Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

8 јун-Свјетски дан заштите океана

Објављено: 08.06.2004. 19:58 Аутор: Насловна страна
МОРЕ-РЕСУРС ОДРЖИВОГ РАЗВОЈА

Екосистеми мора и океана заузимају 70% површине планете Земље. Морска вода је је и исходиште живота на Земљи. Настанак првих људских цивилизација је везан за близину морских и океанских обала. Однос човјека и мора се са вјековима све више развијао, и данас су везани више него икада-мора и океани су богати извори хране, главне транспортне везе измедју најудаљенијих држава свијета, а што је можда и најважније, ова огромна водена пространства су регулатори климе и омогућавају глобално кружење материја, омогућавајући опстанак живота, у његовим најразноврснијим облицима....

Медјутим, загадјење животне средине није "заобишло" ни морске и океанске екосистеме. Најзначајнији облици угрожавања ових станишта су: прекомјеран излов рибе и других организама, индустријско загадјење (довољно је сјетити се еколошких акцидената који настају изливање нафте из танкера), уношење нових врста у ова водена станишта. Данас је много више него раније у прошлости присутан проблем глобалног загријавања планете, који утиче на подизање нивоа мора, његову смањену продуктивност и губитак многих животних комплекса какви се корални гребени на примјер. Глобално загријавање настаје као посљедица емисије различитих неорганиских оксида, медју којима доминира угљен-диоксид, који потичу из индустрије и издувних гасова аутомобила. Смањењем емисија ових гасова, знатно би редуковао процес глобалног загријавања, и на тај начин омогућила одрживост животног циклуса на Земљи.

Црна Гора у својој богатој биолошкој разновсности станишта и животних форми посједује и јужни дио Јадранског мора. Предности које су нам на овај начин пружене су изузетне: омогућавају контакт са остатком свијета, погодне су за развој туризма, што јесте једно од стратешких опредељења државе, а море представља и изузетан извор здраве хране. Заштита и унапредјење овог природног ресурса мора постати императивни циљ, да би се све његове вриједности и потенцијали валоризовали на прави начин. Реализација тог циља јесте тежак и мукотрпан посао, али уз напоре свих појединаца, институција и државе јесте реална будућност. Укључимо се сви!
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?