Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Пети састанак координационог комитета ФАО АдриаМед-а

Објављено: 30.09.2003. 17:26 Аутор: Насловна страна
У организацији ФАО АдриаМед-а 18. и 19. септембра у Риму је одражан пети састанак координационог комитета, на којем је присуствовао самостални савјетник за рибарство у Министарству пољоприврде, шумарства и водоприврде Спасо Поповић. Састанку су поред предстваника Црне Горе присуствовали и представници министарстава Албаније, Хрватске, Словеније, Италије, Европске комисије, Генералног секретаријата за рибарство Медитерана, генерални секретар Алаин Бонзон и замјеник генералног директора ФАО-а који је задужен за рибарство Исхиро Номура.
Током састанака одлучено је да Црна Гора добије редовно чланство у АдриаМед-у, као и организацију сљедећег шестог састанка координационог комитета . Сви учесници дали су подршку Црној Гори и истакли похвале у вези са досадашњим доприносом у истраживањима и прикупљању статистичких података из области рибарства.
ФАО АдриаМед је организација настала је при ФАО-у (организација при УН за храну и пољопривреду) и задужена је за давање подршке Јадранским земљама у остваривању заједничког управљања рибарством, уз пуну координацијску везу и сарадњу државних органа, научних институција, рибопрерадјивачких предузећа и професионалних рибара.
Током овог састанка дати су акценти о ризицима и неопрезном коришћењу рибљих ресурса, као и економским последицама таквог коришћења. Упркос већ постојећој и дугорочној билатералној сарадњи, указана је потреба да се та сарадња прошири на цијели регион. Јадранске земље осјећају ту потребу те су спремне за уводјење система заједничког управљања ресурсима кроз размјену информација измедју државних органа, научних институција, рибопрерадјивачких компанија и самих рибара.Такође је уочена потреба да се техничко-научне информације о риболовним активностима, економским трендовима, риболовним технологијама, расположивости, динамици и биологији рибљих врста, морају проширити, путем сарадње, на цијели Јадран. Потреба за одрживошчу рибљих ресурса и адекватно инвестирање у бродове и риболовне алате, захтијевају прилагодјаванје бројност риболовне флоте и висине риболовног напора, с производним капацитетима главних комерцијалних врста.
Расолагање и проток основних информација земаља чланица, витални су аспекти у остварењу и примјени циљева овог Пројекта. Иако је АдриаМед пројекат на услузи Јадранским земљама, он може представљати и референце за заједничко управљање рибљим ресурсима приобалних земаља сусједних регија.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?