пилота и употребе одговарајућег броја тегљача ако се ради о обавезној пилотажи;
18. загадити море и оперативну обалу теретом са бродова, других транспортних средстава и инсталација;
19. испловити /упловити из/у луке без минималног броја чланова посаде, те без прописаних уређаја и опреме;
20. испловити/упловити из/у луке ако чланови посаде штрајкују;
21. пловити ван одређених сепарационих зона и не јавити се Капетанији са одређених извјештајних тачака;
22. вршити манипулацију опасним и штетним материјама снабдијевање горивом јахти и чамаца, осим на, за то одређеним мјестима;
23. сидрити и рибарити на мјестима забрањеним за сидрење и рибарење;
24. забрањено је без одобрења Капетаније помицати или премјештати брод у луци или на сидришту;
25. забрањено је укрцавање/искрцавање путника и терета на непрописан начин;
26. обављати на пловном објекту радове, поправке и реконструкције оплате, палубе, опреме и машине изван уобичајених послова.
Радње из става 1 тач. 3, 7, 8, 10 и 11 овог члана, могу се обављати у луци само на основу
одобрења корисника луке уз сагласност Капетаније.
Радње из става 1 тач. 1, 7, 8, 9, 11 и 26 овог члана, забрањено је обављати и на сидришту луке.
Радње из става 1 тач. 3, 7, 8, 10, 11 и 26 овог члана, могу се обављати у бродоградилиштима, а у осталим лукама само на основу одобрења корисника луке уз сагласност Капетаније.
Члан 30
Пловни објекти који долазе у луку не могу ометати маневрисање пловних објеката који одлазе из луке.
Пловни објекти кад долазе у луку, односно кад одлазе из луке и за вријеме пловидбе у луци, морају пловити сигурносном брзином, тако да таласи изазвани њиховом пловидбом не наносе штету другим пловним објектима и уређајима у луци.
На истакнути знак за смањење брзине пловни објекти дужни су, поред других пловних објеката и објеката које треба заштитити од таласа, те поред мјеста гдје се обављају обални или подводни радови, пловити најмањом брзином, тако да таласи изазвани пловидбом не ометају радове и не нанесу штету.
Члан 31
Лице које управља пловним објектом дужно је, у складу са Међународним правилником о безбједности бродова и лучких постројења (ИСПС кодом) најавити долазак 24 часа прије приспјећа на сидриште Капетанији и лицу за безбједност луке, а у оправданим случајевима не краће од два сата.
У случају оправдане спријечености, пријава доласка пловног објекта мора се поднијети најкасније у року од шест часова од привезивања уз оперативну обалу, односно у року од дванаест часова од доласка на лучко сидриште.
Приликом пријаве доласка у луку, лице из става 1 овог члана дужно је пријавити Капетанији и сваки ванредни догађај који се деси за вријеме путовања који угрожава безбједност пловидбе и људских живота, те ако је примијећено загађење мора.
Капетанија, на основу пријаве доласка у луку издаје пловном објекту Одобрење за слободан саобраћај с обалом.
Ако пловни објекат уплови у луку у вријеме када Капетанија односно Лучка испостава(у даљем тексу: Испостава) не ради, пријава доласка и одласка пловног објекта подноси се Капетанији Испостави почетком радног времена.
Ако пловни објекат из става 5 овог члана, уплови у луку или марину у којој нема Капетаније Испоставе, пријава доласка или одласка подноси се надлежној Капетанији путем поште у року од 24 часа.
Лице из става 1 овог члана дужно је, прије одласка пловног објекта из луке пријавити одлазак Капетанији.
Пријава одласка подноси се најкасније један час прије одласка пловног објекта.
Капетанија на основу пријаве одласка брода издаје дозволу одласка брода.
Забрањено је пловном објекту који долази из иностранства, комуницирати са обалом прије добијања одобрења за слободан саобраћај, односно броду који испловљава из луке да комуницира са обалом послије добијања дозволе одласка брода.
Забрањено је броду, односно пловном објекту, испловљење из луке или са сидришта, без дозволе одласка брода односно пловног објекта.
Члан 32
Одобрење за слободан сабраћај с обалом морају тражити и пловни објекти који долазе из домаће луке ако су током путовања дошли у физичку везу са пловним објектом који долази из иностранства.
На пловном објекту, који подлијеже обавези тражења одобрења за слободан саобраћај с обалом, мора се прије доласка у луку истаћи застава државне припадности, домаћа застава и карантински знак.
Члан 33
Одобрење за слободан саобраћај с обалом садржи: име брода, заставу припадности, позивни знак, ИМО број, ММСИ број, луку уписа, бруто тонажу, име и презиме заповједника, име/назив власника брода, име/назив агента, датум доласка у луку, претходну луку пристајања и врсту терета, укупан број лица на броду.
Дозвола одласка брода садржи: име брода, бруто тонажу, заставу припадности, позивни знак, ИМО број, ММСИ број, луку уписа, име и презиме заповједника, укупан број лица, као и прву одредишну луку.
Члан 34
Уз пловни објекат, који још није добио одобрење за слободни саобраћај с обалом, може пристати:
1. брод, односно чамац за јавне сврхе;
2. брод, односно чамац ради пружања помоћи или спасавања, али само за вријеме док је то потребно;
3. тегљач ради тегљења, уз искључење било каквог додира с члановима посаде тегљеног пловног објекта;
4. пилотски брод, односно чамац ради пилотирања, уз услов да само пилот смије ступити на односни пловни објекат.
Члан 35
Када пловни објекат доплови у луку, а постоји сумња да на том објекту има лица која болују од заразне болести, Капетанија ће о томе обавјестити надлежни санитарни орган ради прегледа пловног објекта.
До извршења прегледа и одлуке од стране санитарног органа из става 1 овог члана, Капетанија може забранити искрцавање лица која се налазе на том пловном објекту.
Члан 36
Лице које управља пловним објектом који долази из иностранства мора приликом пријаве доласка Капетанији предати општу изјаву, изјаву о здравственом стању лица на броду, извадак пописа посаде и књигу пописа посаде, а уколико превози путнике и попис путника. Уколико брод долази из домаће луке, Капетанији се не мора предати изјава о здравстеном стању лица на броду.
Општа изјава садржи: име и врсту брода, заставу, податке о регистрацији брода, тонажу, име и презиме заповједника брода, име/назив агента, кратак опис терета, број чланова посаде, број путника, кратак опис путовања, дан и час доласка односно одласка из луке, лука доласка/одласка, мјесто брода у луци.
Попис посаде садржи: име и заставу брода, име и презиме чланова посаде, држављанство, датум и мјесто рођења, звање и дужност, број и мјесто издавања поморске књижице, луку и датум доласка брода.
Попис путника садржи: име и заставу брода, име и презиме путника, држављанство, датум и мјесто рођења, луку укрцаја, луку искрцаја, датум и луку доласка брода.
Општа изјава, попис посаде и попис путника морају нарочито у погледу садржаја, потписника и техничких појединости бити онакви како су прописани Конвенцијом о олакшицама у међународном поморском саобраћају из 1965 године ( ИМО ФАЛ Цонвентион 1965).
Члан 37
Лице које управља пловним објектом који обавља међународна путовања или обавља саобраћај између домаћих лука, мора приликом пријаве одласка предати Капетанији општу изјаву, изјаву о терету, изјаву о бродским залихама, попис посаде и попис путника.
Члан 38
Ако Капетанија утврди да се на пловном објекту, који намјерава испловити из луке налазе лица која нијесу уписана у попис посаде, односно попис путника или да бројно стање путника на путничком броду не одговара исказу бројног стања путника, забраниће броду да исплови из луке.
Капетанија ће забранити броду да исплови из луке и у случају када утврди да извадак пописа посаде не одговара стању приказаном у попису посаде.
Забрана из ст. 1 и 2 овог члана траје док се књига пописа посаде или пописа путника не усклади са стварним стањем на броду.
Члан 39
Ако Капетанија утврди да је пловни објекат, који намјерава испловити из луке, укрцао већи број путника или већу количину терета него што је дозвољено или да је терет укрцан, сложен и осигуран тако да угрожава безбједност пловног објекта и лица на њему, забраниће пловном објекту испловљење док се не искрцају прекобројни путници, односно док се терет не укрца, сложи и осигура на прописани начин.
Члан 40
Ако због неповољних временских прилика може бити угрожена безбједност пловног објекта, лица и терета на њему, Капетанија ће забранити да пловни објекат уплови у луку, односно исплови из луке.
Члан 41
Након завршеног укрцаја односно искрцаја терета или путника, сваки пловни објекат у луци мора бити спреман да исплови по истеку времена потребног за припрему пловног објеката за пловидбу, по лучким узансама. На захтјев лица које управља луком, пловни објекат мора испловити или се премјестити, по истеку времена потребног за припрему пловног објекта за пловидбу.
Изузетно од одредбе става 1 овог члана, на захтјев лица које управља пловним објектом Капетанија може одобрити и дуже вријеме за припрему пловног објекта за пловидбу на истом или другом везу односно сидришту којег одреди корисник луке, ако се ради о радњама везаним за безбједност пловидбе.
Члан 42
Кад се брод налази у луци, на њему се мора налазити онолико чланова посаде колико је потребно да се у случају опасности може управљати бродом тако да се омогући његово спасавање, а најмање 1/3 од минималног броја чланова посаде.
На броду из става 1 овог члана, међу члановима посаде морају се налазити по један официр палубе и машине, а ноћу и бродска стража, што одређује заповједник.
Кад се брод налази на сидришту на њему мора бити посада у саставу у којем се обавља служба на броду у пловидби.
Члан 43
Када се рибарски брод налази у луци, на њему се мора налазити најмање по један члан посаде службе палубе и машине. Ако су ови бродови у групама и привезани уз бок један другоме, на свака три брода мора се налазити најмање два члана посаде службе палубе и машине са овлашћењем члана пловидбене страже или члана пловидбене страже у машини.
Изузетно, Капетанија може, ако то дозвољавају услови смањити број чланова посаде на бродовима из става 1 овог члана.
Када се рибарски чамци налазе на оперативној обали у луци, на свака три чамца мора се налазити најмање један члан посаде.
Члан 44
Лице које управља пловним објектом дужно је пријавити Капетанији нестанак или самовољно напуштање пловног објекта од стране члана посаде и сваку другу промјену у саставу посаде одмах по настанку промјене.
Члан 45
На броду који се снабдијева погонским горивом у луци дању се мора виорити црвена застава на најистакнутијем мјесту, а ноћу укључити црвено свијетло видљиво са свих страна хоризонта и држати затворени сви палубни отвори. Посада и средства за гашење пожара морају бити у стању приправности.
Прије почетка снабдијевања погонским горивом, заповједник брода о томе обавјештава Капетанију и корисника луке.
Члан 46
На пловном објекту који борави у луци забрањено је обављање радње, која може проузроковати пожар или нанијети штету другим пловним објектима, обали, лучким направама, уређајима и постројењима и друго.
Бродска сирена смије се употребљавати и заставни накит виорити у луци само по претходном одобрењу Капетаније. Изузетно у случају нужде или опасности, бродска сирена може се употребљавати и без претходног одобрења Капетаније.
Брод који обавља међународна путовања не смије се везати у луци без постављања направа за заштиту од мишева.
Члан 47
Чишћење бродова и чамаца намијењених за привредне сврхе од опасних гасова (дегазација) и од глодара (дератизација, те фумигација терета) у луци може се према одобрењу корисника луке, и уз претходну сагласност Капетаније, обављати само на, за то одређеним мјестима, на одређени начин и у одређено вријеме.
Остала чишћења бродова и чамаца, при којима нема опасности од незгода и загађења мора (дезинфекција, дезинсекција и сл.) могу се, на уобичајени начин обављати на сваком мјесту у луци и у свако вријеме.
Корисник луке дужан је осигурати прихват отпадака насталих приликом чишћења и редовне употребе брода.
Капетанија ће забранити испловљење пловног објекта који на палуби имају остатке терета и других чврстих и течних отпадака.
Члан 48
Корисник луке дужан је омогућити пловном објекту првенство веза у луци када су угрожени људски животи или безбједност пловидбе.
Првенство веза уз оперативну обалу у луци имају бродови који превозе путнике и бродови редовних линија с објављеним редом пловидбе.
Изузетно од одредбе из става 2 овог члана, кад одређени брод због посебних разлога мора добити предност (лако покварљиви терет, хаварија брода, расположиви лучки капацитети и сл.), може се одредити другачији ред првенства веза бродова. Корисник луке дужан је обавијестити Капетанију о разлозима због којих је измијењен ред веза бродова.
Члан 49
Корисник луке ће омогућити долазак и одлазак бродовима запосленим на уклањању опасности, чишћењу или заштити од загађења или другим операцијама потребним за обезбјеђење безбједности пловидбе, безбједности становништва или заштите морске околине.
Члан 50
Када брод намјерава да сврати у луку само са циљем искрцаја болесног или повријеђеног члана посаде, путника или другог лица ради пружања хитне медицинске помоћи, заповједник мора, што је раније могуће обавјестити лучке власти дајући што је више могуће детаља о болести или повреди као и идентитету и статусу болесног односно повријеђеног лица.
Лучке власти ће, када је год могуће директном комуникационом везом или другим најбржим начином, прије доласка брода обавјестити заповједника о процедури и документима потребним за правовремен искрцај болесног или повријеђеног лица као и отпрему брода без задржавања.
Броду који скреће у луку ради искрцаја болесног или повријеђеног лица и намјерава одмах испловити, лучке власти неће тражити документе наведене у члану 31 ове уредбе, са изузетком здравствене изјаве и ако је то потребно, опште изјаве.
Члан 51
Брод који је искрцао опасне материје у течном и гасовитом стању мора имати свједочанство о извршеној дегазацији, уколико укрцава други терет или иде на поправак у складу са Међународним поморским правилником о опасним теретима (ИМДГ Цоде)
Члан 52
Искрцавање терета или снабдијевање пловног објекта погонским горивом или другим материјалом у луци не може започети прије него се искрцају путници.
Укрцавање путника на пловни објекат може започети када је завршено укрцавање терета и пошто се пловни објекат снабдије погонским горивом или другим потребним материјалом.
Путници и њихов пртљаг не могу се укрцавати ни искрцавати преко бродске ограде.
Члан 53
Ивични обални простор у луци мора бити стално слободан, а у дијелу луке гдје се обавља укрцај/искрцај путника мора бити и посебно ограђен или видно обиљежен.
Ширину ивичног обалног простора одређује корисник луке уз сагласност Капетаније.
Члан 54
Корисник луке и лице које управља пловним објектом, приликом укрцавања, искрцавања и прекрцавања терета и путника, морају предузети потребне мјере у циљу отклањања опасности за безбједност људи и имовине, као и заштиту мора од загађења.
Приликом манипулације са расутим теретом (пијесак, житарице, руде и сл.), мора се поставити платно или одговарајуће заштитно средство између пловног објекта и обале, између два пловна објекта или на други начин спријечити расипање терета.
Приликом манипулација осталим генералним теретом између пловног објекта и обале, као и између два пловна објекта мора се поставити одговарајућа заштитна мрежа.
По завршеном укрцавању, искрцавању или прекрцавању терета, носилац посла дужан је очистити коришћени дио обалног простора.
Члан 55
Укрцавање, односно искрцавање путника с оперативне обале на пловни објекат у луци обавља се на дијелу обале који је за то одређен и то преко прописаних мостова или степеница, које обезбјеђују пловни објекат.
На дијелу обале који је одређен за укрцавање и искрцавање путника, корисник луке дужан је обезбједити мјесто за привез пловног објекта и слободан простор за приступ путника. Корисник луке дужан је тај дио обале ноћу освијетлити.
Изузетно од одредбе става 1 овог члана, путници се могу укрцавати и искрцавати и чамцем који се не смије приближити броду прије завршетка његовог маневра.
Капетанија одређује услове које мора испуњавати чамац из става 3 овог члана.
Члан 56
Заповједници или власници пловних објеката морају се приликом укрцавања, односно искрцавања путника и терета придржавати слиједећих мјера:
1. отвор ограде не може се отварати прије привезивања пловног објекта уз обалу, односно прије него се пловни објекат не заустави, а мора се затворити прије него се пловни објекат одвеже;
2. мост за укрцавање, односно искрцавање путника и терета мора бити безбједно постављен, мора имати довољно јаке бочне ограде, на поду причвршћене попречне летвице. Ноћу мора бити добро освијетљен;
3. степенице на боковима пловних објеката, заједно са помоћним мостом који повезује степенице с обалом, морају бити сигурно причвршћене за брод, а бочне ограде имати довољно јаке и сигурно усађене стубове са затегнутним конопима који их везују, а ноћу степенице добро освијетљене и испод њих се увијек мора налазити одговарајућа сигурносна мрежа;
4. гротло складишта и сви палубни отвори морају бити ограђени и тако затворени да се преко или поред њих може сигурно пролазити;
5. на мосту или на степеницама за вријеме укрцавања, односно искрцавања путника мора бити присутан најмање један члан посаде службе палубе, коме мора бити на дохват колут за спасавање са одговарајућим конопом.
6. рампа на бродовима-трајектима која уједно служи за укрцај и искрцај путника и возила не смије се отворити прије него што је брод-трајект везан уз обалу односно прије него што се брод заустави, а мора се чврсто затворити прије одвезивања.
Члан 57
Приликом укрцаја и искрцаја возила са брода-трајекта, у возилу се смије налазити само возач.
Возила укрцана на брод-трајект морају се смјестити тако да је између њих обезбијеђен пролаз за посаду и путнике, те да су одговарајућим средствима (клинови и сл.), осигурана од помицања за случај невремена. Размак између возила за пролаз посаде и путника мора бити довољан за несметан пролаз посаде и путника, те за безбједно везање и осигурање возила.
Возила се искрцавају са брода-трајекта послије завршеног искрцаја путника.
Прије него што брод-трајект исплови из луке и за вријеме пловидбе, врата за улаз односно излаз возила морају бити потпуно затворена и осигурана од отварања, што се уписује у бродски дневник.
Одредбе овог члана односе се и на скеле.
ИИИ РЕД НА ОСТАЛИМ ДИЈЕЛОВИМА ОБАЛНОГ МОРА, ПРИСТАНИШТИМА И УНУТРАШЊИМ ПЛОВНИМ ПУТЕВИМА
Члан 58
Одредбе ове уредбе о одржавању реда у лукама, сходно се примјењују на одржавање реда на осталим дијеловима обалног мора, пристаништима и унутрашњим пловним путевима, ако овом уредбом није друкчије одређено.
Члан 59
Пловни објекат приликом пловидбе на унутрашњим пловним путевима, поред незаштићених обала и мјеста гдје се изводе обални или подводни радови, дужни су пловити сигурносном брзином да таласи изазвани његовом пловидбом не угрозе и не нанесу штету другим пловним објектима, обалама, направама, уређајима, постројењима и опреми на обали или на мору, као и обалним или подводним радовима.
Члан 60
Објекти и средства усидрена или причвршћена за дно мора, платформе за истраживање и експлоатацију подморја и сл., те други објекти који ометају пловидбу, морају бити и дању и ноћу прописно означени, како је то одређено посебним прописима и Међународним удружењем управа за свјетлосну сигнализацију светионике (ИАЛА ).
Услове и начин пловидбе бродова и чамаца поред објеката из става 1 овог члана, одређује Капетанија.
Члан 61
Корисници или власници објеката или средстава изграђених или постављених на обали или обалном мору, дужни су их одржавати у стању које не представља опасност за људске животе и безбједност пловидбе као и загађења мора. Ако такви објекти или средства угрожавају или могу угрозити људске животе, безбједност пловидбе или загадити море, Капетанија ће одредити мјере које се морају предузети да се ти објекти односно средства доведу у исправно стање, или ће наредити њихово уклањање.
Ако се на објектима и средствима изграђеним или постављеним на обали налази ноћно спољашње освјетљење, на светиљкама се морају поставити штитници према пловном путу.
Члан 62
Спортске и друге активности могу се обаљати на пловном путу само уз претходно одобрење Капетаније.
Захтјев за издавање одобрења из става 1 овог члана, мора се поднијети Капетанији најмање 15 дана прије дана почетка спортске или друге активности.
У одобрењу из става 1 овог члана, Капетанија одређује мјере које се морају предузети приликом обављања спортске или друге активности на пловном путу.
Члан 63
Пловним објектима намијењеним за превоз путника и терета, глисерима, пловилима на водени млазни погон (скутер, јет-ски и сл.) односно на ваздушни јастук забрањена је пловидба, пристајање, сидрење и пристајање насукивањем на уређеним, изграђеним и природним купалиштима.
Укрцај и искрцај путника и терета на пловном објекту може се привремено обављати и изван луке на одређеним мјестима уз обалу, на којима постоји сигуран привез, а водени простор има дубину и ширину која је потребна за маневрисање пловним објектом.
Министарство утврђује да ли постоје услови из става 2 овог члана и издаје одобрење.
Члан 64
Пловни објекти, осим оних из члана 63 ове уредбе, приликом пловидбе обалним морем, не могу се приближити обали и то:
1. бродови који обављају јавни превоз, на удаљености мањој од 300 м;
2. бродови, јахте и глисери за спорт и рекреацију, на удаљености мањој од 200 м;
3. чамци на моторни погон и једра, свих категорија, на удаљености мањој од 50 м;
4. чамци на весла, сандолине, педалине, даске и др. без моторног погона, без ограничења.
Изузетно од одредбе става 1 овог члана, бродови и чамци на моторни погон могу пловити и на мањим удаљеностима од обале, ако то захтијева конфигурација пловног пута, али су при том дужни пловити сигурносном брзином.
У воденом простору поред купалишта чамци морају пловити на удаљености већој од 50 м од ограде уређеног или изграђеног купалишта, односно 150 м од обале природног купалишта.
Глисери и чамци на млазни погон (скутер, јет-ски и сл.) односно на ваздушни јастук могу глисирати само на удаљености већој од 200 м од обале и то на подручју на којем то није забрањено.
Подручја, на којима је пловним објектима наведеним у ставу 4 овог члана, забрањено глисирање, као и начин означавања таквих подручја, одређује Капетанија.
Члан 65
Забрањено је пливање изван ограђеног воденог простора уређеног или изграђеног купалишта и на удаљености већој од 100 м од обале природног купалишта.
Изузетно од одредбе става 1 овог члана, пливање је дозвољено и на удаљености већој од 100 м од обале у воденом простору природног купалишта, које по својој конфигурацији онемогућава пловидбу (плићаци, спрудови, хриди, гребени и сл.)
Члан 66
Полијетање и слијетање падобраном и авионом као и коришћење полигона за обуку на пловилима на водени млазни погон дозвољено је само са / на прописано обиљежених површина.
Обиљежавање врши правно или физичко лице које је добило концесију, на начин који одреди Капетанија.
Члан 67
Лица која обављају подводни риболов или неку другу активност под водом, морају за вријеме роњења по воденој површини за собом повлачити жути или наранџасти балон, пречника који не може бити мањи од 30 цм.
Ако се одржава спортско такмичење у подводном риболову или некој другој активности под водом, начин означавања такмичара и простора за такмичење одређује Капетанија.
Члан 68
Бродови и чамци не смију пловити ноћу ако пловни путеви нијесу прописано обиљежени.
Члан 69
Пловни објекти у пловидби обалним морем морају се придржавати Међународних правила о избјегавању судара на мору.
ИВ КАЗНЕНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 70
Новчаном казном од десетоструког до двјестаструког износа минималне зараде у Републици Црној Гори, казниће се за поморски прекршај, односно прекршај унутрашње пловидбе орган, правно лице и предузетник ако:
1. не означи акваториј луке, на начин прописан чланом 5 ове уредбе;
2. у луци обавља риболов, спортске и друге активности без одобрења (члан 9 става 1);
3. без сагласности Капетаније дозволи да се брод, односно чамац привеже уз оперативну обалу у луци, односно пристаништу или усидри на сидришту (члан 15 став 1);
4. не обезбиједи обављање обавезне пилотаже на начин прописан чланом 16 ове уредбе;
5. површине у луци, обалном мору и сидришту не чисти од уљних материја и не испуњава друге прописане обавезе (члан 18 став 1);
6. без одобрења раставља брод у луци, односно пристаништу (члан 19 став 2);
7. насукани, напуштени од власника и посаде или потонули пловни објекат држи без одобрења у луци, односно пристаништу или ако такав пловни објекат на захтјев Капетаније не премјести из луке, односно пристаништа (члан 20 ст. 1 и 2);
8. пловни објекат у распреми држи у луци, односно пристаништу без одобрења корисника луке (члан 20 став 4);
9. не пријави Капетанији извлачење, доковање или спуштање брода у воду на подручју луке или ако чамац извлачи и држи на мјестима на подручју луке која нијесу за то одређена (члан 23);
10. чамац у луци почини штету другим чамцима, обали, уређајима, направама и постројењима у луци (члан 24);
11. не постави заштитну плутајућу брану око техничког пловног објекта док се на истом налази брод односно чамац (члан 26);
12. се не придржава реда тегљења који одреди Капетанија или ако одбије да обави тегљење брода у луци, односно пристаништу (чл. 27 и 28);
13. поступи противно одредбама члана 29 ове уредбе;
14. поступа противно одредбама члана 41 ове уредбе;
15. не осигура прихват одпадака са пловила у луци (члан 47 став 3)
16. онемогући привез пловног објекта у луци, односно пристаништу када су угрожени људски животи или безбједност пловидбе (члан 48 став 1)
17. се не придржава првенства привеза бродова уз оперативну обалу у луци, односно пристаништу или не обавијести Капетанију о разлозима измијењеног реда привеза бродова (члан 48 ст. 2 и 3);
18. поступа супротно одредбама члана 49 ове уредбе;
19. искрцавање терета или снабдијевање пловног објекта погонским горивом или другим материјалом започне прије него се искрцају путници (члан 52 став 1);
20. ако обални ивични простор у луци, односно пристаништу не држи стално слободним (члан 53 став 1);
21. поступа противно одредбама члана 54 ове уредбе;
22. не обезбиједи пловном објекту мјесто за привез, слободан простор за приступ путника или ноћу не освијетли обалу у луци, односно пристаништу (члан 55 став 2);
23. направе, уређаји и друге објекте усидрене или причвршћене за дно обалног мора, односно унутрашњег пловног пута прописно не означи (члан 60 став 1);
24. уређаје и направе изграђене или постављене у обалном мору, односно унутрашњим пловним путевима не одржава у стању које не представља опасност за људске животе или безбједност пловидбе или не спроведе мјере које одреди Капетанија (члан 61 ст. 1 и 2);
25. обавља спортске и друге активности без претходног одобрења Капетаније (члан 62 став 1);
26. поступа супротно одредбама члана 66 ове уредбе;
27. приликом спортског такмичења у подводном риболову или некој другој активности под водом, не означи учеснике у такмичењу на начин како то одреди Капетанија (члан 67 став 2);
28. поступа противно одредби члана 68 ове уредбе;
29. поступа супротно одредби члана 69 ове уредбе.
За поморски прекршај, односно прекршај унутрашње пловидбе из става 1 овог члана казниће се физичко лице и одговорно лице у предузећу или другом правном лицу новчаном казном од једне четвртине до десетоструког износа минималне зараде у Републици Црној Гори.
Члан 71
Новчаном казном од једне четвртине до десетоструког износа минималне зараде у Републици Црној Гори казниће се за поморски прекршај, односно прекршај унутрашње пловидбе лице које управља пловним објектом, односно лице које га замјењује или одговорни члан посаде и физичко лице, ако:
1. поступа супротно одредбама члана 6 ове уредбе;
2. пловним објектом омета јавни саобраћај у луци, односно пристаништу (члан 7);
3. брод који се налази у луци, односно пристаништу није спреман за маневрисање или ако се поправаља без одобрења Капетаније (члан 8);
4. пловним објектом обавља риболов, спортске и друге акривности без одобрења (члан 9 став 1)
5. пловни објекат у луци није привезан на начин и под условима како је то прописано у члану 10 ст. 1 и 2 ове уредбе;
6. поступа противно одредбама члана 11 ове уредбе;
7. не означи прамац, крму или оба дијела брода на начин утврђен у члану 12 ове уредбе;
8. и поред наређења Капетаније, не дозволи да се уз бок његовог брода, односно чамца привеже један или више других бродова, односно чамца или не дозволи одржавање везе с обалом преко његовог брода, односно чамца (члан 13);
9. сидрењем брода или чамца у луци, односно пристаништу омета пловидбу других бродова, односно чамаца или не поступи по наређењу Капетаније (члан 14);
10. и поред забране Капетаније пристане или усидри брод у луци (члан 17);
11. поступа супротно одреби члана 18 став 2 ове уредбе;
12. не обавијести Капетанију или корисника луке да у луци има предмета који угрожавају безбједност пловидбе који могу оштетити бродове, чамце, лучке објекте, направе, уређаје и постројења (члан 22);
13. приликом извлачења, доковања или спуштања брода у воду на подручје луке, односно пристаништа не предузме мјере безбједности које одреди Капетанија или ако извлачи или држи чамац на подручју луке, односно пристаништа на мјесту које није одредио корисник луке, односно пристаништа (члан 23);
14. чамац у луци причини штету другим чамцима, обали, уређајима и постројењима у луци (члан 24);
15. не пријави Капетанији губитак опреме или терета с пловног објекта у луци, односно пристаништу (члан 25);
16. поступа противно одредбама члана 27 ове уредбе;
17. одбије наређење Капетаније да користи тегљач за одређени маневар у луци, односно пристаништу (члан 28);
18. поступа противно одредбама члана 29 ове уредбе;
19. у луци, односно пристаништу пловним објектом не плови на начин утврђен чланом 30 ове уредбе;
20. поступа противно одредбама члана 31 ове уредбе;
21. на пловном објекту који долази из иностранства дању не истакне карантински знак (члан 32);
22. поступа супротно одребама члана 33 ове уредбе;
23. поступа супротно одребама члана 33 тачка 2, 3 и 4 ове уредбе;
24. поступа противно одредбама чл. 36 и 37 ове уредбе;
25. и поред забране Капетаније, исплови, односно уплови бродом у луку, односно пристаниште (члан 38 ст. 1 и 2 и чл. 39 и 40);
26. поступа противно одредбама члана 41 ове уредбе;
27. поступа противно одредбама члана 42 ове уредбе;
28. се на рибарском броду или чамцу везаном у луци не налази прописани број чланова посаде (члан 43 );
29. поступа противно одредби члана 44 ове уредбе;
30. брод који се снабдијева погонским горивом у луци, односно пристаништу не предузме мјере прописане у члану 45 ове уредбе;
31. поступа противно одредби члана 46 ове уредбе;
32. поступа противно одредби члана 47 ове уредбе;
33. брод нема свједочанство о извршеној дегазацији, односно деконтаминацији (члан 51);
34. искрцавање терета или снабдијевање пловног објекта у луци, односно пристаништу започне прије него што се искрцају путници или ако укрцавање путника на пловни објекат започне прије него што се пловни објекат снабдије погонским горивом и другим материјалом или ако дозволи да се путници и њихов пртљаг укрцају или искрцају преко бродске ограде (члан 52):
35. поступа противно одредбама члана 54 ове уредбе;
36. не укрцава, односно не искрцава путнике са пловног објекта у луци, односно пристаништу на начин утврђен одредбама ст. 1 и 3 члана 55 ове уредбе;
37. не укрцава, односно не искрцава путнике чамцем који не испуњава услове које је одредила Капетанија (члан 55 став 4);
38. приликом укрцавања, односно искрцавања путника и терета пловни објекат не предузме мјере прописане у члану 56 ове уредбе;
39. се у возилу које се укрцава или искрцава са брода-трајекта поред возача налази и друго лице (члан 57 став 1);
40. између возила укрцаних на брод-трајект није осигуран пролаз за посаду и путнике или ако брод-трајект није снабдијевен средствима за обезбјеђење возила од помицања или ако се возила искрцавају прије путника или ако врата за улаз односно излаз возила нијесу потпуно затворена и осигурана од отварања (члан 57 ст. 2, 3 и 4);
41. се брод односно чамац приликом пловидбе не придржава услова прописаних чланом 59. ове уредбе;
42. се не придржава услова и начина пловидбе утврђених у смислу члана 60 ове уредбе;
43. пловним објектом обавља спортске или друге активности на пловном путу без одобрења Капетаније или ако не предузме мјере које она одреди (члан 62 ст. 1 и 3);
44. поступи супротно одредби члана 63 ове уредбе;
45. поступи супротно одредби члана 64 ове уредбе;
46. поступи супротно одредби члана 65 ове уредбе;
47. поступи супротно одредби члана 66 ове уредбе;
48. поступи супротно одредби члана 67 став 1 ове уредбе;
49. поступи супротно одредби члана 68 ове уредбе;
50. поступи супротно одредби члана 69 ове уредбе;
В ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 72
Ступањем на снагу ове уредбе неће се примјењивати Уредба о одржавању реда у лукама и на осталим дијеловима обалног мора и унутрашњим пловним путевима (''Сл. лист РЦГ'', бр. 34/92 и 23/95).
Члан 73
Ова уредба ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у "Службеном листу Републике Црне Горе".
Број: 02-
Подгорица, ___ априла 2006. године
ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ ЦРНЕ ГОРЕ
Предсједник
Мило Ђукановић, с.р.
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ
Имајући на уму да је важећа Уредба донешена још 1992. године, промјене у друштву су условиле потребу њеног мијењања и усклађивања са савременим токовима. Посебан разлог за доношење овог прописа представља потреба да се, што је могуће више, осигура безбједност људи и имовине на мору. Имајући у виду чињеницу да је, посебно у периоду туристичке сезоне, знатно повећан број учесника у поморском саобраћају у лукама, маринама, на плажама, купалиштима и другим дјеловима обалног мора, аспект безбједности пловидбе посебно добија на значају, а нарочито превенција у овој области. Предложени текст садржи нова рјешења како би се избјегле поморске незгоде са трагичним епилогом по људске животе.
Предлогом нове Уредбе санирани су недостаци из претходне, односно појашњено и избјегнуто двосмислено тумачење појединих чланова исте, било од оних који је примјењују или од оних који су у обавези да се понашају по истој. Ово се може видјети из одредби члана 4 Предлога Уредбе које говоре о надзору Лучких капетанија над примјеном исте, из члана 15 Предлога Уредбе који говори о давању сагласности код одређивања мјеста пловном објекту за привез уз обалу и мјеста на лучком сидришту, помијерање са додијељеног му мјеста, уклањање са оперативне обале итд. Новине су видљиве и у члану 31 предложене Уредбе гдје се каже да лице које управља пловним објектом има у обавези да се понаша у складу са Међународним правилником о безбједности бродова и лучких постројења (ИСПС кодом). Такође, највећа новина наведена је члану 63, а односи се на забрану пловним објектима за превоз путника и терета да пристају на уређеним , изграђеним и природним купалиштима, осим у случају када Министарство утврди да постоје услови за издавање одобрења за привремено обављање превоза путника и терета и изван луке на одређеним мјестима уз обалу.
На основу члана 89 став 1 Закона о поморској и унутрашњој пловидби (''Сл. лист СРЦГ'', бр. 19/78, 19/87, 22/90, 13/91 и "Сл. лист РЦГ", бр 48/91), Влада Републике Црне Горе, на сједници од ____ априла 2006. године, донијела је
У Р Е Д Б У
О ОДРЖАВАЊУ РЕДА У ЛУКАМА И НА ОСТАЛИМ ДЈЕЛОВИМА ОБАЛНОГ МОРА И УНУТРАШЊИМ ПЛОВНИМ ПУТЕВИМА
И - ОПШТЕ ОДРЕДБЕ
Члан 1
Овом уредбом прописују се услови и начин одржавања реда у лукама и на осталим дијеловима обалног мора и унутрашњим пловним путевима.
Члан 2
Ред у лукама и на осталим дијеловима обалног мора и на унутрашњим пловним путевима одржавају правна и физичка лица (у даљем тексту: лица) којима је лука, односно дио обалног мора или унутрашњи пловни пут дат на коришћење.
Члан 3
Надзор над одржавањем реда у лукама и на осталим дијеловима обалног мора, пристаништима и унутрашњим пловним путевима врши лучка капетанија (у даљем тексту: Капетанија).
Члан 4
У вршењу послова из члана 2 ове уредбе, Капетанија надзире нарочито:
1. пловидбу, пристајање, привезивање, одвезивање и сидрење бродова, чамаца, плутајућих објеката и других објеката који су оспособљени за пловидбу и који учествују у пловидби (у даљем тексту: пловни објекти);
2. укрцај и искрцај путника и терета;
3. постројења, уређаје, опрему и направе смјештене у луци и на осталим дјеловима обале, ако та постројења, уређаји, опрема и направе могу угрозити људске животе, пловидбу или загадити обалу и воду;
4. одржавање реда у купалиштима, купање, пливање, роњење и спортске активности на води;
5. одржавање чистоће обала и мора од загађења са пловних објеката;
6. поморску пилотажу.
Члан 5
Корисник луке дужан је објавити границе луке са сидриштем у наутичким публикацијама, као и означити акваториј луке јасно видљивом таблом са натписом "Лука", са њене морске и копнене стране, а копнени дио луке оградити одговарајућом оградом.
ИИ - РЕД У ЛУКАМА
Члан 6
Лице које управља пловним објектом приликом пловидбе, маневрисања, пристајања, привезивања, одвезивања и сидрења у луци и на сидришту дужно је те радње извести тако да не угрози људске животе, не загади море или не нанесе штету свом и другим пловним објектима, обали, направама, уређајима и постројењима сударом, ударом, насукањем, загађењем итд.
Члан 7
Пловни објекти не могу ометати јавни саобраћај у луци. Чамци и друга пловила са бродова, привезана или усидрена у луци могу се спуштати у море само уз претходно одобрење Капетаније.
Члан 8
Брод који се налази у луци мора бити спреман за маневрисање.
Изузетно од одредбе става 1 овог члана, Капетанија може на захтјев лица које управља бродом, одобрити поправак бродске машине у луци, а уз претходну сагласност корисника луке.
Члан 9
Риболов, спортске и друге активности могу се обављати у луци само на основу одобрења Капетаније, а уз сагласност корисника луке.
Захтјев за издавање одобрења из става 1 овог члана подноси се Капетанији најмање петнаест дана прије дана предвиђеног за обављање спортске или друге активности у луци.
Члан 10
Пловни објекат који се налази у луци или на сидришту, мора увијек бити сигурно привезан односно усидрен сагласно постојећим околностима.
По потреби, када је угрожена безбједност људских живота, пловних објеката или осталог, по наређењу Капетаније пловни објекти су дужни да исплове из луке или са сидришта, односно да уплове у луку, односно на сидриште.
На захтјев заповједника, Капетанија може пловном објекту дозволити упловљење на сидриште и сидрење, а ради безбједности пловног објекта, лица и терета на њима, до проласка невремена, односно до оправке квара уз асистенцију тегљача.
На захтјев заповједника, Капетанија може, пловном објекту дозволити упловљење у луку са или без тегљача, а ради спашавања људских живота и имовине на мору, на ризик и терет власника брода, те у сагласности са лицем које управља луком привезати или усидрити пловни објекат на одређеном мјесту у луци.
Члан 11
Везни конопи пловних објеката привезаних у луци не могу ометати пловидбу других пловних објеката и кретање лица и возила по оперативној обали.
Изузетно, ако не постоји друга могућност, Капетанија може дозволити привез бродова или чамаца на начин супротан одредби из става 1 овог члана.
Ако везни конопи пловних објеката привезаних у луци ометају пловидбу другим пловним објектима или кретање лица и возила по оперативној обали, исти везни конопи дању и ноћу морају бити означени флуоресцентном траком, а по потреби везне конопе попустити или затегнути, односно одвезати и послије завршеног пролаза поново затегнути или попустити, односно везати.
Одредбе ст. 1, 2 и 3 овог члана односе се и на сидрење пловних објеката у луци.
Члан 12
Ако испред или иза брода, привезаног уз оперативну обалу у луци може пристати други брод, на привезаном броду морају се ноћу, бијелим свијетлом видљивим са свих страна, означити прамац или крма, а по потреби и оба дијела брода.
Ако је брод привезан уз оперативну обалу у луци тако да су му крајњи дијелови истурени, ти дијелови се морају означити на начин утврђен у члана 11 став 3 ове уредбе.
Члан 13
Лице које управља бродом или чамцем дужно је, по наређењу Капетаније, дозволити да се уз бок брода, односно чамца којим управља, привежу један или више других бродова, односно чамаца и да преко тог брода, односно чамаца одржавају везу с обалом.
Начин везивања пловних објеката из става 1 овог члана одређује Капетанија.
Члан 14
Приликом одабирања мјеста за сидрење на сидришту луке, лице које управља бродом или чамцем мора водити рачуна о већ усидреним бродовима и чамцима, тако да сидрењем не омета пловидбу других бродова.
Ако брод или чамац омета пловидбу других пловних објеката на сидришту, Капетанија ће наредити да се тај брод односно чамац измјести на друго мјесто.
Лице које управља пловним објектом дужно је након сидрења обавијестити Капетанију о позицији сидрења.
Члан 15
Корисник луке, по претходном писменом обавјештавању и сагласношћу Капетаније, одређује пловном објекту који намјерава да уплови у луку мјесто за привез пловног објекта на оперативној обали или мјесто на лучком сидришту.
Капетанија може наредити заповједнику или власнику пловног објекта да се премјести на други вез, да се помакне, да напусти луку, да се усидри, пресидри, да плута на сидришту да напусти сидриште и плута на отвореном мору и да се потопи, уколико се том радњом смањује ризик по људске животе, имовину луке и ризик од загађења мора.
Капетанија неће дати сагласност за привез пловног објекта на мјестима из става 1 овог члана, ако би се тиме угрозили безбједност пловидбе, људски животи, објекти на обали и животна средина.
Члан 16
Корисник луке је дужан да обезбиједи редовно обављање обавезне пилотаже од мјеста укрцаја пилота до мјеста на оперативној обали одређеног за везивање сваког брода и обратно.
Члан 17
Капетанија ће ускратити сагласност за привез или сидрење пловних објеката на оперативној обали или мјесту за сидрење када прими накнадно обавјештење од корисника луке да се тиме угрожава безбједност пловидбе, људских живота и објеката на обали или на мору, као и ако је пловни објекат у таквом стању да би се тиме загадило море.
Ако Капетанија ускрати сагласност, у смислу става 1 овог члана, иста може поступити у складу са чланом 15 став 2 ове уредбе.
Члан 18
Корисник луке је дужан да чисти водене површине и морску обалу у луци и сидриштима од зауљаних и других материја, контролише и редовно одржава дубину у луци и на сидриштима, те да редовно одржава оперативне обале, уређаје и опрему на њима.
Заповједник или власник пловног објекта је дужан да чува отпадна уља до доласка у луку, гдје их је дужан предати.
Члан 19
Пловни објекти се растављају (касирају), само у бродоградилиштима или резалиштима.
Изузетно од одредбе става 1 овог члана, корисник луке, уз сагласност Капетаније, може одобрити да се пловни објекат растави у луци.
Члан 20
Насукани, неупотребљиви или потонули пловни објекат, може се држати у луци само на основу одобрења корисника луке, уз сагласност Капетаније.
Ако пловни објекат из става 1 овог члана угрожава безбједност пловидбе или постоји опасност загађења мора, власник пловног објекта дужан је, на захтјев Капетаније, премјестити пловни објекат из луке на мјесто које одреди Капетанија.
Ако власник пловног објекта не поступи по захтјеву Капетаније из става 2 овог члана, Капетанија може наредити кориснику луке да тај пловни објекат премјести из луке на мјесто које она одреди, и то на терет пловног објекта.
У случају да посада напусти брод, Капетанија ће утврдити чињеницу да је брод напуштен, те наредити чување брода кориснику луке.
Корисник луке је дужан чувати брод којем је Капетанија забранила испловљење као и по основу изричитог налога надлежног суда.
Пловни објекат у распреми може се држати у луци само на основу одобрења корисника луке, уз сагласност Капетаније, ако се тиме не угрожавају људски животи, безбједност пловидбе и околина.
Члан 21
Капетанија ће за сваки пловни објекат посебно одредити, у сагласности са заповједником брода, начин упловљења/испловљења тих пловних објеката у/из луке у случајевима када штрајкују пилоти, чланови посаде реморкера или привезивачи.
Члан 22
Ако лице, које управља пловним објектом примијети да у луци има предмета који угрожавају безбједност људских живота и пловидбе или који могу оштетити друге пловне објекте, лучке објекте, направе, уређаје и постројења или загадити море, дужни су о томе одмах обавијестити Капетанију и корисника луке.
Члан 23
Корисник луке и друго правно лице или грађанин може извлачити, доковати или спуштати пловни објекат у воду на подручју луке, само уз претходну сагласност Капетаније.
Члан 24
О пловном објекту који је привезан у луци стара се његов власник и он одговара за штету коју почини лицима, другим пловним објектима, обали, уређајима, направама или постројењима.
Члан 25
Ако пловни објекат изгуби дио опреме или терета у луци, лице које управља пловним објектом дужно је одмах о томе обавјестити Капетанију, уз назначење позиције догађаја.
Члан 26
Док се на поморском техничком пловном објекту налази пловни објекат, мора се око истог поставити заштитна плутајућа брана.
Члан 27
Лице које управља бродом дужно је благовремено затражити асистенцију тегљача за намјеравани маневар.
Када више бродова истовремено траже асистенцију тегљача, а нема довољно тегљача или када је угрожена безбједност пловидбе или људски животи или може доћи до загађења мора, Капетанија одређује редосљед тегљача.
Члан 28
Тегљење у луци обавља се само на захтјев лица које управља пловним објектом и са бројем тегљача које оно затражи.
Изузетно од одредбе став 1 овог члана, у случају невремена, претрпаности луке, истовременог маневрисања више бродова или ако брод превози опасне терете и у другим оправданим случајевима, Капетанија може одредити број тегљача који се морају користити за одређени маневар бродом.
Члан 29
Забрањено је у луци:
1. на било који начин угрожавати људске животе, безбједност пловидбе и околину;
2. закрчити направе за привез и приступ њима;
3. премјештати, мијењати или уклањати везове, сидра и уређаје другог пловног објекта без сагласности заповједника односно водитеља чамца, осим када је то потребно ради спречавања непосредне штете или кад је то у интересу пристајања другог пловног објекта;
4. везивати пловне објекте за пловидбене и друге ознаке, направе и уређаје који нијесу намијењени за привез и кретати се по њима;
5. неовлашћено постављати, премјештати, мијењати, уклањати или оштећивати пловидбене и друге ознаке или направе за привез;
6. оштећивати оперативне обале сударом, ударом, потапањем, неправилним оптерећивањем брода при укрцају/искрцају терета, у односу на уздужни или попречни стабилитет брода, тешким возилима, смјештањем предмета преко допуштеног оптерећења, забадати у обалу клинове, греде и слично, као и уклањати камење с обалних зидова или обављати било коју другу радњу, којом се наноси штета оперативним обалама, лукобранима, уређајима и направама на тим обалама;
7. заваривати, ложити ватру на отвореном огњишту на обали или на пловном објекту, спаљивати отпад на пловном објекту или палити ватру на поклопцима и на направама за привез или било којом радњом проузроковати пожар или експлозију на пловном објекту, обали, уређајима и направама на њој;
8. чистити, стругати или бојадисати надводни или подводни дио оплате брода у пливајућем стању изузев имена брода, загазница и ознаке надвођа;
9. загађивати море, опасним или штетним материјама са бродова и других транспортних средстава, загађивати ваздух испуштањем прашине, дима или гасова изнад дозвољених количина утврђених посебним прописима;
10. држати у погон бродски пропелер, осим ради обављања потребног маневра брода;
11. купати се, ронити, глисирати, вући скије или учити скијање на води;
12. држати чамац на којем се не обављају радови или држати било какав материјал на мјесту одређеном за извлачење чамца на обалу;
13. постављати риболовне мреже и други риболовни прибор у луци, на улазу у луци и сидришту, те изловљавати рибе и друге морске животиње;
14. оштећивати подводне каблове и цјевоводе;
15. упловљавати пловним објектом у подручје лучког акваторија, гдје постоји гранични прелаз, осим на доласку из иностранства;
16. на страном броду, односно пловном објекту, за вријеме његовог боравка у луци, не вијати заставу своје државне припадности, као и заставу наше земље;
17. пловним објектом упловити/испловити у/из луке, без пилота и употребе одговарајућег броја тегљача ако се ради о обавезној пилотажи;
18. загадити море и оперативну обалу теретом са бродова, других транспортних средстава и инсталација;
19. испловити /упловити из/у луке без минималног броја чланова посаде, те без прописаних уређаја и опреме;
20. испловити/упловити из/у луке ако чланови посаде штрајкују;
21. пловити ван одређених сепарационих зона и не јавити се Капетанији са одређених извјештајних тачака;
22. вршити манипулацију опасним и штетним материјама снабдијевање горивом јахти и чамаца, осим на, за то одређеним мјестима;
23. сидрити и рибарити на мјестима забрањеним за сидрење и рибарење;
24. забрањено је без одобрења Капетаније помицати или премјештати брод у луци или на сидришту;
25. забрањено је укрцавање/искрцавање путника и терета на непрописан начин;
26. обављати на пловном објекту радове, поправке и реконструкције оплате, палубе, опреме и машине изван уобичајених послова.
Радње из става 1 тач. 3, 7, 8, 10 и 11 овог члана, могу се обављати у луци само на основу
одобрења корисника луке уз сагласност Капетаније.
Радње из става 1 тач. 1, 7, 8, 9, 11 и 26 овог члана, забрањено је обављати и на сидришту луке.
Радње из става 1 тач. 3, 7, 8, 10, 11 и 26 овог члана, могу се обављати у бродоградилиштима, а у осталим лукама само на основу одобрења корисника луке уз сагласност Капетаније.
Члан 30
Пловни објекти који долазе у луку не могу ометати маневрисање пловних објеката који одлазе из луке.
Пловни објекти кад долазе у луку, односно кад одлазе из луке и за вријеме пловидбе у луци, морају пловити сигурносном брзином, тако да таласи изазвани њиховом пловидбом не наносе штету другим пловним објектима и уређајима у луци.
На истакнути знак за смањење брзине пловни објекти дужни су, поред других пловних објеката и објеката које треба заштитити од таласа, те поред мјеста гдје се обављају обални или подводни радови, пловити најмањом брзином, тако да таласи изазвани пловидбом не ометају радове и не нанесу штету.
Члан 31
Лице које управља пловним објектом дужно је, у складу са Међународним правилником о безбједности бродова и лучких постројења (ИСПС кодом) најавити долазак 24 часа прије приспјећа на сидриште Капетанији и лицу за безбједност луке, а у оправданим случајевима не краће од два сата.
У случају оправдане спријечености, пријава доласка пловног објекта мора се поднијети најкасније у року од шест часова од привезивања уз оперативну обалу, односно у року од дванаест часова од доласка на лучко сидриште.
Приликом пријаве доласка у луку, лице из става 1 овог члана дужно је пријавити Капетанији и сваки ванредни догађај који се деси за вријеме путовања који угрожава безбједност пловидбе и људских живота, те ако је примијећено загађење мора.
Капетанија, на основу пријаве доласка у луку издаје пловном објекту Одобрење за слободан саобраћај с обалом.
Ако пловни објекат уплови у луку у вријеме када Капетанија односно Лучка испостава(у даљем тексу: Испостава) не ради, пријава доласка и одласка пловног објекта подноси се Капетанији Испостави почетком радног времена.
Ако пловни објекат из става 5 овог члана, уплови у луку или марину у којој нема Капетаније Испоставе, пријава доласка или одласка подноси се надлежној Капетанији путем поште у року од 24 часа.
Лице из става 1 овог члана дужно је, прије одласка пловног објекта из луке пријавити одлазак Капетанији.
Пријава одласка подноси се најкасније један час прије одласка пловног објекта.
Капетанија на основу пријаве одласка брода издаје дозволу одласка брода.
Забрањено је пловном објекту који долази из иностранства, комуницирати са обалом прије добијања одобрења за слободан саобраћај, односно броду који испловљава из луке да комуницира са обалом послије добијања дозволе одласка брода.
Забрањено је броду, односно пловном објекту, испловљење из луке или са сидришта, без дозволе одласка брода односно пловног објекта.
Члан 32
Одобрење за слободан сабраћај с обалом морају тражити и пловни објекти који долазе из домаће луке ако су током путовања дошли у физичку везу са пловним објектом који долази из иностранства.
На пловном објекту, који подлијеже обавези тражења одобрења за слободан саобраћај с обалом, мора се прије доласка у луку истаћи застава државне припадности, домаћа застава и карантински знак.
Члан 33
Одобрење за слободан саобраћај с обалом садржи: име брода, заставу припадности, позивни знак, ИМО број, ММСИ број, луку уписа, бруто тонажу, име и презиме заповједника, име/назив власника брода, име/назив агента, датум доласка у луку, претходну луку пристајања и врсту терета, укупан број лица на броду.
Дозвола одласка брода садржи: име брода, бруто тонажу, заставу припадности, позивни знак, ИМО број, ММСИ број, луку уписа, име и презиме заповједника, укупан број лица, као и прву одредишну луку.
Члан 34
Уз пловни објекат, који још није добио одобрење за слободни саобраћај с обалом, може пристати:
1. брод, односно чамац за јавне сврхе;
2. брод, односно чамац ради пружања помоћи или спасавања, али само за вријеме док је то потребно;
3. тегљач ради тегљења, уз искључење било каквог додира с члановима посаде тегљеног пловног објекта;
4. пилотски брод, односно чамац ради пилотирања, уз услов да само пилот смије ступити на односни пловни објекат.
Члан 35
Када пловни објекат доплови у луку, а постоји сумња да на том објекту има лица која болују од заразне болести, Капетанија ће о томе обавјестити надлежни санитарни орган ради прегледа пловног објекта.
До извршења прегледа и одлуке од стране санитарног органа из става 1 овог члана, Капетанија може забранити искрцавање лица која се налазе на том пловном објекту.
Члан 36
Лице које управља пловним објектом који долази из иностранства мора приликом пријаве доласка Капетанији предати општу изјаву, изјаву о здравственом стању лица на броду, извадак пописа посаде и књигу пописа посаде, а уколико превози путнике и попис путника. Уколико брод долази из домаће луке, Капетанији се не мора предати изјава о здравстеном стању лица на броду.
Општа изјава садржи: име и врсту брода, заставу, податке о регистрацији брода, тонажу, име и презиме заповједника брода, име/назив агента, кратак опис терета, број чланова посаде, број путника, кратак опис путовања, дан и час доласка односно одласка из луке, лука доласка/одласка, мјесто брода у луци.
Попис посаде садржи: име и заставу брода, име и презиме чланова посаде, држављанство, датум и мјесто рођења, звање и дужност, број и мјесто издавања поморске књижице, луку и датум доласка брода.
Попис путника садржи: име и заставу брода, име и презиме путника, држављанство, датум и мјесто рођења, луку укрцаја, луку искрцаја, датум и луку доласка брода.
Општа изјава, попис посаде и попис путника морају нарочито у погледу садржаја, потписника и техничких појединости бити онакви како су прописани Конвенцијом о олакшицама у међународном поморском саобраћају из 1965 године ( ИМО ФАЛ Цонвентион 1965).
Члан 37
Лице које управља пловним објектом који обавља међународна путовања или обавља саобраћај између домаћих лука, мора приликом пријаве одласка предати Капетанији општу изјаву, изјаву о терету, изјаву о бродским залихама, попис посаде и попис путника.
Члан 38
Ако Капетанија утврди да се на пловном објекту, који намјерава испловити из луке налазе лица која нијесу уписана у попис посаде, односно попис путника или да бројно стање путника на путничком броду не одговара исказу бројног стања путника, забраниће броду да исплови из луке.
Капетанија ће забранити броду да исплови из луке и у случају када утврди да извадак пописа посаде не одговара стању приказаном у попису посаде.
Забрана из ст. 1 и 2 овог члана траје док се књига пописа посаде или пописа путника не усклади са стварним стањем на броду.
Члан 39
Ако Капетанија утврди да је пловни објекат, који намјерава испловити из луке, укрцао већи број путника или већу количину терета него што је дозвољено или да је терет укрцан, сложен и осигуран тако да угрожава безбједност пловног објекта и лица на њему, забраниће пловном објекту испловљење док се не искрцају прекобројни путници, односно док се терет не укрца, сложи и осигура на прописани начин.
Члан 40
Ако због неповољних временских прилика може бити угрожена безбједност пловног објекта, лица и терета на њему, Капетанија ће забранити да пловни објекат уплови у луку, односно исплови из луке.
Члан 41
Након завршеног укрцаја односно искрцаја терета или путника, сваки пловни објекат у луци мора бити спреман да исплови по истеку времена потребног за припрему пловног објеката за пловидбу, по лучким узансама. На захтјев лица које управља луком, пловни објекат мора испловити или се премјестити, по истеку времена потребног за припрему пловног објекта за пловидбу.
Изузетно од одредбе става 1 овог члана, на захтјев лица које управља пловним објектом Капетанија може одобрити и дуже вријеме за припрему пловног објекта за пловидбу на истом или другом везу односно сидришту којег одреди корисник луке, ако се ради о радњама везаним за безбједност пловидбе.
Члан 42
Кад се брод налази у луци, на њему се мора налазити онолико чланова посаде колико је потребно да се у случају опасности може управљати бродом тако да се омогући његово спасавање, а најмање 1/3 од минималног броја чланова посаде.
На броду из става 1 овог члана, међу члановима посаде морају се налазити по један официр палубе и машине, а ноћу и бродска стража, што одређује заповједник.
Кад се брод налази на сидришту на њему мора бити посада у саставу у којем се обавља служба на броду у пловидби.
Члан 43
Када се рибарски брод налази у луци, на њему се мора налазити најмање по један члан посаде службе палубе и машине. Ако су ови бродови у групама и привезани уз бок један другоме, на свака три брода мора се налазити најмање два члана посаде службе палубе и машине са овлашћењем члана пловидбене страже или члана пловидбене страже у машини.
Изузетно, Капетанија може, ако то дозвољавају услови смањити број чланова посаде на бродовима из става 1 овог члана.
Када се рибарски чамци налазе на оперативној обали у луци, на свака три чамца мора се налазити најмање један члан посаде.
Члан 44
Лице које управља пловним објектом дужно је пријавити Капетанији нестанак или самовољно напуштање пловног објекта од стране члана посаде и сваку другу промјену у саставу посаде одмах по настанку промјене.
Члан 45
На броду који се снабдијева погонским горивом у луци дању се мора виорити црвена застава на најистакнутијем мјесту, а ноћу укључити црвено свијетло видљиво са свих страна хоризонта и држати затворени сви палубни отвори. Посада и средства за гашење пожара морају бити у стању приправности.
Прије почетка снабдијевања погонским горивом, заповједник брода о томе обавјештава Капетанију и корисника луке.
Члан 46
На пловном објекту који борави у луци забрањено је обављање радње, која може проузроковати пожар или нанијети штету другим пловним објектима, обали, лучким направама, уређајима и постројењима и друго.
Бродска сирена смије се употребљавати и заставни накит виорити у луци само по претходном одобрењу Капетаније. Изузетно у случају нужде или опасности, бродска сирена може се употребљавати и без претходног одобрења Капетаније.
Брод који обавља међународна путовања не смије се везати у луци без постављања направа за заштиту од мишева.
Члан 47
Чишћење бродова и чамаца намијењених за привредне сврхе од опасних гасова (дегазација) и од глодара (дератизација, те фумигација терета) у луци може се према одобрењу корисника луке, и уз претходну сагласност Капетаније, обављати само на, за то одређеним мјестима, на одређени начин и у одређено вријеме.
Остала чишћења бродова и чамаца, при којима нема опасности од незгода и загађења мора (дезинфекција, дезинсекција и сл.) могу се, на уобичајени начин обављати на сваком мјесту у луци и у свако вријеме.
Корисник луке дужан је осигурати прихват отпадака насталих приликом чишћења и редовне употребе брода.
Капетанија ће забранити испловљење пловног објекта који на палуби имају остатке терета и других чврстих и течних отпадака.
Члан 48
Корисник луке дужан је омогућити пловном објекту првенство веза у луци када су угрожени људски животи или безбједност пловидбе.
Првенство веза уз оперативну обалу у луци имају бродови који превозе путнике и бродови редовних линија с објављеним редом пловидбе.
Изузетно од одредбе из става 2 овог члана, кад одређени брод због посебних разлога мора добити предност (лако покварљиви терет, хаварија брода, расположиви лучки капацитети и сл.), може се одредити другачији ред првенства веза бродова. Корисник луке дужан је обавијестити Капетанију о разлозима због којих је измијењен ред веза бродова.
Члан 49
Корисник луке ће омогућити долазак и одлазак бродовима запосленим на уклањању опасности, чишћењу или заштити од загађења или другим операцијама потребним за обезбјеђење безбједности пловидбе, безбједности становништва или заштите морске околине.
Члан 50
Када брод намјерава да сврати у луку само са циљем искрцаја болесног или повријеђеног члана посаде, путника или другог лица ради пружања хитне медицинске помоћи, заповједник мора, што је раније могуће обавјестити лучке власти дајући што је више могуће детаља о болести или повреди као и идентитету и статусу болесног односно повријеђеног лица.
Лучке власти ће, када је год могуће директном комуникационом везом или другим најбржим начином, прије доласка брода обавјестити заповједника о процедури и документима потребним за правовремен искрцај болесног или повријеђеног лица као и отпрему брода без задржавања.
Броду који скреће у луку ради искрцаја болесног или повријеђеног лица и намјерава одмах испловити, лучке власти неће тражити документе наведене у члану 31 ове уредбе, са изузетком здравствене изјаве и ако је то потребно, опште изјаве.
Члан 51
Брод који је искрцао опасне материје у течном и гасовитом стању мора имати свједочанство о извршеној дегазацији, уколико укрцава други терет или иде на поправак у складу са Међународним поморским правилником о опасним теретима (ИМДГ Цоде)
Члан 52
Искрцавање терета или снабдијевање пловног објекта погонским горивом или другим материјалом у луци не може започети прије него се искрцају путници.
Укрцавање путника на пловни објекат може започети када је завршено укрцавање терета и пошто се пловни објекат снабдије погонским горивом или другим потребним материјалом.
Путници и њихов пртљаг не могу се укрцавати ни искрцавати преко бродске ограде.
Члан 53
Ивични обални простор у луци мора бити стално слободан, а у дијелу луке гдје се обавља укрцај/искрцај путника мора бити и посебно ограђен или видно обиљежен.
Ширину ивичног обалног простора одређује корисник луке уз сагласност Капетаније.
Члан 54
Корисник луке и лице које управља пловним објектом, приликом укрцавања, искрцавања и прекрцавања терета и путника, морају предузети потребне мјере у циљу отклањања опасности за безбједност људи и имовине, као и заштиту мора од загађења.
Приликом манипулације са расутим теретом (пијесак, житарице, руде и сл.), мора се поставити платно или одговарајуће заштитно средство између пловног објекта и обале, између два пловна објекта или на други начин спријечити расипање терета.
Приликом манипулација осталим генералним теретом између пловног објекта и обале, као и између два пловна објекта мора се поставити одговарајућа заштитна мрежа.
По завршеном укрцавању, искрцавању или прекрцавању терета, носилац посла дужан је очистити коришћени дио обалног простора.
Члан 55
Укрцавање, односно искрцавање путника с оперативне обале на пловни објекат у луци обавља се на дијелу обале који је за то одређен и то преко прописаних мостова или степеница, које обезбјеђују пловни објекат.
На дијелу обале који је одређен за укрцавање и искрцавање путника, корисник луке дужан је обезбједити мјесто за привез пловног објекта и слободан простор за приступ путника. Корисник луке дужан је тај дио обале ноћу освијетлити.
Изузетно од одредбе става 1 овог члана, путници се могу укрцавати и искрцавати и чамцем који се не смије приближити броду прије завршетка његовог маневра.
Капетанија одређује услове које мора испуњавати чамац из става 3 овог члана.
Члан 56
Заповједници или власници пловних објеката морају се приликом укрцавања, односно искрцавања путника и терета придржавати слиједећих мјера:
1. отвор ограде не може се отварати прије привезивања пловног објекта уз обалу, односно прије него се пловни објекат не заустави, а мора се затворити прије него се пловни објекат одвеже;
2. мост за укрцавање, односно искрцавање путника и терета мора бити безбједно постављен, мора имати довољно јаке бочне ограде, на поду причвршћене попречне летвице. Ноћу мора бити добро освијетљен;
3. степенице на боковима пловних објеката, заједно са помоћним мостом који повезује степенице с обалом, морају бити сигурно причвршћене за брод, а бочне ограде имати довољно јаке и сигурно усађене стубове са затегнутним конопима који их везују, а ноћу степенице добро освијетљене и испод њих се увијек мора налазити одговарајућа сигурносна мрежа;
4. гротло складишта и сви палубни отвори морају бити ограђени и тако затворени да се преко или поред њих може сигурно пролазити;
5. на мосту или на степеницама за вријеме укрцавања, односно искрцавања путника мора бити присутан најмање један члан посаде службе палубе, коме мора бити на дохват колут за спасавање са одговарајућим конопом.
6. рампа на бродовима-трајектима која уједно служи за укрцај и искрцај путника и возила не смије се отворити прије него што је брод-трајект везан уз обалу односно прије него што се брод заустави, а мора се чврсто затворити прије одвезивања.
Члан 57
Приликом укрцаја и искрцаја возила са брода-трајекта, у возилу се смије налазити само возач.
Возила укрцана на брод-трајект морају се смјестити тако да је између њих обезбијеђен пролаз за посаду и путнике, те да су одговарајућим средствима (клинови и сл.), осигурана од помицања за случај невремена. Размак између возила за пролаз посаде и путника мора бити довољан за несметан пролаз посаде и путника, те за безбједно везање и осигурање возила.
Возила се искрцавају са брода-трајекта послије завршеног искрцаја путника.
Прије него што брод-трајект исплови из луке и за вријеме пловидбе, врата за улаз односно излаз возила морају бити потпуно затворена и осигурана од отварања, што се уписује у бродски дневник.
Одредбе овог члана односе се и на скеле.
ИИИ РЕД НА ОСТАЛИМ ДИЈЕЛОВИМА ОБАЛНОГ МОРА, ПРИСТАНИШТИМА И УНУТРАШЊИМ ПЛОВНИМ ПУТЕВИМА
Члан 58
Одредбе ове уредбе о одржавању реда у лукама, сходно се примјењују на одржавање реда на осталим дијеловима обалног мора, пристаништима и унутрашњим пловним путевима, ако овом уредбом није друкчије одређено.
Члан 59
Пловни објекат приликом пловидбе на унутрашњим пловним путевима, поред незаштићених обала и мјеста гдје се изводе обални или подводни радови, дужни су пловити сигурносном брзином да таласи изазвани његовом пловидбом не угрозе и не нанесу штету другим пловним објектима, обалама, направама, уређајима, постројењима и опреми на обали или на мору, као и обалним или подводним радовима.
Члан 60
Објекти и средства усидрена или причвршћена за дно мора, платформе за истраживање и експлоатацију подморја и сл., те други објекти који ометају пловидбу, морају бити и дању и ноћу прописно означени, како је то одређено посебним прописима и Међународним удружењем управа за свјетлосну сигнализацију светионике (ИАЛА ).
Услове и начин пловидбе бродова и чамаца поред објеката из става 1 овог члана, одређује Капетанија.
Члан 61
Корисници или власници објеката или средстава изграђених или постављених на обали или обалном мору, дужни су их одржавати у стању које не представља опасност за људске животе и безбједност пловидбе као и загађења мора. Ако такви објекти или средства угрожавају или могу угрозити људске животе, безбједност пловидбе или загадити море, Капетанија ће одредити мјере које се морају предузети да се ти објекти односно средства доведу у исправно стање, или ће наредити њихово уклањање.
Ако се на објектима и средствима изграђеним или постављеним на обали налази ноћно спољашње освјетљење, на светиљкама се морају поставити штитници према пловном путу.
Члан 62
Спортске и друге активности могу се обаљати на пловном путу само уз претходно одобрење Капетаније.
Захтјев за издавање одобрења из става 1 овог члана, мора се поднијети Капетанији најмање 15 дана прије дана почетка спортске или друге активности.
У одобрењу из става 1 овог члана, Капетанија одређује мјере које се морају предузети приликом обављања спортске или друге активности на пловном путу.
Члан 63
Пловним објектима намијењеним за превоз путника и терета, глисерима, пловилима на водени млазни погон (скутер, јет-ски и сл.) односно на ваздушни јастук забрањена је пловидба, пристајање, сидрење и пристајање насукивањем на уређеним, изграђеним и природним купалиштима.
Укрцај и искрцај путника и терета на пловном објекту може се привремено обављати и изван луке на одређеним мјестима уз обалу, на којима постоји сигуран привез, а водени простор има дубину и ширину која је потребна за маневрисање пловним објектом.
Министарство утврђује да ли постоје услови из става 2 овог члана и издаје одобрење.
Члан 64
Пловни објекти, осим оних из члана 63 ове уредбе, приликом пловидбе обалним морем, не могу се приближити обали и то:
1. бродови који обављају јавни превоз, на удаљености мањој од 300 м;
2. бродови, јахте и глисери за спорт и рекреацију, на удаљености мањој од 200 м;
3. чамци на моторни погон и једра, свих категорија, на удаљености мањој од 50 м;
4. чамци на весла, сандолине, педалине, даске и др. без моторног погона, без ограничења.
Изузетно од одредбе става 1 овог члана, бродови и чамци на моторни погон могу пловити и на мањим удаљеностима од обале, ако то захтијева конфигурација пловног пута, али су при том дужни пловити сигурносном брзином.
У воденом простору поред купалишта чамци морају пловити на удаљености већој од 50 м од ограде уређеног или изграђеног купалишта, односно 150 м од обале природног купалишта.
Глисери и чамци на млазни погон (скутер, јет-ски и сл.) односно на ваздушни јастук могу глисирати само на удаљености већој од 200 м од обале и то на подручју на којем то није забрањено.
Подручја, на којима је пловним објектима наведеним у ставу 4 овог члана, забрањено глисирање, као и начин означавања таквих подручја, одређује Капетанија.
Члан 65
Забрањено је пливање изван ограђеног воденог простора уређеног или изграђеног купалишта и на удаљености већој од 100 м од обале природног купалишта.
Изузетно од одредбе става 1 овог члана, пливање је дозвољено и на удаљености већој од 100 м од обале у воденом простору природног купалишта, које по својој конфигурацији онемогућава пловидбу (плићаци, спрудови, хриди, гребени и сл.)
Члан 66
Полијетање и слијетање падобраном и авионом као и коришћење полигона за обуку на пловилима на водени млазни погон дозвољено је само са / на прописано обиљежених површина.
Обиљежавање врши правно или физичко лице које је добило концесију, на начин који одреди Капетанија.
Члан 67
Лица која обављају подводни риболов или неку другу активност под водом, морају за вријеме роњења по воденој површини за собом повлачити жути или наранџасти балон, пречника који не може бити мањи од 30 цм.
Ако се одржава спортско такмичење у подводном риболову или некој другој активности под водом, начин означавања такмичара и простора за такмичење одређује Капетанија.
Члан 68
Бродови и чамци не смију пловити ноћу ако пловни путеви нијесу прописано обиљежени.
Члан 69
Пловни објекти у пловидби обалним морем морају се придржавати Међународних правила о избјегавању судара на мору.
ИВ КАЗНЕНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 70
Новчаном казном од десетоструког до двјестаструког износа минималне зараде у Републици Црној Гори, казниће се за поморски прекршај, односно прекршај унутрашње пловидбе орган, правно лице и предузетник ако:
1. не означи акваториј луке, на начин прописан чланом 5 ове уредбе;
2. у луци обавља риболов, спортске и друге активности без одобрења (члан 9 става 1);
3. без сагласности Капетаније дозволи да се брод, односно чамац привеже уз оперативну обалу у луци, односно пристаништу или усидри на сидришту (члан 15 став 1);
4. не обезбиједи обављање обавезне пилотаже на начин прописан чланом 16 ове уредбе;
5. површине у луци, обалном мору и сидришту не чисти од уљних материја и не испуњава друге прописане обавезе (члан 18 став 1);
6. без одобрења раставља брод у луци, односно пристаништу (члан 19 став 2);
7. насукани, напуштени од власника и посаде или потонули пловни објекат држи без одобрења у луци, односно пристаништу или ако такав пловни објекат на захтјев Капетаније не премјести из луке, односно пристаништа (члан 20 ст. 1 и 2);
8. пловни објекат у распреми држи у луци, односно пристаништу без одобрења корисника луке (члан 20 став 4);
9. не пријави Капетанији извлачење, доковање или спуштање брода у воду на подручју луке или ако чамац извлачи и држи на мјестима на подручју луке која нијесу за то одређена (члан 23);
10. чамац у луци почини штету другим чамцима, обали, уређајима, направама и постројењима у луци (члан 24);
11. не постави заштитну плутајућу брану око техничког пловног објекта док се на истом налази брод односно чамац (члан 26);
12. се не придржава реда тегљења који одреди Капетанија или ако одбије да обави тегљење брода у луци, односно пристаништу (чл. 27 и 28);
13. поступи противно одредбама члана 29 ове уредбе;
14. поступа противно одредбама члана 41 ове уредбе;
15. не осигура прихват одпадака са пловила у луци (члан 47 став 3)
16. онемогући привез пловног објекта у луци, односно пристаништу када су угрожени људски животи или безбједност пловидбе (члан 48 став 1)
17. се не придржава првенства привеза бродова уз оперативну обалу у луци, односно пристаништу или не обавијести Капетанију о разлозима измијењеног реда привеза бродова (члан 48 ст. 2 и 3);
18. поступа супротно одредбама члана 49 ове уредбе;
19. искрцавање терета или снабдијевање пловног објекта погонским горивом или другим материјалом започне прије него се искрцају путници (члан 52 став 1);
20. ако обални ивични простор у луци, односно пристаништу не држи стално слободним (члан 53 став 1);
21. поступа противно одредбама члана 54 ове уредбе;
22. не обезбиједи пловном објекту мјесто за привез, слободан простор за приступ путника или ноћу не освијетли обалу у луци, односно пристаништу (члан 55 став 2);
23. направе, уређаји и друге објекте усидрене или причвршћене за дно обалног мора, односно унутрашњег пловног пута прописно не означи (члан 60 став 1);
24. уређаје и направе изграђене или постављене у обалном мору, односно унутрашњим пловним путевима не одржава у стању које не представља опасност за људске животе или безбједност пловидбе или не спроведе мјере које одреди Капетанија (члан 61 ст. 1 и 2);
25. обавља спортске и друге активности без претходног одобрења Капетаније (члан 62 став 1);
26. поступа супротно одредбама члана 66 ове уредбе;
27. приликом спортског такмичења у подводном риболову или некој другој активности под водом, не означи учеснике у такмичењу на начин како то одреди Капетанија (члан 67 став 2);
28. поступа противно одредби члана 68 ове уредбе;
29. поступа супротно одредби члана 69 ове уредбе.
За поморски прекршај, односно прекршај унутрашње пловидбе из става 1 овог члана казниће се физичко лице и одговорно лице у предузећу или другом правном лицу новчаном казном од једне четвртине до десетоструког износа минималне зараде у Републици Црној Гори.
Члан 71
Новчаном казном од једне четвртине до десетоструког износа минималне зараде у Републици Црној Гори казниће се за поморски прекршај, односно прекршај унутрашње пловидбе лице које управља пловним објектом, односно лице које га замјењује или одговорни члан посаде и физичко лице, ако:
1. поступа супротно одредбама члана 6 ове уредбе;
2. пловним објектом омета јавни саобраћај у луци, односно пристаништу (члан 7);
3. брод који се налази у луци, односно пристаништу није спреман за маневрисање или ако се поправаља без одобрења Капетаније (члан 8);
4. пловним објектом обавља риболов, спортске и друге акривности без одобрења (члан 9 став 1)
5. пловни објекат у луци није привезан на начин и под условима како је то прописано у члану 10 ст. 1 и 2 ове уредбе;
6. поступа противно одредбама члана 11 ове уредбе;
7. не означи прамац, крму или оба дијела брода на начин утврђен у члану 12 ове уредбе;
8. и поред наређења Капетаније, не дозволи да се уз бок његовог брода, односно чамца привеже један или више других бродова, односно чамца или не дозволи одржавање везе с обалом преко његовог брода, односно чамца (члан 13);
9. сидрењем брода или чамца у луци, односно пристаништу омета пловидбу других бродова, односно чамаца или не поступи по наређењу Капетаније (члан 14);
10. и поред забране Капетаније пристане или усидри брод у луци (члан 17);
11. поступа супротно одреби члана 18 став 2 ове уредбе;
12. не обавијести Капетанију или корисника луке да у луци има предмета који угрожавају безбједност пловидбе који могу оштетити бродове, чамце, лучке објекте, направе, уређаје и постројења (члан 22);
13. приликом извлачења, доковања или спуштања брода у воду на подручје луке, односно пристаништа не предузме мјере безбједности које одреди Капетанија или ако извлачи или држи чамац на подручју луке, односно пристаништа на мјесту које није одредио корисник луке, односно пристаништа (члан 23);
14. чамац у луци причини штету другим чамцима, обали, уређајима и постројењима у луци (члан 24);
15. не пријави Капетанији губитак опреме или терета с пловног објекта у луци, односно пристаништу (члан 25);
16. поступа противно одредбама члана 27 ове уредбе;
17. одбије наређење Капетаније да користи тегљач за одређени маневар у луци, односно пристаништу (члан 28);
18. поступа противно одредбама члана 29 ове уредбе;
19. у луци, односно пристаништу пловним објектом не плови на начин утврђен чланом 30 ове уредбе;
20. поступа противно одредбама члана 31 ове уредбе;
21. на пловном објекту који долази из иностранства дању не истакне карантински знак (члан 32);
22. поступа супротно одребама члана 33 ове уредбе;
23. поступа супротно одребама члана 33 тачка 2, 3 и 4 ове уредбе;
24. поступа противно одредбама чл. 36 и 37 ове уредбе;
25. и поред забране Капетаније, исплови, односно уплови бродом у луку, односно пристаниште (члан 38 ст. 1 и 2 и чл. 39 и 40);
26. поступа противно одредбама члана 41 ове уредбе;
27. поступа противно одредбама члана 42 ове уредбе;
28. се на рибарском броду или чамцу везаном у луци не налази прописани број чланова посаде (члан 43 );
29. поступа противно одредби члана 44 ове уредбе;
30. брод који се снабдијева погонским горивом у луци, односно пристаништу не предузме мјере прописане у члану 45 ове уредбе;
31. поступа противно одредби члана 46 ове уредбе;
32. поступа противно одредби члана 47 ове уредбе;
33. брод нема свједочанство о извршеној дегазацији, односно деконтаминацији (члан 51);
34. искрцавање терета или снабдијевање пловног објекта у луци, односно пристаништу започне прије него што се искрцају путници или ако укрцавање путника на пловни објекат започне прије него што се пловни објекат снабдије погонским горивом и другим материјалом или ако дозволи да се путници и њихов пртљаг укрцају или искрцају преко бродске ограде (члан 52):
35. поступа противно одредбама члана 54 ове уредбе;
36. не укрцава, односно не искрцава путнике са пловног објекта у луци, односно пристаништу на начин утврђен одредбама ст. 1 и 3 члана 55 ове уредбе;
37. не укрцава, односно не искрцава путнике чамцем који не испуњава услове које је одредила Капетанија (члан 55 став 4);
38. приликом укрцавања, односно искрцавања путника и терета пловни објекат не предузме мјере прописане у члану 56 ове уредбе;
39. се у возилу које се укрцава или искрцава са брода-трајекта поред возача налази и друго лице (члан 57 став 1);
40. између возила укрцаних на брод-трајект није осигуран пролаз за посаду и путнике или ако брод-трајект није снабдијевен средствима за обезбјеђење возила од помицања или ако се возила искрцавају прије путника или ако врата за улаз односно излаз возила нијесу потпуно затворена и осигурана од отварања (члан 57 ст. 2, 3 и 4);
41. се брод односно чамац приликом пловидбе не придржава услова прописаних чланом 59. ове уредбе;
42. се не придржава услова и начина пловидбе утврђених у смислу члана 60 ове уредбе;
43. пловним објектом обавља спортске или друге активности на пловном путу без одобрења Капетаније или ако не предузме мјере које она одреди (члан 62 ст. 1 и 3);
44. поступи супротно одредби члана 63 ове уредбе;
45. поступи супротно одредби члана 64 ове уредбе;
46. поступи супротно одредби члана 65 ове уредбе;
47. поступи супротно одредби члана 66 ове уредбе;
48. поступи супротно одредби члана 67 став 1 ове уредбе;
49. поступи супротно одредби члана 68 ове уредбе;
50. поступи супротно одредби члана 69 ове уредбе;
В ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 72
Ступањем на снагу ове уредбе неће се примјењивати Уредба о одржавању реда у лукама и на осталим дијеловима обалног мора и унутрашњим пловним путевима (''Сл. лист РЦГ'', бр. 34/92 и 23/95).
Члан 73
Ова уредба ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у "Службеном листу Републике Црне Горе".
Број: 02-
Подгорица, ___ априла 2006. године
ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ ЦРНЕ ГОРЕ
Предсједник
Мило Ђукановић, с.р.
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ
Имајући на уму да је важећа Уредба донешена још 1992. године, промјене у друштву су условиле потребу њеног мијењања и усклађивања са савременим токовима. Посебан разлог за доношење овог прописа представља потреба да се, што је могуће више, осигура безбједност људи и имовине на мору. Имајући у виду чињеницу да је, посебно у периоду туристичке сезоне, знатно повећан број учесника у поморском саобраћају у лукама, маринама, на плажама, купалиштима и другим дјеловима обалног мора, аспект безбједности пловидбе посебно добија на значају, а нарочито превенција у овој области. Предложени текст садржи нова рјешења како би се избјегле поморске незгоде са трагичним епилогом по људске животе.
Предлогом нове Уредбе санирани су недостаци из претходне, односно појашњено и избјегнуто двосмислено тумачење појединих чланова исте, било од оних који је примјењују или од оних који су у обавези да се понашају по истој. Ово се може видјети из одредби члана 4 Предлога Уредбе које говоре о надзору Лучких капетанија над примјеном исте, из члана 15 Предлога Уредбе који говори о давању сагласности код одређивања мјеста пловном објекту за привез уз обалу и мјеста на лучком сидришту, помијерање са додијељеног му мјеста, уклањање са оперативне обале итд. Новине су видљиве и у члану 31 предложене Уредбе гдје се каже да лице које управља пловним објектом има у обавези да се понаша у складу са Међународним правилником о безбједности бродова и лучких постројења (ИСПС кодом). Такође, највећа новина наведена је члану 63, а односи се на забрану пловним објектима за превоз путника и терета да пристају на уређеним , изграђеним и природним купалиштима, осим у случају када Министарство утврди да постоје услови за издавање одобрења за привремено обављање превоза путника и терета и изван луке на одређеним мјестима уз обалу.
Везани чланци:
Радуловић: Регулисаћемо рад поморских агената 07.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?