Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење:Одржана радионица за радне групе формиране са циљем пружања подршке процесу израде Националне шумарске политике Црне Горе

Објављено: 23.08.2007. 23:00 Аутор: Насловна страна
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Црне Горе је у сарадњи са холандском развојним организацијом СНВ Монтенегро и ФОДЕМО пројектом (пројекат Развој шумарства у Црној Гори, фаза ИИ који имплементира Луксембуршка агенција Луx Девелопмент) у Хотелу Подгорица, у четвртак 23. августа, 2007. године организовало радионицу за радне групе формиране са циљем пружања подршке процесу израде Националне шумарске политике Црне Горе.
Др Милосав Анђелић, помоћник министра за сектор шумарства нагласио је да је квалитетна Национална шумарска политика кључни документ у области шумарства који ће представљати оквир за одрживо газдовање овим природним ресурсом у Републици, те да ће он обухватити све аспекте шума ( од заштите животне средине до њене економске валоризације).

Имајући у виду значај шума за даљи развој Црне Горе и неопходност интензивирања активности које ће довести до брзог усвајања поменутог документа, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде је формирало седам тематских радних група које ће се бавити даљим анализама специфичних тема, и преточити их у сет нацрта Изјава о политици за презентовање на наредном кругу јавних радионица. Након добијања предлога и сугестија од стране учесника тих радионица, заједно са Координационим тимом за израду Политике, радне групе ће припремити коначан текст нацрта Националне шумарске политике и доставити га Влади РЦГ на усвајање.

Главне теме које ће Национална шумарска политика обрадити су: јачање и балансирање свих функција шуме (еколошко заштитна, хидролошка, биотопска, климатска и природна заштита; социјална рекреациона, естетска, образовна, истраживачка; економска производња дрвета, лов и остали недрвни шумски производи); стање шума у Црној Гори; мониторинг шумских процеса; планирање и најбоље праксе газдовања шумама; рурални развој; обезбјеђивање сировине за дрвопрерађивачку индустрију; обезбјеђивање довољних количина огревног дрва за сеоска домаћинстава; агрошумарство; смањење сиромаштва; одрживо коришћење недрвних шумских производа; организација власника шума; образовање о важности шума и др.

Радионица је протекла у информисању учесника о досадашњим активностима и представљању предстојећих корака на изради овог документа. Након тога, приступило се раду по тематским радним групама са циљем усвајања описа пројектних задатака, именовање предсједавајућих радних група и изради плана рада.

Господин Јамес Ацwортх, међународни координатор пројекта ФОДЕМО YУГ/012, нагласио је потребу да се Министарство, изабрани чланови Радне групе и консултанти припреме за пуну и искрену дискусију са представницима свих група учесника процеса о широком спектру горућих питања која се тичу будућег газдовања црногорским шумама.

Он је рекао да ФОДЕМО Пројекат има за циљ да пружи подршку процесу који ће резултирати политиком, надамо се, која ће инспирисати све актере из сектора шумарства да иду напријед са заједничком визијом- да се очува црногорско зелено благо у општу корист свих црногораца.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?