- Влада Црне Горе
Министарство правде Брисел: Говор министра правде Жељка Штурановића на...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Брисел: Говор министра правде Жељка Штурановића на Министарској конференцији о заједничким мјерама на сузбијању корупције у Југоисточној Европи
Објављено: 12.05.2005. • 22:30 Аутор: Насловна страна
Поштовани др Бусек,
Поштоване колеге министри,
Ваше екселенције,
Даме и господо,
Велика ми је част и задовољство да учествујем на овој Министарској конференцији и, у име Владе Републике Црне Горе, изразим спремност и одлучност да се проблему сузбијања корупције да приоритетни значај, као и да се на том плану настави интензивна међународна и регионална сарадња.
Дозволите ми, прије свега, да изразим задовољство што се у протеклих пет година показало да је Антикорупцијска иницијатива Пакта стабилности адекватан и ефикасан оквир за регионалну сарадњу на плану сузбијања корупције. Такође, у изузетно позитивном контексту посматрам и формирање Регионалног секретаријата СПАИ-а у Сарајеву и повјеравање његовог руковођења управо земљама Југоисточне Европе. Од његовог оперативног установљавања (март 2004) до данас, СПАИ РСЛО је оправдао повјерење које му је указано. Као посебно успјешан резултат издвојио бих недавну реализацију Регионалне туре, тј. посјете земљама СПАИ-а, што је била добра прилика да се, између осталог, успоставе директни контакти са државним органима и другим тијелима надлежним за превенцију и борбу против корупције, као и идентификују конкретни модалитети сарадње земаља Региона на овом пољу.
Користим ову прилику да напоменем да је Република Црна Гора, потписавши 2000-те године Споразум и Акциони план Антикорупцијске иницијативе Пакта стабилности, недвосмислено изразила политичку вољу да одлучно крене у сузбијање корупције. Након тога, Влада Републике Црне Горе именовала је Вишег представника СПАИ-а и јануара 2001. године формирала Управу за антикорупцијску иницијативу.
Када су у питању активности које су на плану борбе против корупције предузете на националном нивоу, посебно истичем да је у досадашњем периоду приоритет дат континуираној реформи законодавства која се, паралелно, одвијала кроз два процеса реформу кривичног законодавста, с једне, и успостављање превентивних механизама, с друге стране. Наравно, важно је напоменути да је истовремено текао и процес укупне реформе, како државне управе, тако и економског и финансијског система.
Током претходне двије године, спровођењем свеобухватне реформе правосудног система, Република Црна Гора је, усвајањем Кривичног законика, Законика о кривичном поступку, као и Закона о заштити свједока, извршила значајну реформу кривичног законодавства и тако, у сарадњи са ОЕБС-ом, Савјетом Европе и другим међународним организацијама, извршила његово усклађивање са бројним међународним актима и стандардима из ове области. Посебно је значајно истаћи да је Закоником о кривичном поступку установљен специјални поступак за борбу против организованог криминала и уведено коришћење савремених истражних средстава и метода у поступку прикупљања доказа. Борба против организованог криминала интензивирана је и именовањем Специјалног тужиоца за сузбијање организованог криминала (јул 2004). Надаље, усвајањем Закона о заштити свједока, створени су сви неопходни услови за ефикаснију борбу против корупције и организованог криминала. Овај институт се по први пут установљавава правним системом Републике Црне Горе и, овом приликом, посебно истичем да ће у његовој имплементацији несумњиво бити неопходно успоставити сарадњу са земљама Региона, а и шире.
У оквиру реформе кривичног законодавства, такође, неопходно је поменути и Закон о спречавању прања новца (усвојен 2003. године), у складу са којим је формирана Управа за спречавање прања новца, као самостални и оперативни орган задужен за предузимање активности и мјера за превенцију и борбу против прања новца. Током марта 2005. године, Закон је допуњен одредбама о спречавању финансирања тероризма, чиме је позитивно законодавство у овој области, готово у потпуности, усклађено са релевантним међународним стандардима.
Када је у питању сузбијање корупције, важно је имати на уму да је превенција, поред кривичног гоњења и осуде, веома значајан сегмент борбе против корупције. У том циљу, а у сарадњи са међународним организацијама, посебно Свјетском банком, Савјетом Европе, ОЕЦД-ом, ОЕБС-ом, УСАИД-ом и АБА/ЦЕЕЛИ-ем, као и невладиним организацијама и цивилним друштвом, током 2001. године усвојени су Закон о јавним набавкама, Закон о Буџету, шест нових пореских закона, а током 2004. године Закон о финансирању политичких партија, Закон о Државној ревизорској институцији и Закон о конфликту интереса.
Усвајањем Закона о конфликту интереса и формирањем независне државне Комисије желио се постићи основни циљ подизања нивоа повјерења у легитимно и непристрасно вршење власти, и обезбиједити придржавање етичких норми и кодекса понашања у обављању јавне функције.
Такође, Закон о Државној ревизорској инситуцији представља једну од темељних новина у успостављавању поуздане контроле рада државне управе. Наиме, овим законом уводи се институционална, екстерна, независна, стручна и објективна контрола трошења буџетских средстава.
У контексту антикорупцијскх активности на међународном плану и учешћа и чланства наше Републике у значајним међународним организацијама и институцијама, треба истаћи да је, у последњих пет година, Република Црна Гора, као пуноправан члан, учествовала на свим састанцима Руководне групе СПАИ-а и остварила препознате напоре у промовисању ове Иницијативе. Штавише, мјере и активности које смо до сада предузимали, у великом дијелу, кореспондирају са захтјевима Споразума и Акционог плана, као и препорукама СПАИ-а.
На основу нашег чланства у Савјету Европе, а у циљу ефикаснијег испуњења обавезујућих препорука за превенцију и борбу против корупције, Црна Гора је узела активно учешће у раду ГРЕЦО-а, чију експертску посјету, током заједничке И и ИИ Евалуације, очекујемо у првој половини јуна текуће године. Такође, представници Републике Црне Горе активно су укључени и у рад МОНЕYВАЛ-а, на чијем је засиједању, јануара 2005. године, усвојен и Извјештај Републике Црне Горе на плану спречавању прања новца и финансирању тероризма.
Република Црна Гора учествује и у реализацији ПАЦО Импацт пројекта Савјета Европе за имплементацију антикорупцијских стратегија земаља Југоисточне Европе.
Поред бројних ратификованих међународних докумената из ове области, неопходно је посебно истаћи Конвенцију Уједињених Нација против корупције, као глобални инструмент за борбу против корупције. Овај универзални инструмент за борбу против корупције Државна заједница Србија и Црна Гора потписала је децембра 2003. године, али не и ратификовала. У том контексту, сматрам изузетно значајним пројекат СПАИ РСЛО у правцу подршке потписивању, ратификацији, имплементацији и анализи степена усклађености законодавног и институционалног оквира земаља Региона са одредбама ове Конвенције.
Надаље, Државна заједница СиЦГ, поред Кривично-правне, прошлог мјесеца, потписала је и Грађанско-правну конвенцију Савјета Европе о корупцији.
Наравно, на овако еминентном мјесту и пред овако респектабилним аудиторијумом, није потребно напомињати да је сузбијање корупције процес који захтијева континуиране напоре свих сегмената друштва и велику степен издржљивости и стрпљења. У том смислу, очекује нас, свакако, мукотрпни и дуготрајни процес имплементације нових законских рјешења, као и усвајање Националне стратегије за борбу против корупције и организованог криминала, гдје ће, од изузетне важности, бити и сарадња на регионалном и медјународном плану. Такодје, оно што нас посебно охрабрује, али нам и поставља додатне задатке, свакако је и позитивно оцијењена Студија изводљивости која обавезује и мотивише на даље испуњавање препорука и усвајање релевантних међународних стандарда.
На крају, осврћући се на јуче одржан Економски форум, сматрам да мале државе, каква је и Црна Гора, у остваривању циљева привредног раста и економског просперитета морају оптимално користити расположиве ресурсе. У том контексту, у циљу јачања интегритета пословних операција, пропусти морају бити сведени на минимум, а корупција као чињеница која негативно утиче на укупан рејтинг, умањује ефекте националне пореске политике и одбија стране инвеститиције, не смије бити толерисана. У том контексту, истичем да је Република Црна Гора, у претходном периоду, посебно кроз реформу економског и финансијског система, успоставила отворено тржиште и креирала једнаке услове, на бази слободне утакмице и надметања, за све заинтересоване привредне субјекте.
Дакле, Република Црна Гора је препознала корупцију као сложен, опасан и присутан криминогени феномен и у борби против њега изабрала заједнички приступ и координиране напоре свих релевантних државних органа, невладиног сектора, регионалних и медјународних организација и институција. Стога, Република Црна Гора остаје недвосмислено опредијељена да настави са предузимањем активности усмјерених на сузбијање корупције и интензивирање процеса свеобухватних реформи нешег правног, финансијског и економског система.
Захваљујем на пажњи.
Поштоване колеге министри,
Ваше екселенције,
Даме и господо,
Велика ми је част и задовољство да учествујем на овој Министарској конференцији и, у име Владе Републике Црне Горе, изразим спремност и одлучност да се проблему сузбијања корупције да приоритетни значај, као и да се на том плану настави интензивна међународна и регионална сарадња.
Дозволите ми, прије свега, да изразим задовољство што се у протеклих пет година показало да је Антикорупцијска иницијатива Пакта стабилности адекватан и ефикасан оквир за регионалну сарадњу на плану сузбијања корупције. Такође, у изузетно позитивном контексту посматрам и формирање Регионалног секретаријата СПАИ-а у Сарајеву и повјеравање његовог руковођења управо земљама Југоисточне Европе. Од његовог оперативног установљавања (март 2004) до данас, СПАИ РСЛО је оправдао повјерење које му је указано. Као посебно успјешан резултат издвојио бих недавну реализацију Регионалне туре, тј. посјете земљама СПАИ-а, што је била добра прилика да се, између осталог, успоставе директни контакти са државним органима и другим тијелима надлежним за превенцију и борбу против корупције, као и идентификују конкретни модалитети сарадње земаља Региона на овом пољу.
Користим ову прилику да напоменем да је Република Црна Гора, потписавши 2000-те године Споразум и Акциони план Антикорупцијске иницијативе Пакта стабилности, недвосмислено изразила политичку вољу да одлучно крене у сузбијање корупције. Након тога, Влада Републике Црне Горе именовала је Вишег представника СПАИ-а и јануара 2001. године формирала Управу за антикорупцијску иницијативу.
Када су у питању активности које су на плану борбе против корупције предузете на националном нивоу, посебно истичем да је у досадашњем периоду приоритет дат континуираној реформи законодавства која се, паралелно, одвијала кроз два процеса реформу кривичног законодавста, с једне, и успостављање превентивних механизама, с друге стране. Наравно, важно је напоменути да је истовремено текао и процес укупне реформе, како државне управе, тако и економског и финансијског система.
Током претходне двије године, спровођењем свеобухватне реформе правосудног система, Република Црна Гора је, усвајањем Кривичног законика, Законика о кривичном поступку, као и Закона о заштити свједока, извршила значајну реформу кривичног законодавства и тако, у сарадњи са ОЕБС-ом, Савјетом Европе и другим међународним организацијама, извршила његово усклађивање са бројним међународним актима и стандардима из ове области. Посебно је значајно истаћи да је Закоником о кривичном поступку установљен специјални поступак за борбу против организованог криминала и уведено коришћење савремених истражних средстава и метода у поступку прикупљања доказа. Борба против организованог криминала интензивирана је и именовањем Специјалног тужиоца за сузбијање организованог криминала (јул 2004). Надаље, усвајањем Закона о заштити свједока, створени су сви неопходни услови за ефикаснију борбу против корупције и организованог криминала. Овај институт се по први пут установљавава правним системом Републике Црне Горе и, овом приликом, посебно истичем да ће у његовој имплементацији несумњиво бити неопходно успоставити сарадњу са земљама Региона, а и шире.
У оквиру реформе кривичног законодавства, такође, неопходно је поменути и Закон о спречавању прања новца (усвојен 2003. године), у складу са којим је формирана Управа за спречавање прања новца, као самостални и оперативни орган задужен за предузимање активности и мјера за превенцију и борбу против прања новца. Током марта 2005. године, Закон је допуњен одредбама о спречавању финансирања тероризма, чиме је позитивно законодавство у овој области, готово у потпуности, усклађено са релевантним међународним стандардима.
Када је у питању сузбијање корупције, важно је имати на уму да је превенција, поред кривичног гоњења и осуде, веома значајан сегмент борбе против корупције. У том циљу, а у сарадњи са међународним организацијама, посебно Свјетском банком, Савјетом Европе, ОЕЦД-ом, ОЕБС-ом, УСАИД-ом и АБА/ЦЕЕЛИ-ем, као и невладиним организацијама и цивилним друштвом, током 2001. године усвојени су Закон о јавним набавкама, Закон о Буџету, шест нових пореских закона, а током 2004. године Закон о финансирању политичких партија, Закон о Државној ревизорској институцији и Закон о конфликту интереса.
Усвајањем Закона о конфликту интереса и формирањем независне државне Комисије желио се постићи основни циљ подизања нивоа повјерења у легитимно и непристрасно вршење власти, и обезбиједити придржавање етичких норми и кодекса понашања у обављању јавне функције.
Такође, Закон о Државној ревизорској инситуцији представља једну од темељних новина у успостављавању поуздане контроле рада државне управе. Наиме, овим законом уводи се институционална, екстерна, независна, стручна и објективна контрола трошења буџетских средстава.
У контексту антикорупцијскх активности на међународном плану и учешћа и чланства наше Републике у значајним међународним организацијама и институцијама, треба истаћи да је, у последњих пет година, Република Црна Гора, као пуноправан члан, учествовала на свим састанцима Руководне групе СПАИ-а и остварила препознате напоре у промовисању ове Иницијативе. Штавише, мјере и активности које смо до сада предузимали, у великом дијелу, кореспондирају са захтјевима Споразума и Акционог плана, као и препорукама СПАИ-а.
На основу нашег чланства у Савјету Европе, а у циљу ефикаснијег испуњења обавезујућих препорука за превенцију и борбу против корупције, Црна Гора је узела активно учешће у раду ГРЕЦО-а, чију експертску посјету, током заједничке И и ИИ Евалуације, очекујемо у првој половини јуна текуће године. Такође, представници Републике Црне Горе активно су укључени и у рад МОНЕYВАЛ-а, на чијем је засиједању, јануара 2005. године, усвојен и Извјештај Републике Црне Горе на плану спречавању прања новца и финансирању тероризма.
Република Црна Гора учествује и у реализацији ПАЦО Импацт пројекта Савјета Европе за имплементацију антикорупцијских стратегија земаља Југоисточне Европе.
Поред бројних ратификованих међународних докумената из ове области, неопходно је посебно истаћи Конвенцију Уједињених Нација против корупције, као глобални инструмент за борбу против корупције. Овај универзални инструмент за борбу против корупције Државна заједница Србија и Црна Гора потписала је децембра 2003. године, али не и ратификовала. У том контексту, сматрам изузетно значајним пројекат СПАИ РСЛО у правцу подршке потписивању, ратификацији, имплементацији и анализи степена усклађености законодавног и институционалног оквира земаља Региона са одредбама ове Конвенције.
Надаље, Државна заједница СиЦГ, поред Кривично-правне, прошлог мјесеца, потписала је и Грађанско-правну конвенцију Савјета Европе о корупцији.
Наравно, на овако еминентном мјесту и пред овако респектабилним аудиторијумом, није потребно напомињати да је сузбијање корупције процес који захтијева континуиране напоре свих сегмената друштва и велику степен издржљивости и стрпљења. У том смислу, очекује нас, свакако, мукотрпни и дуготрајни процес имплементације нових законских рјешења, као и усвајање Националне стратегије за борбу против корупције и организованог криминала, гдје ће, од изузетне важности, бити и сарадња на регионалном и медјународном плану. Такодје, оно што нас посебно охрабрује, али нам и поставља додатне задатке, свакако је и позитивно оцијењена Студија изводљивости која обавезује и мотивише на даље испуњавање препорука и усвајање релевантних међународних стандарда.
На крају, осврћући се на јуче одржан Економски форум, сматрам да мале државе, каква је и Црна Гора, у остваривању циљева привредног раста и економског просперитета морају оптимално користити расположиве ресурсе. У том контексту, у циљу јачања интегритета пословних операција, пропусти морају бити сведени на минимум, а корупција као чињеница која негативно утиче на укупан рејтинг, умањује ефекте националне пореске политике и одбија стране инвеститиције, не смије бити толерисана. У том контексту, истичем да је Република Црна Гора, у претходном периоду, посебно кроз реформу економског и финансијског система, успоставила отворено тржиште и креирала једнаке услове, на бази слободне утакмице и надметања, за све заинтересоване привредне субјекте.
Дакле, Република Црна Гора је препознала корупцију као сложен, опасан и присутан криминогени феномен и у борби против њега изабрала заједнички приступ и координиране напоре свих релевантних државних органа, невладиног сектора, регионалних и медјународних организација и институција. Стога, Република Црна Гора остаје недвосмислено опредијељена да настави са предузимањем активности усмјерених на сузбијање корупције и интензивирање процеса свеобухватних реформи нешег правног, финансијског и економског система.
Захваљујем на пажњи.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?