Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Потписани уговори о концесијама по БОТ аранжману за коришћење воде за флаширање

Објављено: 16.04.2004. 18:34 Аутор: Насловна страна
У Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде данас су потписани уговори о концесијама по БОТ аранжману за коришћење воде за флаширање са изворишта: "Алипашини извори" (Општина Плав), "Врело" (Општина Рожаје), "Дједов извор" (Општина Колашин) и "Врела Туњева-Милојевићка врела" (Општина Никшић). За Министарство као концендента уговоре је потписао министар мр Милутин Симовић, а за концесионаре њихови представници.

Потписивању уговора претходио је веома сложен поступак за додјелу концесија спроведен у складу са новим Законом о учешћу приватног сектора у вршењу јавних услуга. У том поступку имали су одговарајуће учешће Савјет за приватизацију Владе Републике Црне Горе, Јединица за процјену пројекта за концесије, Комисија за концесије и БОТ аранжмане Владе Републике Црне Горе и бројни други републички и општински органи надлежни за поједине аспекте односних концесија, као: Министарство здравља, Републички хидрометеоролошки завод, општински органи управе надлежни за планирање и уредјење простора и др. Поступак је спроведен на транспарентан начин, чиме је омогућено учешће свих заинтересованих за додјелу концесија, а о чему свједочи објављивање Јавног позива (огласа) за претквалификацију инвеститора у “Службеном листу РЦГ” (бр.45/03), дневном листу “Побједа” (30.07.2003.године), “Финанциал Тимес”-у (01.08.2003.године) и на Интернет сајту овог министарства (30.07.2003.године), са могућношћу пријављивања свих заинтересованих у периоду од скоро 2 мјесеца.

По завршном поступку отварања понуда, вредновања и утврдјивања приједлога, Влада се опредијелила за додјелу 4 концесије за флаширање воде сљедећим инвеститорима: Мркулић Енверу, Шефкији и Изету власницима компанија Верцо цонструцтионс Цо и Бабy пломбинг Цо, са сједиштем у САД-у за “Алипашина врела”, ДОО Унимус из Подгорице за “Врела Туњева-Милојевићка врела”, “Монглобал” Монтенегро ДОО – Рожаје за “Врело” и ДОО “Тим” из Банатских Карловаца, РЈ Радигојно – Колашин у оснивању за Дједов извор”.

У реализацији уговора предстоји период припреме одговарајуће техничке документације и изградње објеката за флаширање воде који према потписаним уговорима траје од 12 до 24 мјесеца. Након тога наступа период коришћења концесије од 19 до 30 година.

О значају ових концесија најречитије говоре подаци да се ради о изградњи објеката за флаширање воде чисте технологије, затим о коришћењу вода као обновљивог природног ресурса, извозно оријентисаним програмима, запошљавању радника и стварању претпоставки за уравнотежење регионалног развоја Црне Горе, као и плаћању накнаде за коришћење воде; основне 3% од продајне цијене воде и посебне – у складу са усвојеним понудама (од 0,5 до 1,5%).




Да ли вам је садржај ове странице био од користи?