Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана шеста сједница Савјета за одрживи развој

Објављено: 22.12.2004. 04:03 Аутор: Насловна страна
Данас је у Подгорици одржана шеста сједница Савјета за одрживи развој, којом је предсједавао премијер Мило Ђукановић, предсједник Савјета.
На сједници је размотрена актуелна проблематика о заштити и могућој валоризацији потенцијала ријеке Таре са еколошког, економског и енергетског аспекта у циљу цјеловитог сагледавања питања изградње ХЕ "Бук Бијела", за коју је иницијални материјал припремиоРепублички завод за заштиту природе и на који су своје ставове доставила Министарства заштите животне средине и уређења простора; економије; туризма и пољопривреде, шумарства и водопривреде.
Савјет је подржао став и опредјељење Министарства заштите животне средине и уређења простора, садржан у закључку Владе усвојеног на сједници од 14. октобра 2004, да приоритетно треба извршити ревизију постојећег еколошког Елебората из 2000. године. Чланови из Црне Горе у Стручном савјету за ревизију еколошког елабората, већ сада оцјењују да Елаборат садржи значајне мањкавости у смислу његове неусаглашености са новим прописима заснованим на директивама Европске уније.
Након окончања ревизије постојећег или могуће израде и оцјене нове студије, организоваће се широка стручна и јавна расправа, уз учешће експерата које ће ангажовати УНЕСЦО. Потом ће документ бити достављен Министарству заштите животне средине и уређења простора ради давања еколошке сагласности.
Став стручњака које ће ангажовати УНЕСЦО биће опредјелјујући у коначном одлучивању о том питању.
Савјет је препоручио да надлежни државни органи интензивирају рад на изради Стратегије енергетског развоја Црне Горе, указујући на важност рационалног газдовања енергијом у циљу превазилажења енергетског дефицита.
Подржан је напор Министарства економије да се валоризацијом расположивих потенцијала рјешава питање енергетског дефицита Црне Горе, као важне претпоставке економског и друштвеног развоја, на начин који обезбјеђује поштовање принципа одрживог развцја.
Потенциран је и значај афирмације модела одрживог развоја Црне Горе и оцијењено потребним да одлуке које буду доносили државни органи треба заснивати на том концепту.
Савјет је указао и на важност поштовања стандарда које је Црна Гора прихватила кроз аранжмане са међународним институцијама.
Посебно је указано на значај потребе формирања Националне комисије Црне Горе и њених одговарајућих органа за сарадњу са УНЕСЦО-м , што ће допринијети бољој комуникацији са том организацијом Уједињених нација, обзиром да су значајна добра у нашој земљи под њеном заштитом.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?