Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министарство правде израдило и доставило на објављивање Судски пословник

Објављено: 25.05.2004. 17:25 Аутор: Насловна страна
Министарство правде израдило је и доставило на објављивање Судски пословник који се доноси на основу Закона о судовима уз прибављено мишљење Судског савјета. Судски пословник је иначе најзначајнији акт за рад, односно унутрашње пословање судова.

Имајући у виду значајне новине у Закону о судовима било је потребно ускладити подзаконске акте, посебно Судски пословник , који је један од најзначајнијих и најобимнијих прописа у овој области (417 чланова и 80 образаца) којим се уређује организација и начин унутрашњег пословања у судовима.

Такође је било потребно да се Судски пословник усагласи и са новоусвојеним законима у реформи правосуђа и то Кривичним закоником, Закоником о кривичном поступку, Законом о парничном поступку, Законом о извршном поступку и др. као и измијењеним прописима из области управе, материјалног и финансијског пословања.

Иначе,важећи Правилник о унутрашњем пословању судова, је донесен још 1977. године и с тога је било је потребно терминолошко усклађивање са поменутим реформским законима, као и другачија систематика .

Увођење Правосудног информационог система и све значајнија употреба рачунара у раду судске администрације, као и судија захтијевали су и уређење, односно прописивање посебних одредби о коришћењу рачунара, поред уобичајеног начина рада судова.

Судским пословником уређена су питања која се односе на судску управу, унутрашњу организацију, однос између судова, судова и других органа и суда и странака, заједничке одредбе за рад, поступање с писменима упућеним суду, рад по примљеним писменима у писарници, рад у вијећу и код судије појединца, рад на сједницама судија и сједницама судских одјељења, рад писарнице послије донијетих одлука, архивирање, чување и издвајање предмета, уписнике и помоћне књиге посебне одредбе за поједине поступке, коришћење рачунара и друга питања од значаја за благовремено и уредно функционисање суда.

Сходно рјешењима Закона о судовима, којим је Врховном суду одређена креативна, а не само контролна функција, Пословником је регулисано низ конкретних одредаба које се односе на нову улогу и позицију највишег суда у Републици као што су активности Опште сједнице, одјељења судске праксе, увођења Централне правосудне библиотеке а у оквиру правних ставова и мишљења посебан значај је дат раду судских одјељења посебно одјељења за проучавање и праћење судске праксе као и могућности употребе рачунара. У судовима се води регистар правних ставова од значаја за судску праксу и то одвојено за сваку правну област које је могуће објављивати у публикацијама Врховног суда или другим стручним публикацијама.

Пословник такође детаљно разрађује веома важно питање случајне додјеле предмета које се на тај начин први пут одређује и техника којим се предмети додјељују судији у рад и то на класичан начин или употребом компјутерских програма. Ступањем на снагу овог акта омогућава примјену случајне додјеле предмета у судовима.

Дио Пословника односи се на извјештаје, статистику, евиденције и предвиђа да се приликом исказивања статистичких података посебно воде евиденције о предметима који нијесу ријешени у предвиђеним роковима. Предвиђено је да предсједник прописује кућни ред којим се одређује начин коришћења радних и других просторија у судској згради, улазак и задржавање странака и других лица, мјере безбиједности зграде, и мјере за чување средстава за рад и других предмета који се налазе у суду и сл.

У односу на подршку стручне и опште јавности , Министарство правде је организовало Округли сто са темом ,,Судски пословник,, у сарадњи са ОСЦЕ ом , која организација је од почетка рада на овом тексту имала значајан допринос.

Након одржаног округлог стола и мишљења , примједби и сугестија датих од стране стручне јавности , Министарство правде је, у законом предвиђеном року, доставило текст Пословника Судском савјету ради прибаваљања мишљења. Судски .савјет је доставио своје примједбе које су уграђене у текст Пословника.

Међутим, мишљење Судског савјета било је да се доношење Пословника одложи до усвајања процесних закона имајући у виду потребу усаглашавања са значајним новинама предвиђеним Закоником о кривичном поступку, Законом о парничном поступку, Законом о извршном поступку и др. Због наведеног мишљења Судског савјета Министарство правде је одложило доношење Судског пословника.

Након усвајања поменутих процесних закона у марту текуће године израђен је текст коначне верзије Судског пословника који је поновно достављен Судском савјету који је оцјенио да се ради о савременим и квалитетним рјешењима и да ће уз извјесне корекције (које је Радна група размотрила и неке уградила) Судски пословник испунити сврху и циљ доношења, односно омогућити квалитетну унутрашњу организацију и пословање судова.

Напомињемо да је Влада Републике Црне Горе, на сједници од 20 маја 2004 године, размотрила и прихватила Информацију о начину израде Судског пословника, након чега је министар правде потписао текст који је дотављен на објављивање.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?