Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање: Министарство саобраћаја, поморства и телекомуникација

Објављено: 22.09.2007. 01:19 Аутор: Насловна страна
Поводом више пута поновљене најаве посланика Емина Дураковића о интерпелацији о политици Владе у области саобраћаја, Министарство саобраћаја, поморства и телекомуникација сматра то изузетном приликом да се саобраћајна политика и досадашњи рад у тој области на прави начин и на правом мјесту представе.
Покретање интерпелације за Министарство представља не само обавезу, већ и додатни подстрек, да се јавност ближе упозна са клучним, стратешким пројектима Владе у области саобраћаја. Стога се тој најави искрено радујемо.
Очекујући да се иницијатива за покретање интерпелације формализује, најширу јавност Црне Горе и Покрет за промјене подсјећамо на реформске пројекте који се имплементирају, али и на приоритете Владе у ресору саобраћаја.
Нацрт Стратегије развоја саобраћаја Црне Горе Влада је утврдила јуна 2006. године и, по хијерархији прописа, мора сачекати усвајање Просторног плана Републике Црне Горе. Опет, подсајећања ради, ПЗП до сада није упутио ниједну званичну сугестију или примједбу, нити је било који њихов представник учествовао на јавним расправама, организованим поводом тог документа, иако је он основ за креирање укупне саобраћајне политике у Републици.
Такође, најоштрије одбацујемо лицитирање око приоритета у изградњи аутопутева у Црној Гори. Влада РЦГ је, небројено много пута, као приоритет истицала изградњу аутопута Бар Бољаре (граница са Србијом). Таква констатација је додатно поткријепљена чињеницом да је приликом потписивања уговора о изради Студије изводљивости за два аутопута (са компанијом Лоуис Бергер), прецизирано да ће консултантски приоритет бити израда студије за правац сјевер југ.
Када је ријеч о реформама у законодавном оквиру, експерте из ПЗП подсјећамо да су у 2003. донешени системски закони у области саобраћаја, међу којима истичемо Закон о жељезници, путевима и превозу у друмском саобраћају. Поред њих, Министарство је израдило и друге законе и више подзаконских аката, које је донијела Влада РЦГ. Не треба заборавити и то да је утврђен Предлог Закона о мору и да је упућен у скупштинску процедуру.
Можда није на одмет освјежити памћење ПЗП-у и указати да је након успостављања новог правног оквира сачињен и потписан Програм редовног одржавања магистралних и регионалних путева и реализован Програм заосталог одржавања, те да је реализација Програма елиминисања критичних тачака у завршној фази. Такође, у складу са програмом рада Владе, најављен је и Програм елиминисања уских грла на саобраћајној мрежи у Републици. У оквиру тих програма, до сада је на путној инфраструктури реализовано 39 пројеката (санирање клизишта и косина, изградња трећих трака за спору вожњу, санација мостова и тунела, рехабилитација асфалта).
Коначно, подсјећамо и на реализацију пројеката у оквиру реконструкције пруге Бар-Београд (модернизација прелаза, санација косина и тунела, ремонт горњег и доњег строја пруге...), електрификацију пруге Никшић-Подгорица, као и на завршетак прве фазе модернизације и реконструкције аеродрома Подгорица и Тиват итд.
Ако је судити по досадашњим искуствима Министарства са господином Дураковићем, његова прича о покретању интерпелације служи једино медијској промоцији његовог и политичког ангажовања ПЗП-а. Што се Министарства тиче, унапријед се радујемо могућности да све претходно наведено, опширније презентирамо.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?