Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Министар саобраћаја, поморства и телекомуникација Андрија Ломпар одржао састанак са представницима Министарства транспорта Чешке Републике, Чешке Еxпортне Банке, чешких компанија ОХЛ ЖС и АЖД Праг и Жељезнице Албаније

Објављено: 01.02.2007. 23:45 Аутор: Насловна страна
Министар саобраћаја, поморства и телекомуникација др Андрија Ломпар, одржао је данас у Подгорици састанак са представницима Министарства транспорта Чешке Републике, Чешке Еxпортне Банке, чешких компанија ОХЛ ЖС и АЖД Праг и Жељезница Албаније.

Министар Ломпар је дао преглед тренутних и будућих активности Владе Црне Горе, у сектору жељезничког саобраћаја. Као приоритетни пројекат представљена је реконструкција и модернизација пруге Бар Београд и сарадња са италијанским властима на изради техничке и финансијске студије "План рехабилитације и предлог за пројектовање и изградњу", за коју је италијанска Влада спремна да донира милион еура, уз намјеру да тим поводом потпише Меморандум о разумијевању између двије државе.

Представници чешког Министарства транспорта су исказали намјеру тог органа да као партнер учествује са Италијом у том пројекту, како би дало подршку приступу европским фондовима и програмима кроз које би се обезбиједило његово финансирање. Такође је било ријечи и о развоју мултимодалних терминала на прузи Бар - Бијело Поље, у чему би била корисна чешка искуства у дизајнирању и функционисању тих терминала. Представљени су и планови и идеја за изградњу нове пруге Пљевља Бијело Поље, као и активности реструктурирања и приватизације жељезнице Црне Горе.

Замјеник министра транспорта Чешчке Републике Војтецх Коцоурек је подржао оцјену да је пруга Бар - Београд приоритетни пројекат и изразио жељу за сарадњом и партнерством на текућем и инвестиционом одржавању инфраструктуре и модернизацији возних средстава. На састанку је предложен и састанак крајем фебруара мјесеца у Прагу, на којем би биле презентиране активности о реформи чешког жељезничког система, која је завршена 2003. године. С обзиром на величину и значај чешких пруга у транспорту Централне Европе (9 000 км), као и чињеницу да је у њиховом систему у потпуности раздвојена инфраструктура од оперативе, те да учешће приватног сектора у превозу износи 10% укупног превоза, чешка искуства би била корисна за реформу жељезничког система у Црној Гори.
Представници Жељезница Албаније нагласили су значај примјене Споразума за путнички саобраћај на линији Подгорица Скадар, као и отварање значајних пројеката за пуну рехабилитацију те пруге. Генерални директор те Жељезнице Сокол Капидани, истакао је важност тог пројекта, с обзиром да је линија Подгорица Скадар - Тирана једина албанска међународна жељезничка линија.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?