Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење за јавност Министарства заштите животне средине и уређења простора

Објављено: 19.08.2004. 23:56 Аутор: Насловна страна
Поводом саопштених ставова ГЗП да еколошки пројекат Црне Горе карактеристише тотални суноврат свих еколошких стандарда и норми, чак и цивилизацијских, Министарство заштите животне средине и уређења простора даје сљедеће

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

Није спорно да стање у области заштите животне средине у Црној Гори може и мора да буде боље од постојећег. Основни циљ Министарства заштите животне средине и уређења простора је предузимање мјера у правцу санације постојећих проблема и њихово рјешавање у складу са стандардима и директивама у земљама ЕУ, како би садашње и будуће генерације у Црној Гори имале здравију животну средину. У дијелу квалитетнијег третмана чврстог отпада и отпадних вода ово Министарство уз подршку међународних организација припрема стратешка документа која треба да обезбиједе рјешавање проблема из ове области на квалитетан начин и у складу са међународним стандардима.

Влада Републике Црне Горе је већ усвојила Стратегију националне политике управљања отпадом, сада је у току израда Закона о управљању отпадом, а такође су при крају и послови на изради Стратегије и Мастер плана за управљање чврстим отпадом на републичком нивоу.

Урађен је Мастер план за одвођење и третман отпадних вода за Црногорско приморје и општину Цетиње, а при крају су и послови на изради Мастер плана за третман отпадних вода за централни и сјеверни дио Републике. Црна Гора је добила и прву санитарну депонију, ситуација са водоснабдијевањем на Црногорском приморју је знатно боља у односу на претходни период, урађено је постројење за пречишћавање отпадних вода у Вирпазару, а исто такво гради се на Ријеци Црнојевића.

Стога, чуди неупућеност експерата групе за промјене у све што се у овом дијелу комуналне инфраструктуре ради, а што грађани Црне Горе добро знају и цијене.

Оно што се кроз поменути текст ГЗП сугерише као добар рецепт за превазилажење еколошких проблема Црне Горе, Влада у сарадњи са међународним организацијама већ увелико ради.

У току је израда пројекта санације и рекултивације јаловишта рудника олова и цинка у Мојковцу, коју у цјелости фианнсира Влада Републике Црне Горе, а за чију реализацију имамо најављену донаторску подршку Чешке Владе, коју очекујемо већ почетком наредне године.

У припреми је норматива у оквиру пројекта Развој прописа у области животне средине, који финансира финска Влада и кроз коју ће бити пренијете директиве Европске уније у наше законодавство садржане у новом Закону о процјени утицаја на животну средину, Закону о стратешкој процјени утицаја на животну средину и Закону о интегрисаном спречавању и контроли загађивања животне средине, са подзаконским актима.

Исто тако се ради и на Закону о сугерисаном еко фонду, Закону о заштити ваздуха од загађења и Закону о заштити од јонизујућег зрачења. У припреми је и нови облик институционалне организованости, такође уз подршку Међуанродних организација, чији коначан исход ће бити формирање Агенције за животну средину на коју нас исто тако упућује ГЗП.

Такоше, планирана је и спроводи се обука запослених на нивоу републичких И општинских администрација у имплементацији ових прописа.

У дијелу којим се ноде оптимална рјешења у поступку приватизације, истичемо да се већ користе познати модели за процјену штета нанијетих животној средини.

У поступку приватизације великих привредних субјеката, која је сада актуелна у Црној Гори, примијениће се модел којим држава преузима постојеће штете нанијете животној средини, а обавеза новог власника ће бити улагање значајних инвестиционих средстава за спречавање даљег загађења И успостављање мониторинга животне средине.

Министарство заштите животне средине и уређење простора је наравно отворено и добродошла је сарадња са свим компатетним институцијама, нелвадиним организацијама и појединцима који могу искрено допринијети бољем стању животне средине у Црној Гори. За поруке друге врсте, прилагођене актуелним и предстојећим политичким догађајима, ваља потражити друге просторе и поља дјеловања.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?