Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Лондон, 4. дан Генералне Скупштине Међународне поморске организације (ИМО)

Објављено: 22.11.2007. 18:40 Аутор: Насловна страна
Једна од најважнијих тема које су разматране у протекла четири дана одржавања Генералне Скупштине ИМО-а, а на којој ове године учествује и делегација Министарства саобраћаја, поморства и телекомуникација била је, у духу тренутно глобално важног проблема, и заштита животне средине са мјерама које се односе на смањивање утицаја бродова на ефекат стаклене баште, па је овом приликом усвојен Извјештај и препоруке Поморског Комитета који се бави овим питањем.
Представници чланица Међународне Поморске Организације бавили су се такође и следећим темама:
- утврђивањем нових техничких стандарда и захтјева за: неконвенционалне и рибарске бродове; дијела СОЛАСА за бродове који превозе расуте терете, танкере и путничке бродове;
- разматране су измјене ИМДГ Кода (Правилник о поморском превозу опасних терета) у дијелу третмана радиоактивности;
- измјенама СТЦW Конвенције у дијелу тренинга, радних услова и радног времена за поморце;
- истакнута је важност у примјени е-навигације и Вессел Траффиц Сyстем;
- размотрен је Извјештај Комитета за поморску безбједност, Правног комитета и Комитета за техничку сарадњу;
- размотрен је такође и Извјештај са овогодишње Конференције о уклањању олупина;
- вођена је расправа о Амандману Међународне регулативе из 1972. године о спречавању судара на мору;
- размотрен је и Извјештај о раду секретаријата за Конвенцију о спречавању загађења мора испуштањем отпада и другог материјала из 1972. године и Протокола из 1996. године.
Делегација Министарства саобраћаја, поморства и телекомуникација је боравак у Лондону искористила такође и да одржи неколико билатералних састанака са делегацијом Италије, Кипра и Малте.

Са Министром саобраћаја Малте г-дином Ценсу Галеа договорена је сарадња у области регистрације јахти и бродова, као и посјета службеника Управе поморске сигурности Малти у јануару наредне године. Током разговора договорена је такође сарадња на изради акционог плана за приступање Црне Горе Медитеранском, а након тога и Париском Меморандуму о разумијевању (поменути меморандуми се односе на лучку контролу и инспекцију сигурности и безбједности пловидбе), а у оквиру тога је договорена и посјета представника наших лучких капетанија Малти и њихово учешће на семинарима из ове области, које они организују.Вођени су разговори и о мјерама подршке успостављању тзв. Кратке поморске пловидбе кроз ИНТЕРЕГ и Марцо Поло ИИ програме.
Министар Ломпар искористио је овај сусрет и Министру саобраћаја Малте предао Предлог споразума о међусобном признавању сертификата помораца и по том питању је договорено да ће се овај споразум у најкраћем року ставити у поступак ауторизације у Влади Малте.

Са представницима делегације Републике Италије, коју су предводили руководиоци Обалске страже Италије, вођени су разговори о потписивању Споразума у области трагања и спашавања на мору, наиме Министарство саобраћаја Црне Горе доставило је такав предлог неколико мјесеци раније и очекује се брз позитиван одговор на нашу иницијативу.
Такође су разматрани облици сарадње и помоћи италијанске стране за тренинг кадрова из области лучке контроле и инспекције сигурности и безбједности пловидбе.

У разговорима са делегацијом Кипра, коју је предводила Министарка саобраћаја г-ђа Мариа Малатхоу-Памбалли, разматрани су облици техничке помоћи у дијелу јачања капацитета лучке управе, а такође је исказана и спремност за потписивање Споразума о међусобном признавању сертификата помораца и Споразума о сарадњи у области трговачког банкарства.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?