Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Одржан шести састанак Управног одбора Регионалног Секретаријата за посматрање саобраћаја у Југоисточној Европи (СЕЕТО)

Објављено: 28.04.2006. 23:55 Аутор: Насловна страна
Јуна 2004. године потписан је од стране Европске Комисије, Албаније, Босне и Херцеговине, Хрватске, Македоније, Србије и Црне горе и УНМИК/косово Меморандум о разумијевању развоја основне регионалне мреже.

Циљ Меморандума је промоција регионалне сарадње на пољу транспорта и заједничког развоја основне регионалне транспортне мреже. Управни Одбор сачињен од стране званичника министарстава транспорта и Европске Комисије има задатак да омогући имплементацију Меморандума. Како би се у техничком дијелу олакшала имплементација програма успостављено је тијело СЕЕТО (Соутх Еаст Транспорт Обсерваторy), са сједиштем у Београду. Ова техничка помоћ финансирана је од стране Европске Комисије.

На шестом састанку Управног Одбора одржаном у хотелу Маестрал, Пржно 27. и 28. априла 2006. године учесници су усвојили Вишегодишњи План 2006-2010 (МАП) за развој Основне регионалне транспортне мреже југоисточне Европе. План представља регионалну стратегију и индетификује значајан број регионално важних реформи и мјера управљања у сектору транспорта. Учесници су се такође договорили око методологије одабира инвестирања пројеката који су од регионалног значаја, а договорена је такође и кратка листа приоритетних пројеката.
Листа приоритета покрива све териоторије земаља учесница у свим моделима саобраћаја. Акциони план представљен у МАП 2006-2010 садржи временске рокове за имплементацију инвестиција. План ће се ажурирати годишње и очекује се да постане важан извор информација, како инвеститорима у сектору транспорта тако и операторима у овој области.

Резултати који се очекују су свакако виши ниво услуге, а самим тим и скраћење времена путовања и жељезницом и путевима. Ово ће такође утицати и на повезаност дјелова региона, тако приближавајући заједнице и утицати на трговину и економију у регионима. План ће ојачати намјере за финансирање страних финансијских институција а такође помоћи приватном сектору да доноси одлуке о инвестирању на дужи период.

Наставак активности у оквиру Основне транспортне мреже пратиће као и до сада СЕЕТО. Учињен је напредак у протоку информација, параметара и система. СЕЕТИС ( Соутх Еаст Еуропе Транспорт Информатион Сyстем), Транспортни информациони систем југоисточне Европе ће такође бити коришћен у изради будућих планова.

Будућност рада СЕЕТО описана је Вишегодишњем плану, као тијела које има координациону улогу у региону. Суфинансирање СЕЕТО-а почиње, како је договорено на министарском састанку, од јуна 2006. године, а комплетно финансирање од 2008. године.

Експерт Европске комисијеЈоеп Боербоом изразио је задовољство резултатима рада на овом дводневном састанку, и истакао да је усавајање Вишегодишњег плана МАП 2006-2010 значајно из више разлога јер је тиме договорена регионална стратегија у сектору транспорта, која ће свакако утицати на економску стабилност, финансијску одрживост система у региону, као и на животну средину и њено очување. На претходном састанку СЕЕТО-а било је ријечи о методологији одабира приоритетних пројеката и након преговора у протекла два дана сачињена је листа приоритета која садржи око 20 так пројеката који су од највећег значаја у региону. Г-дин Боербоом је такође истакао да је ниво сарадње учесника састанка веома висок, али и да је ово тек почетак процеса, јер након усвајања МАП-а неопходно је радити на његовој имплементацији.

Изет Бајрамбашић, помоћник министра за комуникацију и промет Босне и Херцеговине и предсједавајући Управног Одбора Меморандума о разумијевању такође је истакао жељу и расположење учесника за сарадњу, као и да је таква сарадња веома важна у будућем периоду како би се План имплементирао.

Важно је истаћи да су три земље Албанија, Црна Гора и Босна и Херцеговима дошле до заједничког интереса како би се путни правац од Сарајева преко Подгорице до Тиране ставио у приоритет изградње и да се на такав начин ове три земље, учеснице Меморандума и квалитетно повежу. Након усвајања једног оваквог плана, важно је презентирати га међународним финансијским институцијама, а такође и политичарима и владама земаља учесница, како би се створиле претпоставке за снажнији развој региона.

Савјетник министра поморства и саобраћаја и члан Управног Одбора Меморандума о разумијевању Ангелина Живковић истакла је да је усвајање овог плана продукт двогодишњег рада од када је Меморандум о разумијевању потписан. Неопходно је истаћи да развојна политика у транспорту ставља свој фокус на планирању и изградњи капацитета како за друмски тако и за жељезнички и поморски и интермодални транспорт, наравно водећи при томе рачуна о јачању регионалног интереса, стимулисању економског развоја, поштовању техничких стандарда европске заједнице и свакако очувању животне средине. Г-ђица Живковић изразила је задовољство резултатима који су постигнути када су у питању пројекти које је Црна Гора кандидовала, а од којих је 6 ушло на листу изабраних приоритета:

- реконструкција жељезничке пруге Врбница Бар;
- рехабилитација секције Дебели Бријег Бар;
- Заобилазница Никшић:
- рехабилитација секције Шћепан Поље Плужине;
- Мини заобилазница Подгорица;
- реконструкција терминала у Луци Бар.

Г-ђица Живковић је још једанпут истакла висок ниво сарадње, која има значајну улогу у креирању повољног амбијента за сарадњу у окружењу и развоју одрживе транспортне политике, као и наставак активности министарства поморства и саобраћаја и Владе РЦГ у даљој сарадњи са тијелима европске заједнице и земаља западног Балкана.

Генерални менаџер СЕЕТО Славјенка Петрушева захвалила се организаторима и домаћинима овог радног састанка и навела је да је сарадња учесника Меморандума о разумијевању, представника СЕЕТО-а, као и представника Европске Комисије била јако продуктивна и да је састанак протекао у радној и преговарачкој атмосфери. Сама регионална сарадња подигнута је на виши ниво, јер у суштини у Европи се пројекти планирају и реализују на регионалном нивоу, и у том погледу не постоје границе међу државама.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?